Oswajanie śmierci czyli gdzie są teraz ci, którzy odeszli?
Trudno nie wierzyć w nic – jak śpiewają chłopaki z „Raz, Dwa, Trzy” i o tej wierze przypominamy sobie szczególnie w kontekście śmierci. Podczas rodzinnych spotkań przy grobach zmarłych, zastanawiamy się, czy oprócz nas, ktoś tam jeszcze jest w tym całym wszechświecie? Niektórzy są pewni, że światy się przenikają. Wierzą, że po śmierci jest coś dalej. Inni nie wierzą wcale lub wierzą mniej, ale jednak wszyscy mają jakąś nadzieję, że coś tam, gdzieś jeszcze na nas czeka.
W dzisiejszym pędzącym świecie wiele osób zamiata temat duchowości pod dywan i nie rozwija tej dziedziny swojego życia – mówi Michał Ławniczak, wrocławski tarocista i numerolog, ekspert ds. wierzeń. Myślę, że wynika to głównie ze strachu przed nieznanym. Ignorowanie tematu jest zwyczajnie łatwiejsze - szczególnie w czasach, w których króluje trend „tu i teraz”. Mimo wszystko, duchowość powraca do nas w różnych momentach życia – podczas choroby, śmierci bliskich… Nie pozwala o sobie zapomnieć właściwie ani na chwilę, przypomina o tym, jak ważną jest sferą naszego istnienia. W Halloween i podczas Święta Zmarłych – szczególnie mocno daje o sobie znać. Czuć ją w zapachu palonych zniczy i świec, widać w halloweenowym repertuarze w kinach i słychać „na wesoło” na halloweenowych kolorowych pochodach oraz „na smutno” podczas porannych wypraw na cmentarze 1 listopada.
Dbanie o duchowość związane jest z myśleniem o ludzkiej duszy oraz o tym, co się z nią dzieje za życia i po śmierci. Scenariusze są różne w zależności od wiary. W ezoteryce nie pojawiają się sformułowania piekła, nieba czy czyśćca – mówi Ławniczak. Nie ma potępienia, a jedynie przepracowanie tego, co zaszło w życiu, zarówno w negatywnych jak i szczęśliwych kontekstach. Jeśli wydarzyło się coś, co było nie tak, lub jeśli popełniliśmy znaczący błąd, to znajdziemy się na Ziemi ponownie, aby go naprawić.
Wierzący szukają też kontaktu ze zmarłymi, połaczeń między światami. Osoby bardziej uduchowione, które są otwarte na życie pozaziemskie, korzystają z możliwości połączenia się z nimi za pomocą specjalnych seansów pod okiem specjalisty w tej dziedzinie, np. ezoteryka. Robią to najczęściej po to, by coś zakończyć, pożegnać się, wyjaśnić jakieś niezakończone sprawy – tłumaczyŁawniczak, który prowadzi takie seanse. To jedenz etapów procesu żałoby, jaki przeżywamy po stracie bliskich. W tym czasie tęsknota jest najdotkliwsza i bardziej jesteśmy wyczuleni na dostrzeganie znaków, które mogą wysyłać nam zmarli. Często pojawia się także potrzeba wybaczenia – albo chcemy, by ta osoba wybaczyła nam, albo to my chcemy wybaczyć jej. W takich sytuacjach wskazane jest wejście w kontakt, po to, by odnaleźć spokój.
I choć myślenie o śmierci wprowadza nas w niepokój, warto sobie uświadomić, że jest to jedyna pewna rzecz w życiu, którą trzeba oswajać. Święta takie jak Halloween, Dziady, Święto Zmarłych czy Zaduszki sprzyjają temu oswajaniu i myśleniu o śmierci jako o przejściu do abstrakcyjnego życia pozaziemskiego. Wtedy jest nam jakoś lżej…
W podziękowaniu za służbę ich rodziców: Kampania mikrodonacji
W trudnych sytuacjach 33% nastolatków ucieka w gry komputerowe
120 polskich szkół zadba o odporność psychiczną uczniów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Transport
Policja zachęca do kontroli świateł w autach przed zimą. Nieprawidłowe ustawienie grozi wypadkiem i mandatem
Niewłaściwe oświetlenie samochodu może prowadzić do tragicznych w skutkach sytuacji na drogach. To o tyle istotne, że 98 proc. kierowców przyznaje, że bywają oślepiani przez reflektory aut jadących z naprzeciwka – przypominają eksperci Instytutu Transportu Samochodowego. I zachęcają, żeby w ramach przygotowania samochodu do zimy sprawdzić ustawienie i moc świateł. W najbliższych tygodniach będzie to możliwe bezpłatnie w wybranych punktach.
Edukacja
Medycyna stylu życia zyskuje na znaczeniu. Może zapobiegać przewlekłym chorobom serca i nowotworom
W 2022 roku zmarło w Polsce niemal 450 tys. osób. Za niemal 75 proc. zgonów odpowiadały przewlekłe choroby niezakaźne, przede wszystkim choroby układu krążenia i nowotwory złośliwe. Badania wskazują, że utrzymywanie zdrowego stylu życia może o blisko 80 proc. zmniejszyć ryzyko choroby przewlekłej czy zawału serca. Może też odwrócić skutki chorób i wspierać proces leczenia. Dlatego też coraz większego znaczenia nabiera medycyna stylu życia.
Gwiazdy
Robert El Gendy: Halloween to zupełnie nie moja estetyka. Na początku listopada nie jest mi do śmiechu, raczej pogrążam się w zadumie
Prezenter zaznacza, że nijak nie potrafi się przekonać do świętowania Halloween. Uważa bowiem, że jest to zwyczaj zbyt komercyjny i nieprzystający do jego stylu. Jego zdaniem przełom października i listopada to nie czas na dobrą zabawę, maskaradę i upiorne stroje, ale na zadumę, refleksję i wspomnienia o naszych bliskich zmarłych.