„Łodzianie i ich miasto” – otwarcie nowej wystawy czasowej w Muzeum Fabryki
Już od 3 września, miłośnicy historii będą mogli dowiedzieć się czegoś więcej o codziennym życiu w dawnej Łodzi. Muzeum Fabryki w Manufakturze otwiera bowiem nową wystawę czasową pn. „Łodzianie i ich miasto”. Podróż w czasie i odkrywanie tajemnic Łodzi – gwarantowane!
Wystawa „Łodzianie i ich miasto” zlokalizowana w historycznym budynku wykończalni dawnych zakładów włókienniczych Izraela Poznańskiego opowiada bogatą historię Łodzi, od średniowiecza aż po współczesność. Opowiada ją z ciekawego punktu widzenia, bo przez pryzmat zwyczajnych ludzi, którzy kształtowali jego oblicze.
Ekspozycja prezentuje życie łodzian na przestrzeni czterech kluczowych okresów: 1424, 1624, 1824 oraz 2024 roku. Na zwiedzających czekać będą rekonstrukcje strojów, statystyki związane z cenami produktów, a także zawartość kieszeni mieszkańców miasta w różnych epokach. Wystawa jest idealna dla miłośników historii, mieszkańców Łodzi oraz turystów chcących poznać codzienne życie w dawnej Łodzi. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – od ciekawostek historycznych po bogatą kulturę materialną.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 3 do 15 września w dniach i godzinach otwarcia Muzeum Fabryki. Wstęp na wystawę w ramach biletu do muzeum.
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę
Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało
Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.
Ochrona środowiska
Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić
Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.