„Tomasz Beksiński - romantyk czy wampir” - koncert i spotkanie z Anją Orthodox
Face it
Bagatela 10
02-003 Warszawa
j.owsianko|agencjafaceit.pl| |j.owsianko|agencjafaceit.pl
+48 503 543 876
www.agencjafaceit.pl
W piątek 15 lipca o godz. 19.00 w Tichauer Art Gallery w Browarze Obywatelskim Tychach, w ramach wydarzeń towarzyszących festiwalowi „Beksiński na Śląsku”, odbędzie się spotkanie z Anją Orthodox, bliską przyjaciółką Tomka Beksińskiego. Artystka porozmawia z publicznością o swej przyjaźni z Tomkiem, jego życiu i pasjach, a także wykona kilka utworów swego zespołu Closterkeller.
„Beksiński na Śląsku” https://beksinskinaslasku.pl/ to jedyna w tym roku w Polsce tak obszerna wystawa poświęcona malarstwu Zdzisława Beksińskiego, która trwa do 25 września w Tichauer Art Gallery w Tychach. Widzowie mogą zobaczyć 50 wyselekcjonowanych obrazów z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku, wyłącznego spadkobiercy Mistrza, do którego przekazywał tylko te swoje dzieła, które uważał za najlepsze, 5 nietuzinkowych dzieł z „kolekcji japońskiej, do niedawna uważanych za zaginione, oraz wystawę „Beksiński Multimedia Exhibition - Human Condition”. To multimedialna podróż przez twórczość artysty w ekscytujący sposób łącząca obraz i dźwięk. Wybrane jego dzieła zostaną zaprezentowane na wielkoformatowych ekranach w połączeniu z muzyką lub w stereoskopii (3D), a poprzez technologię VR każdy z odwiedzających będzie mógł wręcz „wejść do wnętrza obrazów”.
Festiwalowi towarzyszą także liczne, weekendowe wydarzenia towarzyszące. W piątkowy wieczór 15 lipca od godz. 19.00, który upłynie pod hasłem „Tomasz Beksiński - romantyk czy wampir”, odbędzie się spotkanie z Anją Orthodox, wokalistką zespołu Closterkeller. Piosenkarka porozmawia z publicznością i powspomina Zdzisława i Tomka Beksińskich, opowie anegdoty z czasów jej przyjaźni z Tomkiem oraz wykona kilka utworów z repertuaru Closterkellera. Dodatkowo widzowie będą mogli porozmawiać z Marianem Majchrzakiem, znajomym rodziny Beksińskich i kolekcjonerem sztuki z Nowego Jorku. Wieczór wypełnią ulubione utwory Tomasza Beksińskiego i będzie można potańczyć przy dźwiękach Wishbone Ash, The Free, Genesis, Marillion, Pink Floyd, Premiata Forneria Marconi, Lacrimosy, Closterkeller i innych zespołów grających w podobnym klimacie. Wieczór muzyczny poprowadzi Janusz Barycki z Fundacji Beksiński.
Festiwal „Beksiński na Śląsku” jest organizowany przy współudziale Muzeum Historycznego w Sanoku, Fundacji Beksiński i domu aukcyjnego Agra-Art. Jest to pierwsza w historii, niepowtarzalna i tak kompleksowa prezentacja twórczości i ogromnej kreacji tego wielkiego artysty, w tym roku w Polsce do zobaczenia tylko w Tichauer Art Gallery w Tychach do 25 września.
Honorowy Patronat objął Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski. Partnerem strategicznym wystawy są Koleje Śląskie.

Enej z napisem LOVE. To nowa trasa zespołu

BNDK wspiera Oasis w powrocie na scenę...

"Święta cały rok" - Czadoman w duecie z Ciocią Agą
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.