Pies w kąpieli - dlaczego skóra czworonogów wymaga szczególnej pielęgnacji?
Triple PR
Jaktorowska 5/68
01-202 Warszawa
natalia.bodziony|triplepr.pl| |natalia.bodziony|triplepr.pl
534 931 911
www.triplepr.pl
Skóra pełni funkcje ochronne i stanowi barierę między środowiskiem, w którym przebywa zwierzę, a wnętrzem jego organizmu. Jest odpowiedzialna za ochronę narządów wewnętrznych przed zranieniem lub infekcją, pomaga regulować temperaturę. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że skóra jest największym organem w organizmie psa. W jaki sposób ją pielęgnować? Odpowiadają eksperci marki Champ-Richer.
Zdrowa skóra i piękna lśniąca sierść to wizytówka zadbanego psa. Mówi się, że jest to często pierwszy „barometr” ogólnej kondycji i zdrowia zwierzęcia. To skóra bowiem odzwierciedla jakość pokarmów serwowanych czworonogom, a niedobory witamin czy minerałów manifestują się w jej wyglądzie. Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, za pomocą których możemy zadbać o skórę i sierść od zewnątrz - jest kąpiel, która pełni zarówno funkcje estetyczne, jak i higieniczne. Dlaczego skóra psa w kąpieli wymaga szczególnej troski i na co zwrócić uwagę dokonując wyboru psich kosmetyków?
Dziel się miłością, nie kosmetykami
Podczas kąpieli, oprócz brudu, usuwamy ze skóry zwierzęcia niepożądane mikroorganizmy, które mogą być przyczyną wielu problemów skórnych. Profilaktycznie powinno się kąpać psa 2-3 razy do roku. Jednak czworonogi, które mieszkają z nami w domach, czasem na małych powierzchniach, korzystając z naszych kanap, foteli czy dywanów, poddawane są zabiegom pielęgnacyjnym znacznie częściej. Marząc o czystym, pięknie pachnącym pupilu, nie ulegajmy pokusie dzielenia się z psem własnymi kosmetykami!
Warto wiedzieć, że skóra psa osłonięta gęstą sierścią, jest znacznie wrażliwsza niż nasza ludzka, ma również inne pH. Właśnie dlatego do pielęgnacji czworonogów powinniśmy używać wysokiej jakości preparatów stworzonych specjalnie dla nich. Nawet najłagodniejszy kosmetyk przeznaczony dla ludzi nie jest odpowiedni do psiej kąpieli. Starannie dobrane, wysokogatunkowe składniki myjące, znajdujące się w kosmetykach dla zwierząt, łagodnie, ale skutecznie usuwają wszelkie zabrudzenia – mówi Katarzyna Gębala, brand manager marki Champ-Richer.
Z myślą o delikatnej skórze psa szukajmy produktów o łagodnych formułach, wzbogaconych składnikami powszechnie znanymi w kosmetologii z kojącego i nawilżającego działania, takich jak d-Panhtenol, ekstrakt z aloesu, mleczko bawełniane, olejek jojoba. Sięgajmy po preparaty, których składy są również wolne od mydeł i parabenów.
Pamiętaj o (re)natłuszczaniu…
Istotnym zagadnieniem jest również fakt, że podobnie jak u człowieka - psia skóra produkuje sebum, czyli wydzielinę tłuszczową, która jest obecna także na włosach. Jest to zupełnie naturalny proces charakterystyczny dla skóry zdrowego czworonoga. Wydzielina ta chroni okrywę włosową przed wysychaniem oraz niszczeniem.
Powinniśmy wiedzieć, że kiedy kąpiemy zwierzę, razem z zanieczyszczeniami zmywamy również sebum, dlatego warto wybierać szampony zawierające w swojej kompozycji również składniki wtórnie natłuszczające, na przykład: olejek jojoba, olejek rycynowy, lanolinę. Przyśpieszają one odbudowę warstwy tłuszczowej, która tworzy naturalną barierę ochronną na skórze – mówi Katarzyna Gębala.
… i idealnym dopasowaniu
Pamiętajmy, że w zależności od wieku, kondycji skóry, rodzaju sierści, a nawet umaszczenia, nasi czworonożni podopieczni mają różne pielęgnacyjne potrzeby. Na sklepowych półkach znajdziemy szampony dla szczeniąt najpopularniejszych ras, szampony dla dorosłych psów, odżywki i preparaty do stylizacji dostosowane do różnych typów okrywy włosowej, które pomagają kondycjonować sierść. Dzięki tak różnorodnej gamie produktowej można wybrać kosmetyk najbardziej odpowiadający potrzebom pupila.
![Bezpieczne święta i sylwester z pupilem Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_1862823174,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Bezpieczne święta i sylwester z pupilem
![„Woda opadła, psy zostały” – teraz czas na Łódź!](/files/_uploaded/glownekonf_1138243140,w_225,wo_300,ho_169,_small.jpg)
„Woda opadła, psy zostały” – teraz czas na Łódź!
![Gwiazdka z nieba dla bezdomnych zwierząt – Psi Targ vol. 8 w Galerii Turzyn](/files/_uploaded/glownekonf_1616989880,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Gwiazdka z nieba dla bezdomnych zwierząt – Psi Targ vol. 8 w Galerii Turzyn
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Dom i ogród
![](/files/1922771799/majdan-dom-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
![](/files/1922771799/kmon-karpinska-seniorzy-foto2-1,w_133,_small.jpg)
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Farmacja
Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
![](/files/1922771799/podanie-ma-znaczenie-foto,w_133,_small.jpg)
Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.