Sztuka współczesna w Dolomitach – 5. edycja projektu SMACH
MSL GROUP
Wołoska 9
02-583 Warszawa
aleksandra.siewiera|mslgroup.com| |aleksandra.siewiera|mslgroup.com
+48 537 366 252
a
Już od 10 lipca do końca września można podziwiać wystawę sztuki nowoczesnej, komponującej się z pięknym krajobrazem pasma górskiego północno-wschodniej części Włoch: wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO, Dolomitami.
Konstelacja sztuki, kultury i historii w Dolomitach
SMACH to międzynarodowe Biennale Land Art, które powstało w 2012 roku. Wystawa sztuki współczesnej odbywa się w Dolomitach, a konkretnie w Południowym Tyrolu. W każdej edycji jury wybiera 10 artystów, których dzieła nawiązują do naturalnego otoczenia, stającego się żywym elementem sztuki, jak również do dziedzictwa kulturowego, historycznego i architektonicznego Dolomitów.
Tegorocznym tematem przewodnim piątej edycji SMACH jest słowo "fragile" (wł. kruchy), nawiązujące do sytuacji pandemicznej na całym świecie. Uświadomiła nam ona jak kruche jest ludzkie życie, dlatego zadaniem artystów było stworzenie wystawy, która pobudzi odbiorców do refleksji nad społeczeństwem i kondycją ludzką. Uczestnicy samodzielnie wybierali technikę i treści, koncentrując się na kontekście kulturowym i
krajobrazie, w którym pracowali. Ich dzieła, tworzone na przełomie maja i czerwca, musiały być spójne ze środowiskiem naturalnym i być odzwierciedleniem „dialogu” pomiędzy współczesnymi kwestiami społecznymi i kulturą Dolomitów, bogatą w tradycję, historię oraz niezwykłą architekturę.
Wyprawa śladami sztuki
Spośród ponad 1000 zgłoszonych prac, tegoroczne jury wybrało 10 zwycięzców, których dzieła stoją teraz w Południowym Tyrolu w Dolomitach, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wystawa ma na celu połączenie piękna sztuki i natury poprzez medium Land Art. Aby w pełni zobaczyć zieloną wizję sztuki SMACH, warto wybrać się na wycieczkę trekkingową, podczas której odwiedzający mogą odkryć dzieła wystawione w największym parku rzeźb Val del’Ert w San Martino w Badi. Nazwa tego miejsca pochodzi z ladyńskiego i oznacza Dolinę Sztuki, to tutaj co dwa lata wystawa powiększa się o dzieła z poprzednich edycji SMACH. W ramach piątej edycji każdy artysta opracował swoją propozycję w oparciu o jedną z lokalizacji.
Więcej o SMACH
SMACH został opracowany przez Michaela Molinga i wspierany przez Katharinę Moling i Gustava Willeita; od roku 2018 nosi również nazwę stowarzyszenia kulturalnego. Współpracuje z lokalnymi interesariuszami i instytucjami, promuje sztukę, ziemię i kulturę jako formę turystyki kulturowej, a także stanowi miejsce spotkań miłośników sztuki
i natury, turystów i artystów.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej SMACH:
https://www.smach.it/how-to-partecipateDates

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.