Sosna limba – królowa Alp w gospodarstwach Południowego Tyrolu
Gdy zima okryje alpejskie szczyty białym puchem, w gospodarstwach Południowego Tyrolu życie nabiera nowego rytmu. To czas, kiedy na farmach Roter Hahn, rolnicy mogą odetchnąć od codziennych obowiązków, by zająć się pracą w lasach i rękodziełem. W centrum uwagi znajduje się niezwykły materiał – sosna limba, zwana królową Alp, która od wieków inspiruje miejscowych twórców.
Drewno, które żyje
Sosna limba to niezwykłe drzewo, zarówno pod względem swojego majestatycznego wyglądu, jak i wszechstronnych właściwości. Można ją znaleźć na wysokościach, gdzie inne gatunki drzew nie są w stanie przetrwać, a jej drewno jest cenione za niezwykłą trwałość i unikalny aromat. Co więcej, zawarte w nim olejki eteryczne mają działania prozdrowotne: wspomagają sen i regenerację organizmu oraz tworzą relaksującą atmosferę. Jej drewno jest wyjątkowo trwałe, a specyficzny, żywiczny zapach utrzymuje się przez dziesięciolecia.
W gospodarstwach Roter Hahn drewno to wykorzystuje się na wiele sposobów: w sypialniach, jako materiał na łóżka, boazerie oraz kołyski. Meble z sosny limby przynoszą spokojny i głęboki sen, ponieważ naturalnie uwalniane olejki eteryczne, są sprzymierzeńcem zdrowego wypoczynku; w warsztatach, gdzie lokalni rzemieślnicy tworzą z drewna sosny limby przedmioty do użytku domowego takie jak: misy, deski do krojenia, a także dekoracje i wspaniałe rzeźby; w kuchni i stube (serce każdego domu, dawniej było jedynym ogrzewanym pomieszczeniem w gospodarstwie i centrum spotkań całej rodziny. Obecnie jest to miejsce, w którym goście gromadzą się razem z gospodarzami i spożywają wspólne posiłki) – chlebaki wykonane z tego drewna utrzymują świeżość pieczywa, a wnętrza pomieszczeń nim wykończone zyskują ciepło i unikalny charakter; w wellness – sauny pachnące limbą to prawdziwe sanktuaria relaksu, a aromaterapia olejkiem eterycznym z tej sosny przynosi ukojenie zarówno ciału, jak i umysłowi.
Czas na rękodzieło
W długie zimowe dni rolnicy znajdują czas na prace renowacyjne oraz budowę mebli i przedmiotów codziennego użytku. Przez stulecia rzemieślnictwo odgrywało istotną rolę w gospodarstwach Południowego Tyrolu. Mężczyźni najczęściej pracowali z drewnem, natomiast kobiety oddawały się przede wszystkim obróbce wełny. Niegdyś całe pokolenia zajmowały się rzeźbieniem, toczeniem drewna, filcowaniem oraz tkaniem. Korzystając z tej długiej pokoleniowej tradycji, wybrani ludowi rękodzielnicy wytwarzają do dziś swoje unikatowe wyroby pod marką Roter Hahn. Połączenie tradycji z nowoczesnością sprawia, że przedmioty wykonane przez miejscowych twórców mają wyjątkowy charakter, urok i duszę, a do tego są funkcjonalne. Rękodzieło z gospodarstw Roter Hahn to synonim wysokiej jakości, kreatywności i wielkich umiejętności.
Połączenie tradycji z naturą
Południowy Tyrol zaprasza do odkrywania i docenienia niezwykłego świata sosny limby. Dzięki temu wyjątkowemu drewnu gospodarstwa Roter Hahn mają szansę pielęgnować swoją alpejską tradycję, oferując gościom wypoczynek i harmonię podczas pobytu. To więcej niż zwykły surowiec – to historia zaklęta w każdym detalu, która przynosi zdrowie, autentyczność i bliskość natury. Wiele gospodarstw Roter Hahn posiada możliwość sprzedaży swoich niepowtarzalnych i unikatowych wyrobów. Różnorodne przedmioty wykonane z sercem przez rolników mogą być idealną pamiątką lub prezentem na każdą okazję.
Aby zapoznać się z gospodarstwami oferującymi rękodzieło, zachęcamy do odwiedzenia strony roterhahn.pl.

Smart travel w 5 krokach. Jak wypocząć i nie przepłacić?

Polacy rezerwują wczasy na ostatnią chwilę

Linie lotnicze Corendon Airlines świętowały 20. lecie działalności podczas spektakularnej Gali w Antalya Cosmos Theatre
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.