Komunikaty PR

Wakacyjne statystyki lepsze, ale nietrzeźwych kierowców wciąż nie brakuje

2023-09-20  |  13:00
Biuro prasowe

 

Podczas tegorocznych wakacji odnotowano ponad 21,5 tys. przypadków kierowania pod wpływem alkoholu. I choć jest to mniej niż w czasie ubiegłorocznych wakacji, to jednak wciąż bardzo dużo. Obowiązujące w Polsce kary są surowe – ale jak widać nie zapobiegają wsiadaniu za kierownicę po alkoholu. Dlatego niezbędne są działania edukacyjne, które uświadomią kierowcom ryzyka na jakie narażają siebie i innych prowadząc po alkoholu. Takie jak „Autosobriety – ruszaj bez promili”.

 

Wakacyjne statystyki lepsze, ale nietrzeźwych kierowców wciąż nie brakuje

Według policyjnych statystyk w trakcie tegorocznych wakacji w Polsce odnotowano aż 21.557 przypadków kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu, w tym w lipcu 9.590 (spadek o 10% w stosunku do lipca ’22) i 9.180 w sierpniu (spadek o 15% w stosunku do sierpnia’22). Choć tegoroczne statystyki są lepsze niż rok wcześniej – to dalekie od ideału, wciąż na drogi wyjeżdża mnóstwo nietrzeźwych kierowców... Dlatego nadal potrzebne są działania edukacyjne, które nie tylko uświadomią możliwe konsekwencje, ale też pokażą jak na organizm działa alkohol i na jakie ryzyka narażają siebie i innych użytkowników dróg. I to nie tylko w wakacje – ale przez cały rok.

 

Edukuj się i ruszaj bez promili!

Taką porcję wiedzy dostarcza kierowcom „Autosobriety – ruszaj bez promili”, program szkoleniowy, który powstał z inicjatywy UNITAR - Instytutu ONZ ds. Badań i Szkoleń (United Nations Institute for Training and Research). Polska jest pierwszym krajem w Unii Europejskiej, w którym jest wdrażany. Program jest bezpłatny, a jego adresatami są przede wszystkim młodzi kierowcy – kursanci ośrodków szkolenia kierowców, ale dostępny jest też dla osób już posiadających prawo jazdy.

 

Szkolenie odbyć można online - na stronie UNITAR lub bezpośrednio na platformie e-learningowej EdApp. Obejmuje takie zagadnienia jak statystyki dotyczące bezpieczeństwa na drogach, wpływ alkoholu na organizm i zdolność prowadzenia pojazdów, mity na temat metod szybkiego pozbycia się alkoholu z organizmu, kwestie prawne odnoszące się do prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu czy zasady bezpiecznej jazdy. Dodatkowo kursanci mogą korzystać z materiału video – na platformie YouTube dostępny jest film odwzorowujący postrzeganie rzeczywistości przez kierowcę będącego pod wpływem alkoholu i pokazujący konsekwencje prowadzenia pojazdu po alkoholu.

 

Tegoroczne wakacje, aczkolwiek bezpieczniejsze niż w roku ubiegłym, zebrały tragiczne żniwo w postaci wielu wypadków, rannych i zabitych, mnóstwo kierowców prowadziło też pojazdy po alkoholu. Mimo coraz surowszych kar kierowcy wciąż lekceważą podstawowe zasady bezpieczeństwa i wciąż siadają za kierownicę pod wpływem alkoholu – zwłaszcza podczas wakacji. Jak widać sam kij nie wystarczy i potrzebna jest marchewka - edukowanie i przypominanie, jak tragiczne mogą być skutki jazdy po alkoholu. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby program szkoleniowy „Autosobriety – ruszaj bez promili” został zrealizowany przez jak największą liczbę kierowców oraz kandydatów na kierowców. Wierzę, że wiedza - podana w przyjazny sposób i całkowicie bezpłatnie - otworzy oczy wielu z nim i poprawi bezpieczeństwo na naszych drogach, powiedział Artur Zieliński, zastępca prezydenta Płocka i Dyrektor Wykonawczy CIFAL w Polsce - jednego z 30 afiliowanych, międzynarodowych centrów szkoleniowych UNITAR, który zajmuje się koordynacją wdrażania projektu w Polsce.

 

CIFAL Płock został  sygnatariuszem Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Drogowego (European Road Safety Charter – ERSC), koordynowanej przez Komisję Europejską. To największa platforma w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego społeczeństwa obywatelskiego, której celem jest wsparcie realizacji ambitnego celu - ograniczenia liczby zgonów i poważnych obrażeń na drogach UE o 50% w latach 2020 - 2030 oraz wyeliminowania ofiar śmiertelnych i poważnych obrażeń - do 2050 r. Jej sygnatariuszami jest ponad 4 tys. podmiotów publicznych i prywatnych, które zobowiązały się do realizacji inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego skierowanych do swoich członków, pracowników i szerzej - całego społeczeństwa obywatelskiego. Wszystkie te podmioty tworzą społeczność, której członkowie mogą dzielić się swoją wiedzą, inspirując się i ucząc od siebie nawzajem.

 

„Autosobriety” - partnerzy

Program „Autosobriety – ruszaj bez promili” wspierany jest też przez organizacje społeczne i pozarządowe. Program został objęty patronatem przez Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, działające na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i zmniejszenia liczby ofiar wypadków drogowych w Polsce oraz Instytut Transportu Samochodowego, zajmujący się m.in. kwestiami związanymi z bezpieczeństwem w transporcie i ruchu drogowym. Partnerem programu jest też Stowarzyszenie Polska Wódka (PVA), które od lat edukuje w zakresie odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu i jego wpływu na organizm. Do partnerów dołączają również ośrodki szkolenia kierowców, wykorzystując zasoby szkolenia Autosobriety w swoich programach szkoleniowych i zajęciach z kursantami.

 

 

 

***

CIFAL Płock – jedyny w Polsce, działający od 2004 roku ośrodek szkoleniowy Instytutu ONZ ds. Badań i Szkoleń UNITAR, propagujący wdrażanie rozwiązań mających na celu realizację 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, zgodnie z wytycznymi „Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030”. Pomaga budować kompetencje z zakresu zrównoważonego zarządzania transportem i przestrzenią miejską, SMART CITY, partnerstwa publiczno-prywatnego i rozwoju ekonomicznego. Odbiorcami szkoleń są urzędnicy szczebla centralnego, regionalnego i lokalnego Polski i krajów sąsiadujących, a także przedstawiciele sektora prywatnego oraz organizacji międzynarodowych. Płocki CIFAL koncentruje się również na popularyzacji przedsiębiorczych postaw wśród młodzieży, wspierając ich ma drodze do własnego biznesu.

Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego – działa na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i zmniejszenia liczby ofiar wypadków drogowych w Polsce. Od momentu powstania w 2000 roku do 2006 roku było afiliowane przy Krajowej Radzie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Ministerstwie Transportu. W maju 2007 zostało zarejestrowane jako stowarzyszenie i od tej pory jest niezależną instytucją skupiającą przedstawicieli trzech sektorów życia publicznego: biznesu, rządu i organizacji pozarządowych.

Instytut Transportu Samochodowego

Instytut prowadzi, koordynuje i popularyzuje badawczo-wdrożeniową działalność naukową w dziedzinie transportu samochodowego. ITS rozpoczął swoją działalność w 1952 roku na mocy Zarządzenia Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego. Przy ITS działa Polskie Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, wspierające władze centralne i lokalne w procesie zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego. Bazą systemu informatycznego POBR jest portal www.obserwatoriumbrd.pl, który zapewnia narzędzia do analiz danych o wypadkach drogowych. W sferze aktywności badawczej Instytutu pozostają m.in. osoby z dysfunkcjami narządów ruchu. W wyniku realizowanych przez ITS prac w 2015 roku otwarto Centrum Usług Motoryzacyjnych dla Osób Niepełnosprawnych przy ITS – pierwszą w Polsce instytucję zapewniającą kompleksowy system wsparcia mobilności osób niepełnosprawnych ruchowo.

Stowarzyszenie Polska Wódka (Polish Vodka Association) – jednym z filarów działalności organizacji jest promowanie odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu. Programy edukacyjne i kampanie społeczne prowadzone przez Stowarzyszenie, skierowane są nie tylko do potencjalnych konsumentów alkoholu, w tym w szczególności ludzi młodych, ale także do organizacji, które mają wpływ na kształtowanie postaw społecznych oraz do producentów, hurtowników i sprzedawców. Stowarzyszenie przeprowadziło 15 edycji kampanii „Pływam bez promili”.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja Rejestracja samochodów za granicą. Czy to się nadal opłaca? Kto może skorzystać? Biuro prasowe
2025-04-07 | 15:00

Rejestracja samochodów za granicą. Czy to się nadal opłaca? Kto może skorzystać?

Rejestracja samochodu poza granicami Polski to temat, który wraca regularnie na fora motoryzacyjne i do rozmów przedsiębiorców. Choć może się wydawać, że to
Motoryzacja Rower wodorowy odporny na mrozy - alternatywa na zimowe trasy
2024-12-30 | 12:00

Rower wodorowy odporny na mrozy - alternatywa na zimowe trasy

Jazda rowerem w sezonie zimowym stawia przed rowerzystami nie lada wyzwania, zwłaszcza gdy korzystają z jednośladów ze wspomaganiem elektrycznym. Klasyczne baterie litowo-jonowe w takich
Motoryzacja Uber przekazał kierowczyni Mustanga - finał konkursu Uber Dreams
2024-12-19 | 12:00

Uber przekazał kierowczyni Mustanga - finał konkursu Uber Dreams

6,5 tys. historii, 75 dni napływających zgłoszeń, 11 finalistów i 1 zwycięzca, a w zasadzie zwyciężczyni – tak w liczbach prezentuje się finał konkursu Uber Dreams. Podczas

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.

Ochrona środowiska

Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.

Moda

Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.