‘Natascha Kampusch – Całe życie w więzieniu’ - nowy serial dokumentalny Viaplay
Publicis
Wołoska
02-583 Warszawa
malgorzata.urbas|publicis-consultants.com| |malgorzata.urbas|publicis-consultants.com
882140108
https://www.publicisgroupe.com/en/splash-en
Nowy dokument Viaplay to opowieść o Nataschy Kampusch, porwanej jako dziecko i przez osiem i pół roku więzionej przez swojego oprawcę. Produkcja podejmuje także temat reakcji społeczeństwa, która spotkała ją po odzyskaniu wolności i próbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego po traumatycznych przejściach, była ona tak okrutna. Przez ostatnich piętnaście lat Natascha Kampusch zmagała się z pogardliwymi spojrzeniami i protekcjonalnymi komentarzami. Dziś 33-latka zwraca uwagę na problem obwiniania ofiar o krzywdy, które je spotkały. Premiera najnowszego serialu Viaplay Originals odbędzie się już 24 lutego.
Wiele osób wciąż pamięta dramatyczną historię austriackiej dziewczynki Nataschy Kampusch, która w 1998 roku została porwana w drodze do szkoły. Przez kolejnych 3096 dni jej koszmar toczył się na pięciu metrach kwadratowych ciemnej piwnicy, w której była więziona. W 2006 roku Natascha Kampusch zdołała uwolnić się z rąk swojego oprawcy, w wyniku czego ten odebrał sobie życie.
W produkcji Viaplay Originals ‘Natascha Kampusch – Całe życie w więzieniu’, główna bohaterka opowiada o swoim życiowym dramacie. Pomimo tego, że udało jej się wydostać z niewoli, rzadko czuje się naprawdę wolna.
Natascha Kampusch: ‘Wydawało mi się, że uciekam do świata, w którym zostanę zrozumiana, ale zamiast tego spotkałam się z nienawiścią i dystansem. To było okrutne zderzenie z rzeczywistością. Do dziś nie mogę spokojnie wyjść na ulicę bez obawy o krytykę w moim kierunku. Świat pozwolił wykiełkować teoriom spiskowym, które zakładają, że mogłam być odpowiedzialna za moje porwanie, co jest dla mnie bardzo bolesne. Cieszę się, że mogłam opowiedzieć swoją historię w serialu dokumentalnym Viaplay, zwracając uwagę na to, jak trudno jest ofierze zachować swoją godność. Mam nadzieję, że tym samym pomogę osobom, które będą narażone na podobne sytuacje. Chciałabym, by spotykały się z większą wyrozumiałością ze strony mediów i opinii publicznej, niż ja.’
Serial składa się z trzech odcinków, które oprócz historii porwania Nataschy Kampusch pokazują, jak wyglądał czas po jej powrocie do rzeczywistości, gdy musiała radzić sobie z reakcją mediów i opinii publicznej, jednocześnie walcząc o swoją tożsamość. Przez ostatnich piętnaście lat doświadczyła ogromnego gniewu i była obarczana winą za swoją tragedię – nie tylko przez społeczeństwo austriackie, ale również resztę świata. Fakt, że zdecydowała się na współpracę z Viaplay i Heartland TV w celu zwrócenia uwagi na ten ważny problem, jest dla NENT Group niezwykle znaczący.
Filippa Wallestam, EVP i Chief Content Officer w NENT Group: ‘Dokumenty, które podejmują trudne społeczne tematy, są ważną częścią kolekcji Viaplay. Wielu z nas zna już tragiczną historię porwania Nataschy Kampusch, ale tworząc ten dokument, skupiliśmy się również na innym ważnym aspekcie - powrotu ‘na wolność’, która okazała się kolejną pułapką. Kto potrafi opowiedzieć o tym koszmarze lepiej niż sama poszkodowana? Obarczanie ofiary winą za tragedię, która ją spotkała, jak w przypadku Nataschy Kampusch, pokazuje przerażające oblicze świata, w którym żyjemy. To ważne, by odnosić się do ofiar z szacunkiem, traktować ich wersję wydarzeń poważnie i rozpocząć dyskusję na temat braku zaufania ze strony społeczeństwa. Teorie spiskowe nie mogą jej zdominować.’
Premiera serialu dokumentalnego ‘Natascha Kampusch – Całe życie w więzieniu’ odbędzie się 24 lutego na platformie streamingowej Viaplay. Serial został wyprodukowany przez Heartland TV. Szefem produkcji jest Jonas Ask Hamed, producentem wykonawczym Wenche Hougaas Jensen, producentką serialu jest Anna Maria Kristensen, a dyrektorem produkcji Nicole Nielsen Horanyi. Producentem wykonawczym ze strony NENT Group jest Trine Kongegaard.

OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV
Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”

Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta
Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.
Moda
Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.