Sportowy LS F, kolejny IS oraz nowy SUV - Lexus szykuje gorące nowości?
Lexus mocno inwestuje w komfort i bezpieczeństwo. Ale Japończycy podkreślają na każdym kroku, że ciągle zamierzają produkować ekscytujące samochody o wysokich osiągach. A premiery, których według najnowszych pogłosek możemy spodziewać się w 2021 roku tylko to potwierdzą.
Nowy flagowy SUV
Rewelacje o nowych modelach Lexusa podaje japoński portal Best Car Web. Zdaniem dziennikarzy w połowie 2021 roku na rynku ma zadebiutować nowy flagowy SUV marki, wzorowany najprawdopodobniej na pokazanym w 2018 roku koncepcie LF-1 Limitless. Auto miałoby konkurować z takimi modelami jak Maserati Levante czy Bentley Bentayga.
Zdaniem dziennikarzy konstrukcja samochodu zostanie oparta na platformie GA-L znanej z Lexusa LS, a pod maską będą dostępne 4-litrowy silnik V8 twin-turbo lub układ hybrydowy z motorem V6 3.5. Jeśli japoński producent faktycznie pracuje nad takim modelem, to wybór wspomnianych jednostek będzie naturalnym posunięciem. Lexus przygotowuje obecnie V-ósemkę z podwójnym doładowaniem, a hybrydę z silnikiem V6 od kilku lat montuje chociażby pod maską modelu LS 500h.
Supermocna limuzyna
Flagowa limuzyna Lexusa również może doczekać się nowego wcielenia. I to bardzo interesującego, bo ze wspomnianym silnikiem V8 twin-turbo. Pogłoski o sportowym modelu LS F krążą w mediach od kilku lat i – zdaniem japońskich dziennikarzy – mają stać się faktem właśnie w 2021 roku. Co więcej, moc Lexusa LS F może osiągnąć wartość nawet 670 KM! LS F byłby trzecim, po modelach IS F i GS F, sedanem w historii marki z oznaczeniem F. A to jest zarezerwowane dla rasowo sportowych modeli.
Kolejny Lexus IS
Jeszcze jednym modelem w kolejce jest według japońskich mediów czwarta odsłona Lexusa IS. Auto z pewnością zyska nową stylistykę, ale jego wymiary mają pozostać praktycznie niezmienione. Sedan zostanie oparty na nowej platformie TNGA i konstrukcyjnie będzie spokrewniony z dobrze znaną w Japonii Toyotą Crown. Nowa architektura ma skutkować wyraźnie wyższym komfortem jazdy i bardzo wysoką precyzją prowadzenia.
Pod maską nowego Lexusa IS ma znaleźć się kilka jednostek napędowych do wyboru. Zdaniem japońskich dziennikarzy podstawową będzie znany już z samochodów Lexusa motor 2.0 z turbodoładowaniem. Na liście znajdzie się również napęd hybrydowy nowej generacji z silnikiem 2.5, a także doładowana jednostka benzynowa o pojemności 2.4. Best Car Web podaje ponadto, że sedan Lexusa może otrzymać też doładowany, 6-cylindrowy silnik 3.0, znany z nowej Toyoty GR Supry. Mówi się również o bardziej sportowej odmianie modelu, która miałaby zadebiutować rok po premierze standardowego Lexusa IS, a więc w 2022 roku.
Rower wodorowy odporny na mrozy - alternatywa na zimowe trasy
Uber przekazał kierowczyni Mustanga - finał konkursu Uber Dreams
Prido prezentuje ofertę na Black Friday i Cyber Monday
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Adam Kszczot: Radek Majdan to człowiek niezwykle mądry życiowo. Cieszę się też, że mogłem od ludzkiej strony poznać Kubę Rzeźniczaka
Biegacz zaznacza, że udział w formacie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” poszerzył jego horyzonty i dał mu nowe spojrzenie na ludzi i ich historie. Adam Kszczot podkreśla, że każdy uczestnik wniósł do programu coś unikalnego. Ich sylwetki i życiowe doświadczenia mogą więc być dla widzów przykładem i inspiracją. On sam jest pod dużym wrażeniem Radosława Majdana i Jakuba Rzeźniczaka.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.