Komunikaty PR

Nielsen przewiduje emocjonujący Finał Ligi Mistrzów

2022-05-28  |  11:15
Biuro prasowe

Jak podaje Nielsen, w 2018 roku, kiedy Real Madryt pokonał Liverpool, transmisję z finału Ligi Mistrzów UEFA (UCL) oglądało prawie 106 milionów osób! Wydarzenie to przyciągnęło zdecydowanie największą liczbę widzów w ostatnich pięciu finałach Ligi Mistrzów. Dla hiszpańskiego giganta był to trzeci z rzędu, czwarty w ciągu pięciu lat tytuł UCL, a dla drużyny z La Liga piąty z rzędu tytuł UCL.

Od tamtego czasu pałeczkę przejęły drużyny angielskiej Premier League (EPL). Zajęły pięć z ośmiu miejsc w finale Ligi Mistrzów od 2018 roku, wygrywając dwa z ostatnich trzech konkursów. 

W przypadku klubów z Premier League, trend zwycięstw zbiega się ze wzrostem przychodów z tytułu praw medialnych do rozgrywek. W walce o najwyższe europejskie zaszczyty, Liverpool, Manchester City i Chelsea rzuciły wyzwanie starej elicie: Realowi Madryt, Bayernowi Monachium i FC Barcelonie.

Według danych firmy Nielsen Gracenote Euro Club Index, w tegorocznym finale Ligi Mistrzów znajdą się dwie z trzech najlepszych drużyn w Europie - po raz pierwszy od finału z 2011 roku pomiędzy FC Barcelona i Manchester United. Gracenote's Global Player Index podaje natomiast, że w tegorocznym finałowym meczu o tytuł wystąpi 9 z 20 najlepszych graczy na świecie.

Angielskie i hiszpańskie kluby mają najlepszych zawodników na świecie

Według Gracenote Global Player Index, ponad dwie trzecie z 200 najlepszych zawodników, gra w EPL i La Liga. Najwięcej najlepszych piłkarzy na świecie zgromadziła angielska Premiership - aż 55 zawodników z pierwszej setki.

Po stronie Liverpool walczy sześciu zawodników z pierwszej światowej dziesiątki, w tym Mohamed Salahem (nr 2) – trzykrotny piłkarz roku, obrońca Trent Alexander-Arnold (nr 4), bramkarz Alisson (nr 6), kapitan Andrew Robertson (nr 7), skrzydłowy Sadio Mané (nr 9) i środkowy obrońca Virgil van Dijk (nr 10).

Real Madryt ma w swoim składzie Karima Benzemę, napastnika, który jest obecnie numerem jeden w Global Player Index. Vinícius Júnior, skrzydłowy, zajmuje 13. miejsce we wspomnianym zestawieniu, a bramkarz Thibaut Courtois plasuje się na 21. pozycji.

Finał Ligi Mistrzów UEFA – ile warte jest to wydarzenie?

Finał UCL jako jedno z najchętniej oglądanych wydarzeń sportowych na świecie, zapewnia znaczny zwrot z inwestycji, zarówno markom jak i właścicielom praw. Ma to wymierne przełożenie na zyski.

Za wyłączne prawa do transmisji UCL, Ligi Europy oraz nowej Ligi Konferencji Europy - od 2021 do 2024 roku - brytyjski nadawca płatnej telewizji BT Sport, zapłacił aż 1,5 miliarda dolarów!

W latach 2010–2013 zyski ze sprzedaży pakietu praw medialnych osiągnęły kwotę prawie 5 miliardów dolarów. W okresie od 2013 do 2016 roku było to 7,6 miliarda dolarów (wzrost o 59,4%). Sezon 2016–2019 przyniósł 11,7 miliarda dolarów zysku –wzrost o 55,1% powstał w dużej mierze dzięki podniesieniu opłat krajowych o 64,9% i wzrostowi pakietu międzynarodowego o 44%. Dzięki sprzedaży pakietów na lata 2022–2025, Premier League zarobiła 12,8 miliarda dolarów.

W trakcie sezonu 2018–2019 (w którym Liverpool, jako pierwszy od 2012 roku klub z Anglii, zdobył tytuł mistrza UCL), drużyny EPL osiągały o 7 miliardów dolarów więcej przychodu z opłat za prawa medialne niż dekadę wcześniej.

Niewątpliwie, globalny krajobraz piłki nożnej zmienił się dzięki dostępności finansowych środków z tytułu praw medialnych. 

Po ośmiu sezonach z rzędu, La Liga musiała oddać tytuł najlepszej ligi w Europie. Premier League kończy trzeci sezon z rzędu, plasując się na szczycie rankingu ligowego Gracenote Euro Club Index. Najlepszym klubem na świecie jest obecnie Liverpool, podczas gdy Real Madryt zajmuje 3. pozycję.

W maju 2018 roku, jedynym klubem z Premier League, który zakwalifikował się w pierwszej piątce Euro Club Index był Manchester City na 5. pozycji. Obecnie kluby Premier League zajmują trzy z pięciu pierwszych miejsc – poza Liverpoolem jest to Manchester City (2. miejsce) i Chelsea (5. miejsce). 

La Liga cztery lata temu zajmowała dwa czołowe miejsca w rankingu Euro Club Index. Aktualnie, w pierwszej piątce pozostał tylko Real Madryt.

Kto wygra?

W oparciu o dotychczasowe sukcesy na boisku, Gracenote przewiduje, że Liverpool ma 55% szans na zwycięstwo.

Choć to Liverpool ma przewagę, w największym klubowym meczu roku wszystko może się zdarzyć. Zgodnie z rankingiem Gracenote, najlepszego zawodnika na świecie ma Real Madryt – czy jego talent wystarczy, aby pokonać faworyzowanego przeciwnika?

O tym, że może się tak stać, na własnej skórze przekonał się chociażby Manchester City w półfinale.

Źródło: nielsen.com

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sport JESZCZE WIĘCEJ PIŁKARSKICH EMOCJI Biuro prasowe
2024-08-14 | 10:00

JESZCZE WIĘCEJ PIŁKARSKICH EMOCJI

Już zaraz serca fanów piłki nożnej z całej Europy zabiją szybciej! Wszystko za sprawą meczu o Super Puchar UEFA, który odbędzie się 14 sierpnia
Sport Igrzyska w Paryżu zamknięte z pompą. Celebryci nie tylko na trybunach
2024-08-13 | 17:00

Igrzyska w Paryżu zamknięte z pompą. Celebryci nie tylko na trybunach

Igrzyska olimpijskie w Paryżu dobiegły końca. I choć polscy kibice mają powody, by nie wspominać ich zbyt dobrze, to nie zabrakło chwil, które zostaną z nami na
Sport Wrześniowe biegi z Fundacją Avalon !
2024-08-12 | 12:00

Wrześniowe biegi z Fundacją Avalon !

Już 29 września odbędzie się 46. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski! Swoich sił będzie można również spróbować w biegu na 10 kilometrów. Fundacja Avalon

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Media

Ochrona środowiska

Miasta walczą z upałami. Jedną ze skutecznych metod jest malowanie dachów budynków na biało

Pomalowanie dachów budynków na biało lub pokrycie ich odblaskową powłoką może się przyczynić do schłodzenia temperatury w dużych, gęsto zaludnionych miastach o ponad 1°C. Białe dachy są pod tym względem skuteczniejsze nawet niż pokryte roślinnością zielone dachy czy panele słoneczne – pokazało badanie przeprowadzone w Londynie przez naukowców z UCL. – Pomalowanie dachu na biało jest bardzo tanie i proste, nie trzeba niczego zmieniać w strukturze budynku – wskazuje główny autor badania, dr Oscar Brousse z UCL Bartlett School Environment, Energy & Resources.

Problemy społeczne

Rządowy program refundacji in vitro może poprawić statystyki dzietności. W Polsce spadek liczby urodzeń sukcesywnie się pogłębia

W 2023 roku urodziło się 272 tys. dzieci – o 33 tys. mniej niż jeszcze rok wcześniej i zarazem najmniej od końca II wojny światowej. Wskaźnik dzietności plasuje się dużo poniżej wartości, która gwarantuje zastępowalność pokoleń, a przyrost naturalny już od lat pozostaje ujemny. W poprawie tych statystyk może pomóc działający od czerwca br. rządowy program refundacji in vitro. – Z doświadczeń międzynarodowych wiemy, że takie programy pozytywnie wpływają na dzietność i zwiększają ją w sposób znaczny – mówi Michał Modro, radca prawny zajmujący się obszarem zdrowia. Jak wskazuje, oprócz refundacji samej procedury potrzebna jest też jednak szersza edukacja społeczeństwa, bo w Polsce stygmatyzacja par, które zdecydowały się na in vitro oraz dzieci poczętych tą metodą, wciąż jest dość częstym problemem.