Wybierając się na jesienny wyjazd warto rozważyć podróż samochodem elektrycznym
Wielu z nas jeździ samochodem na dłuższe jesienne weekendy, by wraz z rodziną „łapać” ostatnie ciepłe promienie słońca. To powszechna praktyka, ale czy można odbyć taką podróż samochodem elektrycznym, najlepiej bez zbytniego wysiłku? Jeśli tak - jak zaplanować trasę?
Szeroko dyskutuje się o zaletach i wadach samochodów elektrycznych. Ten rodzaj napędu będzie preferowaną opcją przez Unię Europejską jako element jej działań przeciwko zmianom klimatycznym i globalnemu ociepleniu. Samochody elektryczne mają w najbliższych latach zastąpić tradycyjne silniki spalinowe, co przewiduje np. przyjęty niedawno przez Komisję Europejską pakiet Fit for 55. Jego celem jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 55% poziomu z 1990 roku już do roku 2030. Od 2035 roku nowe samochody nie będą mogły generować żadnej emisji dwutlenku węgla, co napędza dalszy szybki rozwój e-mobilności.
Cele a rzeczywistość
Plany i cele to jedno, a rzeczywistość zupełnie co innego, wielu z nas wciąż jest sceptycznych wobec nowości i zapewne pomyśli: „Jest niewiele stacji ładowania i ogólnie brakuje infrastruktury e-mobilności!” Niestety jest to uzasadnione, przynajmniej w Polsce. Należy jednak zauważyć, że na zachód od naszej granicy infrastruktura, w tym stacje ładowania, jest znacznie bardziej zaawansowana. Według najnowszych informacji z całej Europy, najwięcej stacji ładowania znajduje się w Holandii, Francji i Niemczech (w tych krajach znajduje się 70% wszystkich europejskich stacji ładowania). Umożliwia to więc sprawny i bezproblemowy wyjazd za zachodnią granicę.
Wyrusz w „zeroemisyjną” podróż
Podróż samochodem elektrycznym do innego kraju może wydawać się pionierskim przedsięwzięciem. Jednak warto podejść do tego jak do normalnego elementu używania samochodu.
– Nasze dzieci traktują cyfrowe doświadczenie jako integralną część ich codziennego życia i rozumieją, że samochód elektryczny, tak jak smartfon, laptop czy tablet, musi się naładować i traktują to jako nieunikniony element – mówi David Nurkovič z Eurowag, który niedawno odbył kilkudniową podróż elektrycznym Volkswagenem ID. 3 z rodziną, w tym 10- i 13-letnimi synami. 1300-kilometrowa trasa wokół czeskiej granicy udowodniła, że taka podróż jest możliwa przy istniejącej lokalnej infrastrukturze.
O tym trzeba pamiętać
Planując dłuższą podróż autem elektrycznym, należy wziąć pod uwagę niezbędne postoje na stacjach ładowania na trasie. Istnieją aplikacje nawigacyjne z informacjami o stacjach ładowania, które są dostępne online, takie jak sygic.com, które obejmują głównie Europę. Istnieją również zaawansowane rozwiązania w aplikacjach internetowych i mobilnych, które pomagają kierowcom zarówno w planowaniu, jak i innych aspektach podróży, takich jak optymalizacja ładowania baterii.
Wszystkie te możliwości, będące częścią cyfrowego ekosystemu, przyniosą ogromne korzyści tym, którzy zdecydują się na wyjazd, czy to w kraju, czy za granicą. Bez względu na to, czy podróżują własnym, wynajętym czy flotowym samochodem.

Rejestracja samochodów za granicą. Czy to się nadal opłaca? Kto może skorzystać?

Rower wodorowy odporny na mrozy - alternatywa na zimowe trasy

Uber przekazał kierowczyni Mustanga - finał konkursu Uber Dreams
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.