Komunikaty PR

Nadzieja umiera ostatnia

2021-12-28  |  16:00
Biuro prasowe
Kontakt
Monika Kacprzak
Stowarzyszenie UNICEF Polska

ul. Rolna 175 D
02-729 Warszawa
mkacprzak|unicef.pl| |mkacprzak|unicef.pl
+48 509 224 588
www.unicef.pl/

Głód, choroby, przesiedlenie, wojna - to wszystko czeka na dziecko, które przychodzi na świat w Jemenie. Obecnie to dla dzieci najgorsze miejsce do życia na ziemi. Czy w takim miejscu ludzkie historie mogą mieć szczęśliwe zakończenie?

 

Jemen jest krajem wielkości Francji. Sześć lat wyniszczającego konfliktu spowodowało zniszczenie dróg, wodociągów, szkół, szpitali, domów i kluczowej infrastruktury. Każdego dnia czworo dzieci traci zdrowie lub życie, a niemal wszystkie potrzebują pomocy humanitarnej.

UNICEF jest na miejscu i niesie pomoc dzięki wsparciu darczyńców, również z Polski. Pracownicy organizacji na co dzień stykają się z tragicznymi historiami, które nierzadko łamią serca. Są jednak i takie, które napawają optymizmem i nadzieją. Warto je poznać!

 

Historia na film

Ahmed i Mohamed przyszli na świat połączeni klatką piersiową i brzuchem w szpitalu dziecięcym Al-Sabeen w Sanie w grudniu 2020 r. Zaraz po porodzie, lekarze skontaktowali się z UNICEF z pilną prośbą o wsparcie.

UNICEF natychmiast zdecydował się pomóc, gdyż w Jemenie nie ma możliwości operacji. Organizacja zmobilizowała ludzi i zasoby, aby przeprowadzić ewakuację dzieci i ich operację. Zabieg rozdzielenia bliźniąt odbył się w lipcu w szpitalu specjalistycznym w Ammanie w Jordanii. UNICEF pokrył koszt transportu i samej operacji. Chłopcy są obecnie rehabilitowani.

Nie mam słów, aby wyrazić wdzięczność, powiedział Yasser Albukhaity, ojciec bliźniąt. Razem z żoną bardzo się baliśmy, ale ufaliśmy zespołowi medycznemu. Dzięki Bogu operacja zakończyła się sukcesem! Bardzo dziękuję pracownikom UNICEF, darczyńcom, jemeńskiemu Ministerstwu Zdrowia i wszystkim, którzy okazali pomoc, dodaje Yasser.

 

Niedożywienie można pokonać

W wielu regionach Jemenu system wodno-sanitarny nie funkcjonuje prawidłowo. Tak też było w przypadku domu rodzinnego Rowaidy, który znajdował się w miejscu, gdzie gromadziły się ścieki z całej okolicy. Rowaida miała zaledwie rok, kiedy zachorowała na malarię. Choroba wyniszczyła jej organizm i wywołała u dziewczynki niedożywienie.

Czułem się strasznie. Sam jestem lekarzem i myślałem, że mogę wyleczyć moją córkę. Jednak w przypadku większości niedożywionych dzieci w Jemenie do prawidłowej terapii potrzebna jest specjalna żywność terapeutyczna, mówi Abdulrahman, ojciec Rowaidy.

Przez cztery miesiące Rowaida otrzymywała leczenie w ośrodku zdrowia wspieranym przez UNICEF. Takich ośrodków jest w Jemenie ponad 4400. Dziewczynka została następnie objęta programem UNICEF leczenia ambulatoryjnego, aby śledzić jej stan zdrowia.

Chciałbym, aby Rowaida w przyszłości została lekarzem i mogła pomóc innym dzieciom w Jemenie. To moje marzenie, mówi Abdulrahman.


Szczepionka życia

Od początku konfliktu w Jemenie, tysiące osób musiało opuścić swoje domy w poszukiwaniu bezpieczeństwa, żywności i czystej wody. Jedną z przesiedlonych rodzin jest rodzina Bakila, która znalazła schronienie niemal 300 km od domu, w obozie dla uchodźców w Marib. Tak jak wiele innych osób, Bakil wraz z piątką swoich dzieci żyje w bardzo skromnych warunkach.

Opieka medyczna w obozie jest bardzo ograniczona. Dlatego UNICEF realizuje kampanię szczepień w 149 obiektach tego typu na terenie całego kraju.

Wielu rodziców nie szczepi swoich dzieci, bo nie wiedzą nic o szczepieniach ani o chorobie. Rozmawiamy z rodzicami i tłumaczymy, że prewencja jest lepsza od leczenia, a szczepionki powstrzymują rozprzestrzenianie się chorób, mówi Sarah Saleh z zespołu UNICEF prowadzącego kampanię szczepień przeciwko polio i odrze.

Niezmiernie się cieszę, że mobilny zespół UNICEF odwiedził nasz obóz i zaszczepił dzieci. Zachęcam rodziców, aby zaszczepili swoje dzieci, bo to oni są odpowiedzialni za ich zdrowie, mówi Bakil patrząc z uśmiechem na swoją córkę Salmę.

 

Te historie napawają nadzieją. Niestety miliony dzieci w Jemenie nadal czekają na pomoc i cierpią w milczeniu. Dziś dzieci w tym kraju potrzebują pomocy bardziej niż kiedykolwiek. UNICEF Polska zbiera środki na pomoc najmłodszym w Jemenie. Każda darowizna ma sens i może uratować zdrowie oraz życie dzieci takich jak Ahmed, Mohamed, Rowaida czy Salma! Pomóc można poprzez stronę: unicef.pl/jemen. Każdy z nas, przekazując darowiznę, może dopisać szczęśliwe zakończenie do niejednej historii dziecka w Jemenie.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Stowarzyszenie UNICEF Polska
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Uśmiech, który zmienia świat – MGA inspiruje dzieci i dorosłych do dzielenia się Biuro prasowe
2024-10-04 | 12:30

Uśmiech, który zmienia świat – MGA inspiruje dzieci i dorosłych do dzielenia się

Badania opublikowane w Nature Human Behaviour potwierdzają, że uśmiechanie się może poprawić nastrój. Naukowcy, bazując na hipotezie mimicznego sprzężenia zwrotnego,
Dziecko Trudne nowego początki – czyli o czym warto pomyśleć w pierwszym okresie macierz
2024-09-30 | 17:00

Trudne nowego początki – czyli o czym warto pomyśleć w pierwszym okresie macierz

Narodziny dziecka to jedno z najpiękniejszych, ale i najbardziej wyczerpujących doświadczeń w życiu kobiety. W ferworze opieki nad noworodkiem często trudno pamiętać o własnych
Dziecko Adaptacja pierwszoklasisty okiem ekspertów - poznaj praktyczne wskazówki
2024-09-30 | 16:00

Adaptacja pierwszoklasisty okiem ekspertów - poznaj praktyczne wskazówki

Początek września to dla wielu rodziców czas pełen wyzwań - zwłaszcza dla tych, których dziecko po raz pierwszy przekracza szkolne progi. Związane są one nie tylko z

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Farmacja

Szybko rośnie liczba osób z ostrą infekcją układu oddechowego, w tym grypy. Szczyt zachorowań przypadnie już na drugą połowę października

Centrum e-Zdrowia podaje, że od początku września odnotowano blisko 1,8 mln porad ambulatoryjnych udzielonych z powodu ostrych infekcji układu oddechowego, w tym grypy. Najlepszą metodą walki z chorobą jest szczepionka – najlepiej przyjęta między wrześniem a listopadem. Wciąż jednak na taki krok decyduje się zaledwie kilka procent Polaków, tymczasem grypa jest jedną z 10 najczęstszych przyczyn zgonów u osób powyżej 65. roku życia.

Żywienie

Aleksandra Adamska i Ewelina Adamska-Porczyk: Na Filipinach spałyśmy z karaluchami i innymi robakami. Brakowało nam moskitiery na całe ciało

Chociaż podczas pełnej emocji wyprawy przez Filipiny do Tajwanu nie brakowało trudnych momentów, w których górę brało zmęczenie, to jednak mimo wszelkich niedogodności Aleksandra Adamska i Ewelina Adamska-Porczyk starały się nie narzekać, tylko wyciągać z tej podróży to, co najlepsze. Uczestniczki „Azja Express” przyznają, że nie mogły się przekonać do miejscowego jedzenia, ale za to zachwyciła je aromatyczna kawa. W bagażu zabrakło miejsca na moskitierę, dlatego też z czasem przyzwyczaiły się także do spania w jednym pomieszczeniu z karaluchami.