Pierwsze świąteczne zakupy, czyli Jarmark Produktów Regionalnych w Blue City
Już dziś – w środę 13 listopada rusza kolejna edycja Jarmarku Produktów Regionalnych. Do soboty 16 listopada lokalni producenci i dostawcy czekają na kilkunastu stoiskach, gdzie będzie można nie tylko spróbować świątecznych pyszności, ale też kupić już pierwsze niezbędne produkty, te o długim terminie przydatności! W ofercie szeroki wybór miodów – najważniejszego składnika pierników, pierniczków czy innych ciast. Na Święta można też już kupić herbaty i chałwę prosto z Azerbejdżanu, wina z Francji czy rodzime suszone owoce. Na jarmarku będą też doskonałe wędliny, ryby, pierogi oraz ciasta i pączki – nieodłączne elementy świątecznych stołów. Proponujemy spróbować i te, które najlepiej smakowały, wpisać na listę zakupów!
Na jesienną rozgrzewkę czekają wiejskie sery, jaja, kartacze, pieczywo, w tym chleb ze smalcem i ogórki kiszone. Dla miłośników ostrych smaków – jak zwykle przygotowane zostało węgierskie stoisko, gdzie królować będzie ognista papryka, którą przyprawione zostały paprykarze i salami. Będzie swojsko i ciepło! Zapraszamy na poziom -1 przy fontannie.
Sianko, jemioła i inne świąteczne produkty dostępne "na jush"
Wyjątkowe obrączki ślubne - na co zwrócić uwagę przy ich wyborze
Świąteczne zakupy Polaków – gdzie kupujemy i jak płacimy?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.