Nielsen przewiduje emocjonujący Finał Ligi Mistrzów
Jak podaje Nielsen, w 2018 roku, kiedy Real Madryt pokonał Liverpool, transmisję z finału Ligi Mistrzów UEFA (UCL) oglądało prawie 106 milionów osób! Wydarzenie to przyciągnęło zdecydowanie największą liczbę widzów w ostatnich pięciu finałach Ligi Mistrzów. Dla hiszpańskiego giganta był to trzeci z rzędu, czwarty w ciągu pięciu lat tytuł UCL, a dla drużyny z La Liga piąty z rzędu tytuł UCL.
Od tamtego czasu pałeczkę przejęły drużyny angielskiej Premier League (EPL). Zajęły pięć z ośmiu miejsc w finale Ligi Mistrzów od 2018 roku, wygrywając dwa z ostatnich trzech konkursów.
W przypadku klubów z Premier League, trend zwycięstw zbiega się ze wzrostem przychodów z tytułu praw medialnych do rozgrywek. W walce o najwyższe europejskie zaszczyty, Liverpool, Manchester City i Chelsea rzuciły wyzwanie starej elicie: Realowi Madryt, Bayernowi Monachium i FC Barcelonie.
Według danych firmy Nielsen Gracenote Euro Club Index, w tegorocznym finale Ligi Mistrzów znajdą się dwie z trzech najlepszych drużyn w Europie - po raz pierwszy od finału z 2011 roku pomiędzy FC Barcelona i Manchester United. Gracenote's Global Player Index podaje natomiast, że w tegorocznym finałowym meczu o tytuł wystąpi 9 z 20 najlepszych graczy na świecie.
Angielskie i hiszpańskie kluby mają najlepszych zawodników na świecie
Według Gracenote Global Player Index, ponad dwie trzecie z 200 najlepszych zawodników, gra w EPL i La Liga. Najwięcej najlepszych piłkarzy na świecie zgromadziła angielska Premiership - aż 55 zawodników z pierwszej setki.
Po stronie Liverpool walczy sześciu zawodników z pierwszej światowej dziesiątki, w tym Mohamed Salahem (nr 2) – trzykrotny piłkarz roku, obrońca Trent Alexander-Arnold (nr 4), bramkarz Alisson (nr 6), kapitan Andrew Robertson (nr 7), skrzydłowy Sadio Mané (nr 9) i środkowy obrońca Virgil van Dijk (nr 10).
Real Madryt ma w swoim składzie Karima Benzemę, napastnika, który jest obecnie numerem jeden w Global Player Index. Vinícius Júnior, skrzydłowy, zajmuje 13. miejsce we wspomnianym zestawieniu, a bramkarz Thibaut Courtois plasuje się na 21. pozycji.
Finał Ligi Mistrzów UEFA – ile warte jest to wydarzenie?
Finał UCL jako jedno z najchętniej oglądanych wydarzeń sportowych na świecie, zapewnia znaczny zwrot z inwestycji, zarówno markom jak i właścicielom praw. Ma to wymierne przełożenie na zyski.
Za wyłączne prawa do transmisji UCL, Ligi Europy oraz nowej Ligi Konferencji Europy - od 2021 do 2024 roku - brytyjski nadawca płatnej telewizji BT Sport, zapłacił aż 1,5 miliarda dolarów!
W latach 2010–2013 zyski ze sprzedaży pakietu praw medialnych osiągnęły kwotę prawie 5 miliardów dolarów. W okresie od 2013 do 2016 roku było to 7,6 miliarda dolarów (wzrost o 59,4%). Sezon 2016–2019 przyniósł 11,7 miliarda dolarów zysku –wzrost o 55,1% powstał w dużej mierze dzięki podniesieniu opłat krajowych o 64,9% i wzrostowi pakietu międzynarodowego o 44%. Dzięki sprzedaży pakietów na lata 2022–2025, Premier League zarobiła 12,8 miliarda dolarów.
W trakcie sezonu 2018–2019 (w którym Liverpool, jako pierwszy od 2012 roku klub z Anglii, zdobył tytuł mistrza UCL), drużyny EPL osiągały o 7 miliardów dolarów więcej przychodu z opłat za prawa medialne niż dekadę wcześniej.
Niewątpliwie, globalny krajobraz piłki nożnej zmienił się dzięki dostępności finansowych środków z tytułu praw medialnych.
Po ośmiu sezonach z rzędu, La Liga musiała oddać tytuł najlepszej ligi w Europie. Premier League kończy trzeci sezon z rzędu, plasując się na szczycie rankingu ligowego Gracenote Euro Club Index. Najlepszym klubem na świecie jest obecnie Liverpool, podczas gdy Real Madryt zajmuje 3. pozycję.
W maju 2018 roku, jedynym klubem z Premier League, który zakwalifikował się w pierwszej piątce Euro Club Index był Manchester City na 5. pozycji. Obecnie kluby Premier League zajmują trzy z pięciu pierwszych miejsc – poza Liverpoolem jest to Manchester City (2. miejsce) i Chelsea (5. miejsce).
La Liga cztery lata temu zajmowała dwa czołowe miejsca w rankingu Euro Club Index. Aktualnie, w pierwszej piątce pozostał tylko Real Madryt.
Kto wygra?
W oparciu o dotychczasowe sukcesy na boisku, Gracenote przewiduje, że Liverpool ma 55% szans na zwycięstwo.
Choć to Liverpool ma przewagę, w największym klubowym meczu roku wszystko może się zdarzyć. Zgodnie z rankingiem Gracenote, najlepszego zawodnika na świecie ma Real Madryt – czy jego talent wystarczy, aby pokonać faworyzowanego przeciwnika?
O tym, że może się tak stać, na własnej skórze przekonał się chociażby Manchester City w półfinale.
Źródło: nielsen.com

Motorola zaprasza fanów piłki nożnej na ekskluzywny konkurs związany z FIFA Club World Cup 2025™. Do wygrania pięć wyjazdów na finał i półfinał

Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową

Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.