Nitkowanie zębów – im częściej, tym lepiej
Nitkowanie pozwala pozbyć się osadu z trudno dostępnych miejsc i zmniejsza ryzyko powstawania stanów zapalnych oraz ubytków. Pozostawione pomiędzy zębami resztki pokarmowe mają bardzo negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Sprzyjają one powstawaniu trudnej do zaobserwowania próchnicy, której leczenie jest znacznie bardziej skomplikowane niż leczenie próchnicy na powierzchni żującej, dlatego zęby należy nitkować minimum raz dziennie.
Jak nitkować zęby?
Poniżej krótka instrukcja, jak nitkować zęby, by nie popełnić błędu i nie zrobić sobie krzywdy.
- Przygotuj nić. Około 10 cm nici nawiń na palce wskazujące obu dłoni. Dla prawidłowego efektu naciągnij ją, przytrzymując kciukami. Jej długość pomiędzy palcami powinna wynosić maksymalnie od 2 do 4 cm.
- Umieść nić między zębami – delikatnie wprowadź ją w przestrzeń między sąsiadującymi ze sobą zębami – zawsze po ściance zęba.
- Delikatnym ruchem w górę i w dół oczyść zęby po obu stronach przestrzeni międzyzębowych oraz poniżej linii dziąseł.
- Aby oczyścić kolejną przestrzeń międzyzębową, odwiń fragment nici z palca, na którym masz jej zapas, a zużytą nawiń na drugi palec, aby pomiędzy palcami ponownie pozostało kilka centymetrów świeżej nici.
Kto powinien nitkować zęby?
Każdy! Nitkowanie jest ważne, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Jest to szczególnie istotne, jeśli masz ciasne przestrzenie między zębami, implanty, protezy dentystyczne, czy aparat ortodontyczny. Nitkować należy pomiędzy wszystkimi zębami, bez wyjątków, ponieważ płytka nazębna gromadzi się szczególnie w miejscach trudnodostępnych. Nici dentystycznej trzeba używać przynajmniej raz dziennie, najlepiej po wieczornej pielęgnacji zębów, np. po myciu zębów pastą Rapid White Anti Color oraz dokładnym płukaniu płynem Extend-A-White tej samej marki.
Odpowiednia nić
W sklepach możesz znaleźć kilka rodzajów nici dentystycznych, więc najpierw musisz znaleźć taką, która jest dostosowana do Twoich potrzeb. Najpopularniejsza jest nylonowa nić dentystyczna, która jest uniwersalna i sprawdzi się w każdej sytuacji. Można również zakupić nić dentystyczną z woskiem, którą łatwiej wsunąć między zęby. U osób, które mają ciasno ustawione zęby sprawdzi się dużo cieńsza od nici taśma dentystyczna. Używanie jej zapewni najwyższy komfort w oczyszczaniu zębów.

3 mity o kosmetykach naturalnych, w które nie warto wierzyć

Rituals Cosmetics przekracza próg 2 miliardów euro przychodu

4 skuteczne sposoby, dzięki którym spowolnisz starzenie się skóry
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.