Odkryj Antalyę podążając śladami Świętego Mikołaja
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Antalya, stolica tureckiej turystyki, znana na całym świecie jako miejsce letniego wypoczynku, potrafi oczarować również zimą. W tym sezonie warto odkryć region, gdzie urodził się, dorastał i stał się legendą Święty Mikołaj. Sprawdźmy, co okolice Demre w prowincji Antalya, rodzinne strony tej niezwykłej postaci, oferują swoim gościom.
Życie w służbie dobroci
Św. Mikołaj, urodzony w IV wieku w znaczącym licyjskim mieście, Patara, był synem zamożnego kupca zajmującego się handlem pszenicą. Znany pod imieniem Nikolaos, przez wiele lat sprawował posługę jako biskup Myry – stolicy starożytnej Licji. Poświęcił swoje życie czynieniu dobra, hojnie dzieląc się majątkiem z potrzebującymi. Pomagał wielu ludziom i potajemnie zostawiał prezenty w oknach lub kominach, a dzięki tym gestom stał się patronem dzieci, kupców i żeglarzy.
Wspaniała stolica
Starożytne miasto Myra i jego okolice, leżące na terenie dzisiejszego Demre w prowincji Antalya, były niegdyś drugim co do wielkości biskupstwem w Anatolii. Jako biskup, św. Mikołaj, zwany „Świętym od Cudów”, zyskał miłość mieszkańców Myry swoimi dobrymi uczynkami. Społeczność całego regionu, 6 grudnia 365 roku, opłakiwała jego śmierć, w kościele, w którym pełnił swoją posługę.
Aby uczcić pamięć tego wyjątkowego człowieka, w Myrze wzniesiono mauzoleum oraz bazylikę. Bazylika, na której ścianach przedstawione były cuda przypisywane św. Mikołajowi, uległa poważnym zniszczeniom podczas trzęsień ziemi i na skutek najazdów na miasto, jednak w IX wieku została odbudowana w formie kościoła zwieńczonego kopułą.
Kościół św. Mikołaja z odnowionym obliczem
Kościół św. Mikołaja ze względu na swój styl architektoniczny i zdobienia jest uznawany za jeden z najwybitniejszych przykładów budowli z okresu bizantyjskiego. W średniowieczu pełnił rolę ważnego miejsca pielgrzymkowego dla chrześcijan podróżujących do Jerozolimy szlakiem śródziemnomorskim, a od 2000 roku znajduje się na liście informacyjnej światowego dziedzictwa UNESCO. Obecnie, dzięki zakończonym w ubiegłym roku pracom renowacyjnym i krajobrazowym przeprowadzonym przez Ministerstwo Kultury i Turystyki Republiki Turcji, kościół wita odwiedzających swoim odnowionym obliczem.
W kościele znajduje się rzymski sarkofag zdobiony motywami rybich łusek i liści akantu, który uważany jest za miejsce spoczynku św. Mikołaja. W Muzeum w Antalyi można również zobaczyć kości uznawane za należące do tego świętego.
Podczas wycieczki do Demre, ciesząc się łagodną, słoneczną śródziemnomorską zimą, warto odkryć pozostałe skarby starożytnego miasta Myra. Na miejscu uwagę przyciągają skalne grobowce oraz starożytny teatr rzymski, które świadczą o bogatej historii tego miejsca.
Odwiedzając Myrę nie można pominąć wizyty w Andriake, starożytnym porcie znajdującym się w okolicach tego miasta. To fascynujące miejsce pełne sarkofagów, grobowców i ruin murów miejskich, które można podziwiać niemal na każdym kroku. Wiele artefaktów z Andriake znajduje się także w Muzeum Cywilizacji Licyjskich.

Smart travel w 5 krokach. Jak wypocząć i nie przepłacić?

Polacy rezerwują wczasy na ostatnią chwilę

Linie lotnicze Corendon Airlines świętowały 20. lecie działalności podczas spektakularnej Gali w Antalya Cosmos Theatre
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.