Nitkowanie zębów – im częściej, tym lepiej
Nitkowanie pozwala pozbyć się osadu z trudno dostępnych miejsc i zmniejsza ryzyko powstawania stanów zapalnych oraz ubytków. Pozostawione pomiędzy zębami resztki pokarmowe mają bardzo negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Sprzyjają one powstawaniu trudnej do zaobserwowania próchnicy, której leczenie jest znacznie bardziej skomplikowane niż leczenie próchnicy na powierzchni żującej, dlatego zęby należy nitkować minimum raz dziennie.
Jak nitkować zęby?
Poniżej krótka instrukcja, jak nitkować zęby, by nie popełnić błędu i nie zrobić sobie krzywdy.
- Przygotuj nić. Około 10 cm nici nawiń na palce wskazujące obu dłoni. Dla prawidłowego efektu naciągnij ją, przytrzymując kciukami. Jej długość pomiędzy palcami powinna wynosić maksymalnie od 2 do 4 cm.
- Umieść nić między zębami – delikatnie wprowadź ją w przestrzeń między sąsiadującymi ze sobą zębami – zawsze po ściance zęba.
- Delikatnym ruchem w górę i w dół oczyść zęby po obu stronach przestrzeni międzyzębowych oraz poniżej linii dziąseł.
- Aby oczyścić kolejną przestrzeń międzyzębową, odwiń fragment nici z palca, na którym masz jej zapas, a zużytą nawiń na drugi palec, aby pomiędzy palcami ponownie pozostało kilka centymetrów świeżej nici.
Kto powinien nitkować zęby?
Każdy! Nitkowanie jest ważne, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Jest to szczególnie istotne, jeśli masz ciasne przestrzenie między zębami, implanty, protezy dentystyczne, czy aparat ortodontyczny. Nitkować należy pomiędzy wszystkimi zębami, bez wyjątków, ponieważ płytka nazębna gromadzi się szczególnie w miejscach trudnodostępnych. Nici dentystycznej trzeba używać przynajmniej raz dziennie, najlepiej po wieczornej pielęgnacji zębów, np. po myciu zębów pastą Rapid White Anti Color oraz dokładnym płukaniu płynem Extend-A-White tej samej marki.
Odpowiednia nić
W sklepach możesz znaleźć kilka rodzajów nici dentystycznych, więc najpierw musisz znaleźć taką, która jest dostosowana do Twoich potrzeb. Najpopularniejsza jest nylonowa nić dentystyczna, która jest uniwersalna i sprawdzi się w każdej sytuacji. Można również zakupić nić dentystyczną z woskiem, którą łatwiej wsunąć między zęby. U osób, które mają ciasno ustawione zęby sprawdzi się dużo cieńsza od nici taśma dentystyczna. Używanie jej zapewni najwyższy komfort w oczyszczaniu zębów.

Rituals Cosmetics przekracza próg 2 miliardów euro przychodu

4 skuteczne sposoby, dzięki którym spowolnisz starzenie się skóry

Maść Rokitnikowa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.