Nitkowanie zębów – im częściej, tym lepiej
Nitkowanie pozwala pozbyć się osadu z trudno dostępnych miejsc i zmniejsza ryzyko powstawania stanów zapalnych oraz ubytków. Pozostawione pomiędzy zębami resztki pokarmowe mają bardzo negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Sprzyjają one powstawaniu trudnej do zaobserwowania próchnicy, której leczenie jest znacznie bardziej skomplikowane niż leczenie próchnicy na powierzchni żującej, dlatego zęby należy nitkować minimum raz dziennie.
Jak nitkować zęby?
Poniżej krótka instrukcja, jak nitkować zęby, by nie popełnić błędu i nie zrobić sobie krzywdy.
- Przygotuj nić. Około 10 cm nici nawiń na palce wskazujące obu dłoni. Dla prawidłowego efektu naciągnij ją, przytrzymując kciukami. Jej długość pomiędzy palcami powinna wynosić maksymalnie od 2 do 4 cm.
- Umieść nić między zębami – delikatnie wprowadź ją w przestrzeń między sąsiadującymi ze sobą zębami – zawsze po ściance zęba.
- Delikatnym ruchem w górę i w dół oczyść zęby po obu stronach przestrzeni międzyzębowych oraz poniżej linii dziąseł.
- Aby oczyścić kolejną przestrzeń międzyzębową, odwiń fragment nici z palca, na którym masz jej zapas, a zużytą nawiń na drugi palec, aby pomiędzy palcami ponownie pozostało kilka centymetrów świeżej nici.
Kto powinien nitkować zęby?
Każdy! Nitkowanie jest ważne, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Jest to szczególnie istotne, jeśli masz ciasne przestrzenie między zębami, implanty, protezy dentystyczne, czy aparat ortodontyczny. Nitkować należy pomiędzy wszystkimi zębami, bez wyjątków, ponieważ płytka nazębna gromadzi się szczególnie w miejscach trudnodostępnych. Nici dentystycznej trzeba używać przynajmniej raz dziennie, najlepiej po wieczornej pielęgnacji zębów, np. po myciu zębów pastą Rapid White Anti Color oraz dokładnym płukaniu płynem Extend-A-White tej samej marki.
Odpowiednia nić
W sklepach możesz znaleźć kilka rodzajów nici dentystycznych, więc najpierw musisz znaleźć taką, która jest dostosowana do Twoich potrzeb. Najpopularniejsza jest nylonowa nić dentystyczna, która jest uniwersalna i sprawdzi się w każdej sytuacji. Można również zakupić nić dentystyczną z woskiem, którą łatwiej wsunąć między zęby. U osób, które mają ciasno ustawione zęby sprawdzi się dużo cieńsza od nici taśma dentystyczna. Używanie jej zapewni najwyższy komfort w oczyszczaniu zębów.
Maść Rokitnikowa
Efekt wow przed „wielkim wyjściem”
Moc witaminy C dla pięknej skóry zimą
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.