Wielka parada autobusów w Manufakturze
W najbliższą niedzielę (8 października) z okazji 75 lat komunikacji autobusowej w Łodzi, ulicami miasta przejedzie wielka parada autobusów. Zabytkowe Jelcze, klimatyczne Ikarusy, a także nowoczesna, obecna flota miejskiego przewoźnika przejadą trasą, której wielki finał będzie można oglądać na rynku Manufaktury. Mieszkańcy będą mieli okazję zobaczyć z bliska zabytkowe pojazdy oraz te najnowocześniejsze modele.
Wielka parada autobusów
08.10, godz. 12:00 – 15:00, rynek Manufaktury
Impreza organizowana jest z okazji 75 lat komunikacji autobusowej w Łodzi, której rocznica przypada na 11 października. Dodatkowo, wpisuje się ona w 125-lecie komunikacji miejskiej w Łodzi oraz 600. urodziny miasta.
W paradzie weźmie udział ok. 20 autobusów. Będą to zarówno pojazdy zabytkowe z prywatnej kolekcji „Czerwony Ikarus” – m.in. Jelcze i Ikarusy, które kiedyś spotkać można było na łódzkich ulicach, jak i obecne autobusy MPK-Łódź, w tym najnowsze mercedesy, hybrydy i elektryki. Rozpoczęcie wydarzenia planowane jest o godzinie 10:00 z dworca Łódź-Fabryczna. Następnie chętni wsiądą do pojazdów i wezmą udział w przejeździe do Manufaktury.
Podczas finałowej parady na rynku Manufaktury mieszkańcy będą mogli nie tylko dokładnie obejrzeć pojazdy, zrobić sobie w nich zdjęcia i zapoznać się z ich historią, ale również posłuchać Orkiestry MPK – Łódź.
W paradzie jak i na rynku Manufaktury towarzyszyć będą wolontariusze z Klubu Miłośników Starych Tramwajów.

Rejestracja samochodów za granicą. Czy to się nadal opłaca? Kto może skorzystać?

Rower wodorowy odporny na mrozy - alternatywa na zimowe trasy

Uber przekazał kierowczyni Mustanga - finał konkursu Uber Dreams
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Krzysztof Skórzyński: Dla mnie Wielkanoc ma wymiar symboliczny i duchowy. Podczas przygotowań w kuchni ja jestem od wykonywania poleceń córki
Gospodarz programu „Dzień Dobry TVN” lubi celebrować Wielkanoc w dużym, rodzinnym gronie. Z ekscytacją czeka więc na te świąteczne dni i zapowiada, że w tym czasie nie stroni również od obowiązków w kuchni. Co prawda szefują w niej panie, ale on dwoi się i troi, by pomóc jak najwięcej. Krzysztof Skórzyński zapewnia, że w menu oczywiście nie zabraknie „królowej” świątecznego stołu – tradycyjnej sałatki jarzynowej, a on będzie miał duży udział w jej przygotowaniu.
Medycyna
Polscy naukowcy rozwijają technologię hodowania bionicznej trzustki. Może ona rozwiązać problem cukrzycy insulinozależnej

Zespół polskich naukowców rozwija technologię hodowania bionicznej trzustki, którą będzie można wszczepiać pacjentom kwalifikowanym obecnie do przeszczepu od zmarłego dawcy. Taka procedura jest stosowana w najcięższych przypadkach cukrzycy typu 1, a niekiedy również w cukrzycy typu 2. Badacze, tworząc innowacyjną metodę leczenia dołożyli starań, by rozwiązać ryzyko najgroźniejszego powikłania, jakim jest odrzucenie wszczepianego narządu poprzez wykrzepianie. Do zbudowania narządu będą wykorzystywane komórki pacjenta, więc układ immunologiczny nie powinien odczytywać go jako obcy.
Prawo
400 gmin w Polsce nie ma na swoim terenie apteki i sytuacja co roku się pogarsza. Samorządowcy apelują o zmiany w prawie

W ciągu ostatnich kilku lat, od wejścia w życie przepisów Apteka dla Aptekarza, zamknięto ponad 2,2 tys. aptek w Polsce, a około 400 gmin nie posiada na swoim terenie apteki. Trzech na pięciu Polaków, aby kupić leki, musi się udać po nie do innej miejscowości. Sygnatariusze listu otwartego do minister zdrowia przygotowanego przez Koalicję „Na pomoc niesamodzielnym” apelują o zmianę priorytetów w legislacji dotyczącej rynku aptek. Wzywają też do podjęcia systemowych działań przeciwdziałających wykluczeniu zdrowotnemu ze względu na miejsce zamieszkania.