Komunikaty PR

Zabawa w chowanego z filtrami

2023-08-24  |  18:00
Biuro prasowe

No, gdzie „oni” schowali ten filtr – takie słowa cisną się na myśl, kiedy użytkownik pojazdu lub mechanik bezskutecznie próbują odszukać filtr paliwa, powietrza, oleju lub kabinowy. Warto w tym miejscu zdawać sobie sprawę z tego, że przeróżne utrudnienia i niedogodności w tym zakresie nie są efektem bezmyślności lub złośliwości konstruktorów, a jedynie następstwem optymalizacji i cięcia kosztów. Najczęściej chodzi o to, że wybrane zespoły napędowe lub instalacje klimatyzacji stosowane są w wielu różnych modelach danej marki, a nierzadko także w wielu różnych modelach różnych producentów. Taka unifikacja sprawia, że w jednym aucie wymiana filtrów trwa kilkanaście minut, a w innym – z tym samym silnikiem - ponad godzinę. Ten sam silnik może być przecież zamontowany poprzecznie lub wzdłużnie, różnią się także gabaryty aut i ilość miejsca pod maską…

Filtr powietrza

Zazwyczaj najłatwiej go znaleźć, ponieważ na ogół mieści się w dużej kasecie, doskonale widocznej po otwarciu maski z lewej lub z prawej strony silnika. Ale w niektórych samochodach sprawa nie jest już taka prosta. Doskonałym przykładem jest 3-litrowy turbodiesel BMW. Znajdziemy go np. w modelu X5 E70. Filtr powietrza ma imponujące rozmiary, walcowaty kształt i znajduje się w obudowie niemal zintegrowanej z deklem zaworowym. Żeby ją rozebrać, trzeba odkręcić nawet korek wlewu oleju, który przechodzi przez jej górną część.

Filtr kabinowy

Tu najpopularniejsze są trzy lokalizacje – pod maską w okolicy podszybia, w kabinie – pod schowkiem pasażera, w kabinie za schowkiem pasażera (aby się dostać do filtra należy wymontować schowek lub otworzyć klapkę w jego wnętrzu), w kabinie w konsoli centralnej, w kabinie w okolicy pedału gazu. Dla przykładu – aby wymienić filtr kabinowy w Fordach Focus MK2 czy Volvo V50 I, należy odkręcić pedał gazu. W innym przypadku w zasadzie nie da się wymienić filtra.

Filtr paliwa

W samochodach z silnikami wysokoprężnymi filtr znajduje się zazwyczaj w okolicy pompy wtryskowej lub pompy wysokiego ciśnienia. Może to być filtr puszkowy lub wkład filtra zamknięty w obudowę metalowej lub z tworzywa sztucznego.
W samochodach z silnikami benzynowymi do wspomnianych lokalizacji dochodzą jeszcze dwie – pod samochodem w pobliżu zbiornika z paliwem lub w zbiorniku paliwa.
Na rynku spotykamy także samochody benzynowe z niewymiennym filtrem paliwa.

Filtr oleju

Filtr oleju zazwyczaj przykręcony jest bezpośrednio do bloku silnikalub do jakiegoś elementu połączonego z blokiem (wspornika lub chłodnicy oleju). Na ogół filtry oleju znajdują się w przedniej części samochodu (między silnikiem a chłodnicą), ale często zdarza się, że są umieszczone z innej strony, np. pod kolektorem wydechowym.

"Nie jest tajemnicą, że utrudniony dostęp do jednego z filtrów „kusi” aby pominąć jego wymianę i niestety tak czasami się dzieje nawet w profesjonalnych warsztatach. Użytkownicy, którzy zdają sobie sprawę z tego, że mają pod tym względem problematyczny samochód powinni profilaktycznie prosić mechanika o zwrot starych filtrów, zwłaszcza wtedy, kiedy jadą do danego warsztatu pierwszy raz i jeszcze nie mają zaufania do mechanika."

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja Rejestracja samochodów za granicą. Czy to się nadal opłaca? Kto może skorzystać? Biuro prasowe
2025-04-07 | 15:00

Rejestracja samochodów za granicą. Czy to się nadal opłaca? Kto może skorzystać?

Rejestracja samochodu poza granicami Polski to temat, który wraca regularnie na fora motoryzacyjne i do rozmów przedsiębiorców. Choć może się wydawać, że to
Motoryzacja Rower wodorowy odporny na mrozy - alternatywa na zimowe trasy
2024-12-30 | 12:00

Rower wodorowy odporny na mrozy - alternatywa na zimowe trasy

Jazda rowerem w sezonie zimowym stawia przed rowerzystami nie lada wyzwania, zwłaszcza gdy korzystają z jednośladów ze wspomaganiem elektrycznym. Klasyczne baterie litowo-jonowe w takich
Motoryzacja Uber przekazał kierowczyni Mustanga - finał konkursu Uber Dreams
2024-12-19 | 12:00

Uber przekazał kierowczyni Mustanga - finał konkursu Uber Dreams

6,5 tys. historii, 75 dni napływających zgłoszeń, 11 finalistów i 1 zwycięzca, a w zasadzie zwyciężczyni – tak w liczbach prezentuje się finał konkursu Uber Dreams. Podczas

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.

Ochrona środowiska

Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.

Moda

Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.