Sztuka współczesna w Dolomitach – 5. edycja projektu SMACH
MSL GROUP
Wołoska 9
02-583 Warszawa
aleksandra.siewiera|mslgroup.com| |aleksandra.siewiera|mslgroup.com
+48 537 366 252
a
Już od 10 lipca do końca września można podziwiać wystawę sztuki nowoczesnej, komponującej się z pięknym krajobrazem pasma górskiego północno-wschodniej części Włoch: wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO, Dolomitami.
Konstelacja sztuki, kultury i historii w Dolomitach
SMACH to międzynarodowe Biennale Land Art, które powstało w 2012 roku. Wystawa sztuki współczesnej odbywa się w Dolomitach, a konkretnie w Południowym Tyrolu. W każdej edycji jury wybiera 10 artystów, których dzieła nawiązują do naturalnego otoczenia, stającego się żywym elementem sztuki, jak również do dziedzictwa kulturowego, historycznego i architektonicznego Dolomitów.
Tegorocznym tematem przewodnim piątej edycji SMACH jest słowo "fragile" (wł. kruchy), nawiązujące do sytuacji pandemicznej na całym świecie. Uświadomiła nam ona jak kruche jest ludzkie życie, dlatego zadaniem artystów było stworzenie wystawy, która pobudzi odbiorców do refleksji nad społeczeństwem i kondycją ludzką. Uczestnicy samodzielnie wybierali technikę i treści, koncentrując się na kontekście kulturowym i
krajobrazie, w którym pracowali. Ich dzieła, tworzone na przełomie maja i czerwca, musiały być spójne ze środowiskiem naturalnym i być odzwierciedleniem „dialogu” pomiędzy współczesnymi kwestiami społecznymi i kulturą Dolomitów, bogatą w tradycję, historię oraz niezwykłą architekturę.
Wyprawa śladami sztuki
Spośród ponad 1000 zgłoszonych prac, tegoroczne jury wybrało 10 zwycięzców, których dzieła stoją teraz w Południowym Tyrolu w Dolomitach, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wystawa ma na celu połączenie piękna sztuki i natury poprzez medium Land Art. Aby w pełni zobaczyć zieloną wizję sztuki SMACH, warto wybrać się na wycieczkę trekkingową, podczas której odwiedzający mogą odkryć dzieła wystawione w największym parku rzeźb Val del’Ert w San Martino w Badi. Nazwa tego miejsca pochodzi z ladyńskiego i oznacza Dolinę Sztuki, to tutaj co dwa lata wystawa powiększa się o dzieła z poprzednich edycji SMACH. W ramach piątej edycji każdy artysta opracował swoją propozycję w oparciu o jedną z lokalizacji.
Więcej o SMACH
SMACH został opracowany przez Michaela Molinga i wspierany przez Katharinę Moling i Gustava Willeita; od roku 2018 nosi również nazwę stowarzyszenia kulturalnego. Współpracuje z lokalnymi interesariuszami i instytucjami, promuje sztukę, ziemię i kulturę jako formę turystyki kulturowej, a także stanowi miejsce spotkań miłośników sztuki
i natury, turystów i artystów.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej SMACH:
https://www.smach.it/how-to-partecipateDates
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Jestem dumny z tego, jaki teraz jestem. Mam przy boku osobę, która ma na mnie bardzo dobry wpływ
Były piłkarz przyznaje, że po narodzinach córki Antosi w jego życiu dużo się zmieniło. Wszystko, co teraz robi, jest bowiem podporządkowane potrzebom i rozwojowi córeczki. Kilka miesięcy temu Jakub Rzeźniczak i jego żona Paulina podjęli decyzję o przeprowadzce z Kołobrzegu do Warszawy. Teraz natomiast planują imprezę urodzinową dziewczynki. Sportowiec podkreśla, że rodzina jest jego azylem. Przeszłość oddziela grubą kreską i zrobi wszystko, by nie popełnić już tych samych błędów.
Transport
Rekordowy wzrost sprzedaży samochodów Mercedes-Benz. Rośnie zainteresowanie przede wszystkim autami niskoemisyjnymi
Pod względem liczby rejestracji nowych aut osobowych 2024 rok był drugim najlepszym wynikiem w historii. To był sprzedażowo dobry rok także dla koncernu Mercedes-Benz. Na polskim rynku sprzedaż wyniosła 26,3 tys. samochodów osobowych, co oznacza 38-proc. wzrost w ciągu roku. Mercedes jest też wśród liderów dostaw aut elektrycznych. Ze względu na rosnącą popularność tego segmentu producent w tym roku wprowadzi na rynek nowość – w pełni elektryczny model CLA.
Edukacja
Lekarze będą lepiej przygotowani do pracy w obliczu działań militarnych. Powstał nowy model kształcenia lekarzy cywilnych i wojskowych
Większa interoperacyjność między medycyną cywilną i medycyną pola walki oraz kształtowanie gotowości do podejmowania szybkich decyzji w kryzysowych sytuacjach to jedne z fundamentów nowego modelu kształcenia lekarzy cywilnych i wojskowych. Ministerstwo Obrony Narodowej patronuje projektowi, w ramach którego model ten będzie wdrażany we współpracy między wojskiem, środowiskiem medycznym i uczelniami. Potrzeba zmian w tym zakresie jest dyktowana dynamiczną sytuacją geopolityczną.