Sosna limba – królowa Alp w gospodarstwach Południowego Tyrolu
Gdy zima okryje alpejskie szczyty białym puchem, w gospodarstwach Południowego Tyrolu życie nabiera nowego rytmu. To czas, kiedy na farmach Roter Hahn, rolnicy mogą odetchnąć od codziennych obowiązków, by zająć się pracą w lasach i rękodziełem. W centrum uwagi znajduje się niezwykły materiał – sosna limba, zwana królową Alp, która od wieków inspiruje miejscowych twórców.
Drewno, które żyje
Sosna limba to niezwykłe drzewo, zarówno pod względem swojego majestatycznego wyglądu, jak i wszechstronnych właściwości. Można ją znaleźć na wysokościach, gdzie inne gatunki drzew nie są w stanie przetrwać, a jej drewno jest cenione za niezwykłą trwałość i unikalny aromat. Co więcej, zawarte w nim olejki eteryczne mają działania prozdrowotne: wspomagają sen i regenerację organizmu oraz tworzą relaksującą atmosferę. Jej drewno jest wyjątkowo trwałe, a specyficzny, żywiczny zapach utrzymuje się przez dziesięciolecia.
W gospodarstwach Roter Hahn drewno to wykorzystuje się na wiele sposobów: w sypialniach, jako materiał na łóżka, boazerie oraz kołyski. Meble z sosny limby przynoszą spokojny i głęboki sen, ponieważ naturalnie uwalniane olejki eteryczne, są sprzymierzeńcem zdrowego wypoczynku; w warsztatach, gdzie lokalni rzemieślnicy tworzą z drewna sosny limby przedmioty do użytku domowego takie jak: misy, deski do krojenia, a także dekoracje i wspaniałe rzeźby; w kuchni i stube (serce każdego domu, dawniej było jedynym ogrzewanym pomieszczeniem w gospodarstwie i centrum spotkań całej rodziny. Obecnie jest to miejsce, w którym goście gromadzą się razem z gospodarzami i spożywają wspólne posiłki) – chlebaki wykonane z tego drewna utrzymują świeżość pieczywa, a wnętrza pomieszczeń nim wykończone zyskują ciepło i unikalny charakter; w wellness – sauny pachnące limbą to prawdziwe sanktuaria relaksu, a aromaterapia olejkiem eterycznym z tej sosny przynosi ukojenie zarówno ciału, jak i umysłowi.
Czas na rękodzieło
W długie zimowe dni rolnicy znajdują czas na prace renowacyjne oraz budowę mebli i przedmiotów codziennego użytku. Przez stulecia rzemieślnictwo odgrywało istotną rolę w gospodarstwach Południowego Tyrolu. Mężczyźni najczęściej pracowali z drewnem, natomiast kobiety oddawały się przede wszystkim obróbce wełny. Niegdyś całe pokolenia zajmowały się rzeźbieniem, toczeniem drewna, filcowaniem oraz tkaniem. Korzystając z tej długiej pokoleniowej tradycji, wybrani ludowi rękodzielnicy wytwarzają do dziś swoje unikatowe wyroby pod marką Roter Hahn. Połączenie tradycji z nowoczesnością sprawia, że przedmioty wykonane przez miejscowych twórców mają wyjątkowy charakter, urok i duszę, a do tego są funkcjonalne. Rękodzieło z gospodarstw Roter Hahn to synonim wysokiej jakości, kreatywności i wielkich umiejętności.
Połączenie tradycji z naturą
Południowy Tyrol zaprasza do odkrywania i docenienia niezwykłego świata sosny limby. Dzięki temu wyjątkowemu drewnu gospodarstwa Roter Hahn mają szansę pielęgnować swoją alpejską tradycję, oferując gościom wypoczynek i harmonię podczas pobytu. To więcej niż zwykły surowiec – to historia zaklęta w każdym detalu, która przynosi zdrowie, autentyczność i bliskość natury. Wiele gospodarstw Roter Hahn posiada możliwość sprzedaży swoich niepowtarzalnych i unikatowych wyrobów. Różnorodne przedmioty wykonane z sercem przez rolników mogą być idealną pamiątką lub prezentem na każdą okazję.
Aby zapoznać się z gospodarstwami oferującymi rękodzieło, zachęcamy do odwiedzenia strony roterhahn.pl.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.
Finanse
Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania
Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.
Nowe technologie
Wiktor Dyduła: Słyszę coraz więcej utworów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Trudno je odróżnić od kompozycji stworzonych przez ludzi
Wokalista zauważa, że nowoczesne technologie rewolucjonizują nasze życie i mają zastosowanie w różnych dziedzinach. Jeżeli natomiast chodzi o sztuczną inteligencję, to nie ma on nic przeciwko kreatywnemu jej wykorzystaniu również w branży muzycznej. Ale choć AI potrafi wygenerować już całkiem dobrze brzmiące utwory, to przecież na koncertach hologramy czy awatary nie dostarczą odbiorcom takich emocji, jakie towarzyszą występom prawdziwych artystów.