Plac Konesera w wiosennej odsłonie. Kolorowe lampiony rozświetlają Pragę-Północ
Wraz z końcem zimy na warszawskim placu Konesera pojawiło się kilkadziesiąt kolorowych lampionów w kształcie tulipanów i motyli. Instalacja autorstwa Jarosława Koziary – artysty znanego ze swoich nietuzinkowych realizacji w przestrzeni miejskiej oraz landartowych i graficznych kompozycji – jest dostępna za darmo w otwartej przestrzeni Centrum Praskiego Koneser przez całą wiosnę.
Instalacja Jarosława Koziary, prezentowana w samym sercu stołecznej Pragi-Północ – na placu Konesera – składa się łącznie z 34 obiektów. To 25 kolorowych lampionów w kształcie tulipanów i 9 prezentujących motyle. Wszystkie części projektu imponują swoimi rozmiarami. Wielobarwne kwiaty osiągają aż trzy metry wysokości, a kolorowe owady ponad metr. Wszystkie po zmroku rozświetlają Centrum Praskie Koneser, podkreślając artystyczny i radosny klimat tego miejsca.
– Początek wiosny nieodłącznie wiąże się z tulipanami. Ich bogactwo kolorów, po długich miesiącach zimy, jeszcze bardziej zachwyca. Podobnie jest z motylami, na które tak często nie zwracamy uwagi. Cieszę się, że właśnie w twórczej przestrzeni Centrum Praskiego Koneser prezentowana jest ta pełna optymizmu instalacja. Mam nadzieję, że wraz z nadejściem tej pięknej pory roku, kiedy wszystko budzi się do życia, wyzwoli w mieszkańcach Warszawy pogodę ducha, której tak bardzo wszyscy teraz potrzebujemy – podkreśla artysta Jarosław Koziara, twórca instalacji.
Jarosław Koziara znany jest ze swoich licznych instalacji przestrzennych. Jego lampiony rozświetlały między innymi Stare Miasto w Lublinie, a także ulice Częstochowy czy Leszna. Oprócz tego autor wielobarwnych konstrukcji, wykorzystujących tkankę miejską, specjalizuje się w landarcie, czyli tworzeniu dzieł sztuki w środowisku naturalnym, a także w grafice i projektowaniu scenografii.
Kompozycja Jarosława Koziary, złożona z wiosennych tulipanów i motyli, dostępna jest bezpłatnie w otwartej, bezpiecznej przestrzeni placu Konesera. W trakcie spaceru należy przestrzegać aktualnie obowiązujących norm sanitarnych – zachowywać odpowiedni dystans od innych osób oraz zasłaniać usta i nos.
Więcej informacji można znaleźć na: koneser.eu
***
Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce i serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki, przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej i zakupowej. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: Bombaj Masala, Ferment Praski, frankie’s, ORZO, Koneser Grill, Syreni Śpiew, a także unikatowe sklepy i polskie marki, niedostępne w galeriach handlowych, tworzone przez rodzimych producentów, jak Mydlarnia Cztery Szpaki, Świece Zapachowe Domkove.pl czy Mamaiti.
![Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_998372210,w_224,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
![Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni](/files/_uploaded/glownekonf_816214440,w_254,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
![NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA](/files/_uploaded/glownekonf_1762948436,w_300,wo_300,ho_169,r_png,_small.png)
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Media
![](/files/1922771799/kszczot-program-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Adam Kszczot: Radek Majdan to człowiek niezwykle mądry życiowo. Cieszę się też, że mogłem od ludzkiej strony poznać Kubę Rzeźniczaka
Biegacz zaznacza, że udział w formacie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” poszerzył jego horyzonty i dał mu nowe spojrzenie na ludzi i ich historie. Adam Kszczot podkreśla, że każdy uczestnik wniósł do programu coś unikalnego. Ich sylwetki i życiowe doświadczenia mogą więc być dla widzów przykładem i inspiracją. On sam jest pod dużym wrażeniem Radosława Majdana i Jakuba Rzeźniczaka.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
![](/files/1922771799/bukowska-tomczak-alkohol-foto2,w_133,_small.jpg)
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
![](/files/1922771799/medycyna-ai-foto,w_133,_small.jpg)
Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.