Komunikaty PR

Na topie, czyli na dachu – o trendach dekarskich na 2021 rok

2020-12-14  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Sylwia Makowska
Orchidea Creative Group

ul. Ruska 51B
50-079 Wrocław
s.makowska|grupaorchidea.pl| |s.makowska|grupaorchidea.pl
517 412 466
https://grupaorchidea.pl/
Do pobrania inf_pras ( 0.16 MB )

 

Koniec roku to w przypadku licznych branż czas podsumowań i kreślenia planów na nadchodzące miesiące. To także okres, w którym wiele mówi się o prognozach, nowych kierunkach rozwoju i trendach. O tych ostatnich opowiada Krzysztof Piwowar, Dyrektor Sprzedaży Krajowej marki Galeco - polskiego producenta systemów rynnowych.

Zgodnie z przewidywaniami ekspertów sektora dekarskiego na ten rok, modne miały być dachy płaskie i zielone – osadzone na minimalistycznych, kwadratowych bryłach. Klienci mieli decydować się na zakup orynnowania w kolorach ziemi, wykonanego ze stali oraz PVC. Z perspektywy blisko 12 miesięcy śmiało możemy stwierdzić, że wiele z tych prognoz okazało się być słusznych. Spróbujmy zatem odpowiedzieć sobie na pytanie – „jak w 2021 roku będzie wyglądał polski dach?”.

Jakie pokrycia dachowe będą modne w przyszłym roku?

- Wszystko wskazuje na to, że moda z tego roku nie ulegnie specjalnej zmianie. Czołowi producenci pokryć dachowych promują blachodachówki płaskie na rąbek stojący oraz dachówki płaskie – zarówno cementowe, jak i ceramiczne. Obraz dachów w przyszłym roku będzie więc zapewne wypadkową tegorocznych decyzji zakupowych inwestorów. Mówiąc zaś w nieco szerszym kontekście i biorąc pod uwagę aktualne kierunki w architekturze, nie można nie zauważyć rosnącej popularności projektów domów z dachami płaskimi „solo” lub razem z prostym pokryciem dwuspadowym. Minimalistyczna bryła budynku jest teraz najbardziej na czasie. Ma to oczywiście swoje zalety takie jak: szybkość budowy, niższe koszty czy możliwość korzystania z gotowych i powtarzalnych elementów.

Jaki materiał poszyć jest i będzie na topie?

- Blacha modułowa jest coraz bardziej popularna wśród wszystkich producentów pokryć dachowych, którzy starają się odchodzić od produkcji blach „na wymiar”. To produkt o wysokim stopniu estetyki. Blachodachówka modułowa nadaje dachom niezwykle eleganckiego charakteru. Jej minimalistyczny, a zarazem uniwersalny design sprawia, że doskonale komponuje się nie tylko z budynkami w stylu klasycznym, ale też tymi nowoczesnymi. Modułowość, czyli cecha szczególna tego rodzaju pokrycia, znacznie przyspiesza wszelkie prace montażowe. Niewielkie rozmiary arkuszy są dodatkowo łatwe w magazynowaniu i transporcie, co jest szczególnie ważne z punktu widzenia producenta. Nie sposób nie zauważyć, zresztą nie tylko w branży dekarskiej, że to właśnie gotowe materiały budowlane zyskują na popularności. Kompletne systemy, łatwe i szybkie w montażu - to przyszłość.

Czy na podstawie 2020 roku można zaobserwować wyróżniającą się tendencję w kwestii wyborów dokonywanych przez klientów?

- Trend rosnący, w zasadzie już od kilku lat, dotyczy wyboru systemów rynnowych pod kątem ich dopasowania do popularnych pokryć dachowych oraz architektury budynku. Stropodachy, o których wspominałem, są coraz bardziej popularne. W związku z tym rośnie zapotrzebowanie na dedykowane takim dachom systemy do odprowadzania wody, z odpowiednimi wpustami czy adapterami. Z kolei nowoczesna architektura, którą cechują proste, zgeometryzowane bryły, szuka podobnych rozwiązań – tu odpowiedzią są kwadratowe systemy rynnowe.

Jakie systemy rynnowe sprzedają się najlepiej: klasyczne – półokrągłe czy nowoczesne – kwadratowe?

- Popularność dachówek płaskich, zarówno tych blaszanych, jak i cementowo-betonowych, stale rośnie. Nadal jednak pierwszym wyborem klientów są tradycyjne blachy i dachówki. To z kolei powoduje, że inwestorzy stawiają głównie na rynny o przekroju półokrągłym.

A jakie materiały wybierają klienci? Stal a może PVC?

- Niezmiennie od wielu już lat największą popularnością inwestorów cieszą się produkty stalowe. Zauważamy jednak, że klienci stopniowo przekonują się także do systemów rynnowych wykonanych z PVC. Muszą one jednak spełniać kilka warunków. Liczą się: wysoka jakość, trwałość oraz estetyka. Na szczęście nowoczesna technologia pozwala dziś tworzyć takie produkty z tworzyw sztucznych.

Czy w przypadku kolorystyki systemów rynnowych możemy mówić o zarysowującym się trendzie? Co wybierają inwestorzy?

- Trendy w branży dekarskiej dotyczą nie tylko surowców czy kształtów, ale również kolorów systemów orynnowania oraz pokryć dachowych. Analizując poprzednie miesiące, widzimy, że dominują 3 odcienie: grafitowy, czarny oraz czekoladowy. Nową, ciekawą tendencją jest wyraziste podkreślanie obróbek blacharskich. Inwestorzy decydujący się na poszycie kolorze grafitowym często wybierają do tego orynnowanie w srebrnym odcieniu. Antracyt metalic, dostępny niebawem w ofercie Galeco STAL², to właśnie nasza odpowiedź na ten zyskujący na popularności trend.

Przewidywanie trendów możliwe jest na podstawie badań i bacznej obserwacji rynku oraz zachowań klientów. Prognozy warto jednak traktować raczej w kategoriach doradztwa, wskazania kierunku, nigdy zaś przymusu. To bowiem od nas samych zależy, jak prezentować się będzie nasz dach.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Botaniczne tapety Muraspec Biuro prasowe
2024-05-06 | 17:30

Botaniczne tapety Muraspec

Czynniki, które wydobywają piękno wzoru są różne: może być nim skala, kolor lub technika użytej grafiki. Niektóre motywy graficzne piękniej wyglądają w szkicu, inne
Dom Proste metamorfozy z farbami do zadań specjalnych
2024-05-06 | 14:00

Proste metamorfozy z farbami do zadań specjalnych

Szeroki wachlarz produktów renowacyjnych na farbiarskim rynku sprawia, że dziś praktycznie każdy element domowego wnętrza można szybko i sprawnie odnowić, bez obaw o nieestetyczny
Dom Wyjątkowa ścieżka w ogrodzie. Sprawdź kreatywne pomysły i najnowsze trendy
2024-05-06 | 10:00

Wyjątkowa ścieżka w ogrodzie. Sprawdź kreatywne pomysły i najnowsze trendy

W aranżacji ogrodu, drogi czy ścieżki pełnią znaczącą rolę. Nie tylko definiują sposób poruszania się po przestrzeni, ale także dodają niepowtarzalnego charakteru całej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Psychologia

Beata Pawlikowska: To wszystko, czego doświadczyłam w dżungli amazońskiej, wstrząsnęło mną i pokazało mi prawdę o sobie samej. To właśnie był początek zmian w moim życiu

Pisarka preferuje podróżowanie w pojedynkę. Lubi wyjeżdżać w trudne, niedostępne rejony świata, bo takie wyprawy są także podróżą w głąb siebie. Chociażby w dżungli amazońskiej przekonała się, że decyzje, jakie podejmujemy na różnych etapach naszego życia, wynikają właśnie z naszego postrzegania samych siebie i świata. A z kolei to postrzeganie zależy od podświadomych przekonań, które są naszym wewnętrznym programem wgranym w dzieciństwie. W swojej książce zatytułowanej „Kody podświadomości” podróżniczka tłumaczy, że jeśli ktoś podświadomie wierzy na przykład w to, że nie ma prawa do szczęścia i jest gorszy od innych, to jego życiowa droga będzie właśnie wiernym odbiciem tych przekonań.

Konsument

Coraz więcej Europejczyków ogranicza spożycie mięsa na rzecz produktów roślinnych. Większe wsparcie ze strony rządów i legislacji mogłoby zwiększyć ich popularność

Ponad połowa Europejczyków jedzących mięso aktywnie ogranicza jego roczne spożycie. Niemal 30 proc. co najmniej raz w tygodniu spożywa przynajmniej jedną roślinną alternatywę mięsa lub nabiału – wynika z badania ProVeg. Zmiana nawyków konsumenckich napędza branżę produktów roślinnych, ale wspomogłyby ją także zmiany systemowe, m.in. szersze dofinansowanie produkcji roślinnej kosztem mięsnej czy obniżenie podatku na żywność o niskim śladzie środowiskowym.