Komunikaty PR

Oto najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce. Magazyn Travelist opublikował najnow

2022-09-29  |  10:00
Biuro prasowe

Ponad 4 tysiące kilometrów – tyle łącznie liczą sobie szlaki turystyczne w polskich górach. Redakcja Magazynu Travelist przyjrzała się im wszystkim i wybrała 12 najpiękniejszych tras. Każda z nich jest inna, ale łączy je jedno – niezapomniane widoki. Gdzie wybrać się podczas tegorocznej jesieni? Przedstawiamy 5 wybranych propozycji, które sprawią, że przyjdzie ochota na górską wyprawę.


1. Karkonosze – z Karpacza przez Samotnię i Strzechę Akademicką na Śnieżkę

Witajcie w Krainie Ducha Gór! Do jej królowej – Śnieżki (1602 m n.p.m.) prowadzi kilka tras. Najbardziej widowiskowa zaczyna się przy przeniesionym z Norwegii Kościółku Wang. Stąd turystów prowadzi niebieski szlak – najpierw w stronę Polany, a stamtąd dalej w kierunku najwyższego szczytu Sudetów, mijając po drodze trzy wyjątkowe schroniska: Samotnię, Strzechę Akademicką i Dom Śląski. To pierwsze nie bez powodu cieszy się opinią najpiękniej położonego w polskich górach – ulokowane nad Małym Stawem zachwyca o każdej porze roku. Po około 4-godzinnej wędrówce na górze czeka nie lada nagroda – widok, który przy dobrej pogodzie może sięgać nawet do 200 km. Na szczycie znajduje się także jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w całym kraju, czyli Obserwatorium Meteorologiczne, a tuż obok XVII-wieczna kaplica pod wezwaniem Św. Wawrzyńca.


2. Tatry Zachodnie – grzbietem Czerwonych Wierchów

Czerwone Wierchy to jeden z najchętniej odwiedzanych szlaków w polskich Tatrach. Nic dziwnego – to nie tylko bajeczne widoki na polską i słowacką stronę gór, ale też możliwość zdobycia aż czterech dwutysięczników w trakcie jednej wędrówki. Najłatwiejszy (nie wymagający dodatkowego sprzętu i dużego doświadczenia) ale i najdłuższy wariant tej trasy zaczyna się od wjazdu kolejką na szczyt Kasprowego Wierchu. Stamtąd granią można wyruszyć prosto w kierunku Kopy Kondrackiej. Dalej czerwony szlak prowadzi turystów przez Małołączniak, Krzesanicę aż do Ciemniaka. Można stąd zejść prosto do wyjścia z Doliny Kościeliskiej lub ruszyć do schroniska na Hali Ornak.

 

3. Beskid Żywiecki – z Przełęczy Krowiarki na Babią Górę

Diablak, Diabelski Szczyt, Kapryśnica, Królowa Beskidów. Pod tymi nazwami kryje się Babia Góra (1725 m n.p.m.), szczyt zaliczany do Korony Gór Polski. Podobno na żadnym innym polskim szczycie pogoda nie zmienia się równie szybko, a osoby, które zdobywają go przy pełnym słońcu, sami nazywają siebie szczęśliwcami. Ubranie przeciwdeszczowe wskazane! Na wierzchołek, z którego widać ponoć aż 400 różnych szczytów, można się dostać różnymi drogami. Osoby lubiące wyzwania mogą wybrać się na niego przez tzw. Perć Akademików – szlak z klamrami i łańcuchami w pakiecie. Łatwiejszy wariant prowadzi prosto z Przełęczy Krowiarki.


4. Góry Stołowe – z Karłowa na Szczeliniec Wielki

W Górach Stołowych jest ukryte miejsce, którym zachwycał się sam Goethe. Szczeliniec Wielki – bo o nim mowa – co roku przyciąga tysiące turystów. Z położonego u jego podnóży Karłowa na szczyt prowadzi raptem 665 schodów. Tam na spragnionych i głodnych podróżników czeka schronisko, obłędne widoki i… skalny labirynt. Na powierzchni 600 x 300 metrów ukryte są fantazyjne formacje skalne, wąskie przejścia i zaskakujące konstrukcje.

 

5. Góry Świętokrzyskie – z Nowej Słupi przez Święty Krzyż, Łysicę i Łysą Górę do Świętej Katarzyny

Chociaż nie powalają wysokością, to liczbą tajemniczych zakątków, legend i podań Góry Świętokrzyskie przebijają inne polskie pasma górskie. Podczas 6-godzinnej wycieczki można podążać ich śladami, odwiedzając kamienny posąg pielgrzyma, czyli miejsce kultu dawnych Słowian czy skalne rumowiska – podobno punkt spotkań wszystkich wiedźm z okolicy. Warto także odwiedzić klasztor na Świętym Krzyżu, a zdobywając Łysicę – najniższy szczyt w Koronie Gór Polski – poszukać pozostałości zaczarowanego zamku.


Łysica, Śnieżka, Babia Góra, Szczeliniec Wielki, Czerwone Wierchy to tylko niewielki wycinek polskich gór. Więcej informacji o pozostałych szlakach, które znalazły się w zestawieniu, znajdziecie na: magazyn.travelist.pl/gorskie-szlaki-ktore-trzeba-przejsc-wlasnych-nogach/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Leć na Mikołajki z Wrocławia [TERMINY, CENY] Biuro prasowe
2022-11-29 | 10:38

Leć na Mikołajki z Wrocławia [TERMINY, CENY]

Obserwowanie reniferów, poznawanie historii dinozaurów, a także wizyta w krainie klocków Lego i najciekawszych oceanariach Europy. Mikołajki to idealny czas, by sprawić
Podróże Wykład o Szanghaju połączony z mini-lekcją dialektu szanghajskiego
2022-11-28 | 15:00

Wykład o Szanghaju połączony z mini-lekcją dialektu szanghajskiego

Instytut Konfucjusza w Krakowie serdecznie zaprasza we wtorek 29 listopada o godz. 18:30 na wykład lektorki Zhuo Lei o Szanghaju połączony z mini-lekcją dialektu szanghajskiego. W pierwszej
Podróże Ponad połowa Polaków wyjeżdżających na Boże Narodzenie to dorośli z dziećmi
2022-11-28 | 12:55

Ponad połowa Polaków wyjeżdżających na Boże Narodzenie to dorośli z dziećmi

Blisko 70 proc. Polaków planujących rodzinne wyjazdy na tegoroczne święta ma zamiar wyruszyć 23 grudnia, chociaż niemal ¼ rozpoczyna świąteczny odpoczynek dopiero w Wigilię.

Więcej ważnych informacji

Roche

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Moda

Natalia Jakuła: Uwielbiam połączenie stylu sportowego i eleganckiego. Jest to bardzo kobiece, wygodne i nareszcie modne

Trenerka cieszy się, że zakładając teraz adidasy do sukienki czy też szpilki do legginsów, nie jest postrzegana jako ktoś, kto nie zna trendów i nie potrafi się dobrze ubrać. Wręcz przeciwnie – styl sportowy ma coraz więcej zwolenniczek i zwolenników. Ona czuje się w nim doskonale, ale to nie oznacza, że stroni od eleganckich, dopasowanych sukienek, które podkreślają jej sylwetkę. Natalia Jakuła przekonuje, że nienaganną figurę zawdzięcza regularnym ćwiczeniom i zdrowemu odżywianiu, choć jak przekonuje, nie potrafi też odmówić sobie bezy czy brownie.

Konsument

Ostatnie lata przyniosły wysyp start-upów sektora foodtech. Rozwój rynku napędza rosnąca świadomość konsumentów

Rynek foodtech może zanotować w najbliższych kilku latach ponad 50-proc. wzrost przychodów – przewidują analitycy. Innowacje w sektorze żywności kreują dziś przede wszystkim start-upy, których nie ma może na rynku dużo, ale w szybkim tempie ich przybywa. Zajmują się dziś m.in. wytwarzaniem roślinnych zamienników mięsa, po które konsumenci sięgają coraz chętniej, ale też upcyklingiem żywności i ograniczaniem marnotrawstwa. Są też obszary bardziej zaawansowane, takie jak mięso hodowane w laboratoriach czy druk 3D jedzenia. – Wiele osób myśli, że to może jakaś przemijająca moda, ja myślę, że to już zmiana, której nie da się zatrzymać – mówi Piotr Grabowski z foodtech.ac. Co istotne, podobnie podchodzą do tego inwestorzy, którzy chcą wspierać ten biznes.

IT i technologie

Znani muzycy stworzyli utwór oparty na dźwiękach natury. Specjalne urządzenia zebrały „muzykę” z Puszczy Białowieskiej

Fale elektromagnetyczne wytwarzane przez rośliny mogą stanowić akompaniament muzyczny. Dzięki specjalnemu urządzeniu impulsy zarejestrowane w Puszczy Białowieskiej zostały zamienione na dźwięki i dostarczone do studia produkcyjnego. Tam z udziałem wokalistki Pauliny Przybysz i znanego producenta muzycznego Baascha powstała piosenka, stanowiąca efekt czwartej edycji projektu Czarna Polana. – Sporym wyzwaniem było zbieranie autentycznych dźwięków, bo dużo łatwiej jednak jest te dźwięki wyprodukować w zaciszu studia czy kupić, ale dzięki temu w „Pulsie” natura faktycznie wybrzmiewa – podkreślają realizatorzy kampanii.