Noc? Nie, w tym roku czeka nas Weekend Muzeów na Pomorzu!
Muzea, galerie, placówki edukacyjne - jedna noc może być za krótka, żeby odwiedzić wszystkie. Zwłaszcza jeśli chcemy zachować bezpieczną liczbę odwiedzających w tym samym czasie. Właśnie dlatego w 2021 pomorska Noc Muzeów zamienia się w Weekend Muzeów! Warto zaznaczyć 15-16 maja w kalendarzu oraz wcześniej sprawdzić program.
„W #weekendmuzeow2021, który odbędzie się w najbliższych dniach 15 i 16 maja, zapraszamy do oglądania wystaw, zwiedzania zabytków i uczestnictwa w wykładach oraz wielu innych atrakcjach, które będą dostępne bezpłatnie lub za symboliczną złotówkę” - zachęca Karina Rojek, koordynatorka wydarzenia z ramienia Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku. „Placówki są otwarte w swoich normalnych godzinach, tak żeby nie kumulować działań na jedną noc, ale rozłożyć na cały weekend”.
Udział w akcji zadeklarowały m.in. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Faktoria Handlowa w Pruszczu Gdańskim, Grodzisko oraz Muzeum Mitologii Słowiańskiej w Owidzu, Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, Muzeum w Starej Papierni w Łapinie, Automobil Klub Morski w Gdyni czy Muzeum Sopotu. Pełna lista jednostek biorących udział w akcji jest dostępna na stronie: http://nocmuzeow.ikm.gda.pl/ i regularnie uzupełniana oraz aktualizowana.
Jest w czym wybierać. „W tym roku na uczestników czekają na przykład przejazd drezyną, rozmowa budynków, zwiedzanie krypt, strzelanie z łuku, relacja z plenerowego wypału ceramiki, a także wystawy czasowe i stałe, wykłady oraz prezentacje” – dodaje Rojek. „Należy przy tym zwrócić uwagę, że część atrakcji zaplanowanych na ten weekend odbywa się w konkretnym terminie i jest objęta zapisami, dlatego warto uważnie czytać program oraz informacje na stronach poszczególnych muzeów, czy galerii i dołączyć do wydarzenia Weekend Muzeów 2021 na Facebooku”.
Organizatorzy w poszczególnych placówkach przypominają, że udział w #weekendmuzeow2021 będzie możliwy tylko z zachowaniem obowiązujących wytycznych i obostrzeń, tj. utrzymaniem dystansu od innych odwiedzających i noszeni odpowiednich maseczek zakrywających usta oraz nos. Proszą przy tym o odpowiedzialne dbanie o bezpieczeństwo innych uczestników Weekendu Muzeów oraz pracowników instytucji.
Program Weekendu Muzeów dostępny jest na stronie: http://nocmuzeow.ikm.gda.pl/
Wybrane elementy oferty publikowane są
• na fanpage: https://www.facebook.com/NocMuzeow3city
• w wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/283273583274895
• na instagramie: https://www.instagram.com/nocmuzeow/
W Weekend Muzeów informacji o ewentualnych zmianach, opóźnieniach, utrudnieniach najlepiej szukać na stronach internetowych poszczególnych jednostek.
Kontakt dla mediów:
marta@projektpr.pl, tel. 502 404 394
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Dom i ogród
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Farmacja
Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.