Muzyczny weekend w Manufakturze - giełda płyt winylowych
W sobotę, 20 stycznia, Manufaktura znów stanie się celem dla wszystkich melomanów, a to za sprawą kolejnej edycji giełdy płyt winylowych. Na fanów czarnych płyt czekać będzie kilkadziesiąt tysięcy tytułów, nie zabraknie również płyt CD, DVD, a także kaset magnetofonowych.
Giełda płyt winylowych
20.01, galeria handlowa, wejście główne
W zimowej edycji giełdy będzie można wybierać w tysiącach fenomenalnych albumów, koncertów, kompilacji i singli. Każdy fan klasyki, rocka, elektroniki, jazzu, popu, punku, techno czy nawet hip-hopu z pewnością znajdzie coś dla siebie.
Pełen patosu Muse, galopady Manowar lub Iron Maiden, zawiłe kompozycje Marillion, klasyczne riffy Deep Purple i Led Zeppelin, niekończące się improwizacje mistrzów jazzu, pierwsze płyty Bajmu i Budki Suflera, a może prostota Sex Pistols? Podczas giełdy nie powinno zabraknąć albumów krajowych wykonawców, tytułów z muzyką klasyczną i filmową. Każdy miłośnik muzyki znajdzie coś dla siebie. Wystawcy zapowiadają tysiące różnorodnych tytułów, w tym premier, unikatów, wznowień, first pressów, wielopłytowych boxów i kolekcjonerskich białych kruków na płytach winylowych, kasetach i płytach CD, DVD i BR.
Płyty winylowe przeżywają prawdziwy renesans, a moda na ich kolekcjonowanie wraca. Wielu koneserów uważa, że format muzyki zapisanej na winylowym krążku zapewnia cieplejszy, bardziej autentyczny dźwięk w porównaniu z zapisem cyfrowym. Płyta winylowa jest także bardzo atrakcyjna w ekspozycji, robi większe wrażenie i sprawia przyjemność nie tylko jako zwykły produkt, a rzecz pełna emocji i kultury.
Gratką dla fanów polskiego rock&rolla będzie spotkanie z Arkadiuszem Jakubikiem, znanym aktorem i wokalistą zespołu Dr Misio, działającego od 2008 roku. Będzie to okazja do zrobienia wspólnych zdjęć, ale też zdobycia autografu na płytach zespołu.
Wydarzenie jest organizowane z myślą o koneserach, ale też osobach, które dopiero zaczynają przygodę z winylami. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Miejsce sprzyja także integracji, to zawsze miły czas, kiedy ludzie wymieniają się swoimi spostrzeżeniami i rozmawiają o muzyce. Nie może was zabraknąć!
Giełda odbędzie się w godzinach 10-21.

Enej z napisem LOVE. To nowa trasa zespołu

BNDK wspiera Oasis w powrocie na scenę...

"Święta cały rok" - Czadoman w duecie z Ciocią Agą
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.