Wielka parada autobusów w Manufakturze
W najbliższą niedzielę (8 października) z okazji 75 lat komunikacji autobusowej w Łodzi, ulicami miasta przejedzie wielka parada autobusów. Zabytkowe Jelcze, klimatyczne Ikarusy, a także nowoczesna, obecna flota miejskiego przewoźnika przejadą trasą, której wielki finał będzie można oglądać na rynku Manufaktury. Mieszkańcy będą mieli okazję zobaczyć z bliska zabytkowe pojazdy oraz te najnowocześniejsze modele.
Wielka parada autobusów
08.10, godz. 12:00 – 15:00, rynek Manufaktury
Impreza organizowana jest z okazji 75 lat komunikacji autobusowej w Łodzi, której rocznica przypada na 11 października. Dodatkowo, wpisuje się ona w 125-lecie komunikacji miejskiej w Łodzi oraz 600. urodziny miasta.
W paradzie weźmie udział ok. 20 autobusów. Będą to zarówno pojazdy zabytkowe z prywatnej kolekcji „Czerwony Ikarus” – m.in. Jelcze i Ikarusy, które kiedyś spotkać można było na łódzkich ulicach, jak i obecne autobusy MPK-Łódź, w tym najnowsze mercedesy, hybrydy i elektryki. Rozpoczęcie wydarzenia planowane jest o godzinie 10:00 z dworca Łódź-Fabryczna. Następnie chętni wsiądą do pojazdów i wezmą udział w przejeździe do Manufaktury.
Podczas finałowej parady na rynku Manufaktury mieszkańcy będą mogli nie tylko dokładnie obejrzeć pojazdy, zrobić sobie w nich zdjęcia i zapoznać się z ich historią, ale również posłuchać Orkiestry MPK – Łódź.
W paradzie jak i na rynku Manufaktury towarzyszyć będą wolontariusze z Klubu Miłośników Starych Tramwajów.

Rejestracja samochodów za granicą. Czy to się nadal opłaca? Kto może skorzystać?

Rower wodorowy odporny na mrozy - alternatywa na zimowe trasy

Uber przekazał kierowczyni Mustanga - finał konkursu Uber Dreams
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić
Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.
Prawo
Kobiety wciąż są w mniejszości we władzach spółek. Tylko część firm działa na rzecz równości płci

Luka w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn spadła w UE do najniższego poziomu w ostatniej dekadzie. Jednocześnie jednak panie częściej niż na kierowniczych pracują na niższych i gorzej płatnych stanowiskach. W Polsce, jak wynika z danych 30% Club Poland, udział kobiet w zarządach i radach nadzorczych 140 największych spółek notowanych na GPW wynosi 18,4 proc. Wskazuje to na potrzebę wdrożenia skutecznych działań na rzecz zwiększenia udziału kobiet w najwyższych strukturach zarządzania, również na szczeblu unijnym.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.