Komunikaty PR

Nowoczesność vs. minimalizm

2021-11-25  |  13:00
Biuro prasowe

Mini-przewodnik po stylach

Świadomie urządzone współczesne wnętrza mają wyrazisty styl albo przynajmniej określony stylistyczny kierunek. Wśród trendów, które utrzymują silne pozycje wybijają się nowoczesność i minimalizm. Co je charakteryzuje? Oto nasz krótki stylowy przewodnik. 

Wydaje się, że nazwy stylów mówią same za siebie, ale w praktyce nie zawsze potrafimy zastosować właściwy klucz przy wyborze poszczególnych elementów wystroju wnętrza nowoczesnego czy minimalistycznego. Najprostsze rozróżnienie, jak mówi ekspert FDESIGN, architektka Justyna Smolec, polega na tym, że styl nowoczesny promuje elementy i przedmioty przyciągające wzrok, pobudzające, a styl minimalistyczny działa dokładnie odwrotnie – wybiera to, co uspokaja i buduje harmonię wnętrza. 

Co ma znaczenie?  

1. prostota

Owszem, zarówno minimalizm, jak i styl nowoczesny lubią proste formy. Ale o ile nowoczesność otwiera się na wszystko, co aktualne i świeże, bez względu na to, czy motywem przewodnim jest geometria, natura czy pop kultura, i dopuszcza rozmaitość wariantów, o tyle minimalizm stroni od takiej dowolności, koncentrując się na jak najprostszych liniach, jak najmniejszej liczbie materiałów, wzorów i elementów, widocznych połączeń, kierunków linii. 

Przykład? Minimalistyczny design baterii z kolekcji FLUSSO, czyli prostota form w połączeniu z zaokrąglonymi liniami. Baterie FDESIGN FLUSSO to także szlachetne proporcje. Uchwyt i wylewka powstały na podobnym planie, ale w różnych skalach.

2. czystość

Oczywiście mowa o przestrzeni, a dokładniej o wrażeniu wyczyszczenia z nadmiaru elementów. Przy czym ów nadmiar w obrębie każdego ze stylów rozumiany jest inaczej. To, co purystycznego zwolennika minimalizmu już zaczęłoby przyprawiać o migrenę, dla wyluzowanego wielbiciela nowoczesności jest zaledwie wstępem do zagospodarowania przestrzeni. Tu grają otwarte półki, prezentujące swą fascynującą zawartość, która sama w sobie może być częścią dekoracji, zróżnicowane faktury, łączenia materiałów. Minimalizm wymaga natomiast schowania wszystkiego, co przyciąga wzrok i zaburza całkowitą przejrzystość wnętrza. A więc: duże, jednolite powierzchnie (płyty wielkoformatowe pozwalające wyeliminować obecność fug), podtynkowe rozwiązania armatury, jak najmniej widoczne szafy, które zapewnią nie tylko ukrycie wszelkich elementów wyposażenia, ale również same wtopią się w tło.  

3. tonacja

Od tonowania, czyli łagodzenia. W minimalizmie sprawdzi się to, co zniuansowane, co uspokaja. A więc wszelkie odcienie bieli, szarości, ale też ulubionych – byle stłumionych – kolorów. Bo od podnoszenia trendowego ciśnienia jest styl nowoczesny, który pozwala sobie na dowolne skoki nasycenia barw. I niemal dowolny dobór i liczbę kolorystycznych zestawień.

Dobrym przykładem jest tu kolekcja FDESIGN ZAFFIRO, w której czerń i różowe złoto odpowiadają na aktualną potrzebę ekstrawagancji w szlachetnych ramach. 

4. dyscyplina

Wnętrze dobrze urządzone, to wnętrze zaprojektowane i wykończone konsekwentnie. W tym zestawieniu styl nowoczesny jest jak wyluzowany kumpel na wakacjach – wydaje się, że przyjmie dowolną propozycję, no, w każdym razie przyjaźnie ją rozważy. Tymczasem minimalizm to, trzymając się osobowościowych porównań, skupiona adeptka zen, która nawet nie zauważy oferty niemieszczącej się w minimalistycznym kanonie. 

Czy minimalistyczne wnętrze jest trudne? – Niektórzy mogą tak powiedzieć, bo nie ma w nim niczego, co odwracałoby uwagę. W minimalistycznym wnętrzu zostajesz sam ze swoimi myślami, a to nie już nudne. Co więcej, może być trudne – mówi Justyna Smolec. – Chodzi o minimalizowanie bodźców, ale to nie znaczy, że na nic nie można sobie pozwolić. Wnętrze minimalistyczne ma stać się tylko tłem do normalnego życia – precyzuje architektka. 

I na szczęście jest jeszcze jeden aspekt, który nie zamyka drzwi minimalizmu przed efektem dekoracyjnym:

5. kontrapunkt

To element, który przykuwa uwagę, łączy poszczególne składowe stylu, bardziej jednak na zasadzie synergii niż zwykłej sumy. W stylu nowoczesnym łatwiej go przegapić – o ile w ogóle występuje, bo tu efektownych rozwiązań nikt nie reglamentuje. Inaczej w minimalizmie. Dla tych, którzy lubią grać detalem, styl minimalistyczny jest niczym scena z reflektorem skierowanym na najefektowniejszy szczegół. Oczywiście, rozmach spektakularności ma w wydaniu tego stylu granice. Zgodnie z zasadą: im głębszy minimalizm tym bardziej widać detal wykończeniowy, warto skupić się na szczególe. W monochromatycznej, matowej łazience czarna bateria z detalem z różowego złota będzie miała gigantyczną siłę rażenia. 

Forma baterii FDESIGN ARDESIA, nawiązująca do uproszczonych form elementów instalacyjnych, predestynuje je do grona minimalistycznych, a jednocześnie intrygujące połączenie kolorystyczne – matowa czerń plus połyskująca miedź – oraz delikatne, choć w kontekście minimalizmu niemal biżuteryjne zdobienia sprawiają, że baterie z tej linii stają się doskonałym kontrapunktem w monochromatycznej łazience. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Wnętrze leśnego domu na Bielanach Biuro prasowe
2021-12-08 | 12:00

Wnętrze leśnego domu na Bielanach

    W odróżnieniu od innych, doskonale znanych, projektów warszawskiej pracowni 81.WAW.PL, tym razem architekci zaprojektowali wnętrze gotowego już domu na
Dom Świąteczny festiwal koloru z Annie Sloan
2021-12-07 | 14:00

Świąteczny festiwal koloru z Annie Sloan

Gdy w kalendarzu grudzień, za oknem pierwszy śnieg, a w perspektywie spotkania z bliskimi, niezmiennie ulegamy magii świąt. Rozpoczynamy poszukiwania idealnego prezentu, planowanie uroczystej
Dom Klasyka i kontrasty w eleganckim apartamencie
2021-12-07 | 13:24

Klasyka i kontrasty w eleganckim apartamencie

Eleganckie mieszkanie zajmuje całą kondygnację w luksusowym apartamentowcu na warszawskim Mokotowie. Inwestorom zależało na dużej powierzchni, dlatego kupili dwa lokale mieszkalne i

Więcej ważnych informacji

Seriale

Inwestycje

Polski rynek sztuki wciąż mały i niedoszacowany w porównaniu z Europą i USA. Coraz częściej przyciąga jednak inwestorów i kolekcjonerów z zagranicy

W tym roku polski rynek obrotu dziełami sztuki ma szansę przekroczyć wartość 500 mln zł, ale wciąż jest to relatywnie niewiele w porównaniu z bardziej rozwiniętymi rynkami Europy Zachodniej czy Stanami Zjednoczonymi. Tam podobne obroty wypracowują nawet pojedyncze aukcje dzieł. W Polsce rynek sztuki jest wciąż mocno niedoszacowany, co czyni go atrakcyjnym dla zagranicznych inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych, szukających ciekawych prac. – Za granicą polska sztuka jest postrzegana jako ta, która wciąż ma bardzo duży potencjał wzrostowy – mówi prezes DESA SA Juliusz Windorbski.

Muzyka

Krystian Ochman wydał swoją debiutancką płytę. To spełnienie marzeń zwycięzcy 11. edycji „The Voice of Poland”

Wnuk słynnego polskiego tenora Wiesława Ochmana i zwycięzca 11. edycji „The Voice of Poland” z dużą ekscytacją prezentuje swój debiutancki album zatytułowany po prostu „Ochman”. Na płycie znalazło się 11 utworów i nie mogło zabraknąć takich singli jak: „Światłocienie”, „Wielkie tytuły”, „Prometeusz”, „Wspomnienie”, „Ten sam ja” czy „Złodzieje wyobraźni”. Wokalista podkreśla, że wszystkie kompozycje mają wspólny mianownik, a każda z nich zawiera jego prywatne przemyślenia. Zaznacza też, że nagranie takiego krążka było jego marzeniem.