Wilno przyozdabia swoje pomniki w przytulne, dziergane akcesoria na sezon świąte
Wilno świętuje sezon świąteczny, przystrajając swoje ikoniczne pomniki w ręcznie dziergane świąteczne stroje. Ta kreatywna inicjatywa podkreśla bożonarodzeniowego ducha miasta – to właśnie między innymi dzięki takim działaniom miasto zostało niedawno wybrane na Europejską Stolicę Świąt Bożego Narodzenia 2025.
Podczas gdy wielu z nas szuka idealnego świątecznego swetra, Wilno ubiera miejskie pomniki w ręcznie dziergane bożonarodzeniowe stroje. Rzeźby w stolicy Litwy zostały ozdobione szalikami, skarpetami, czapkami, pelerynami i innymi akcesoriami. Projekt ma na celu wprowadzenie przytulnej atmosfery i wnosi ciepło oraz radość do miasta.
Według Vilmy Daubarienė, dyrektor Działu Turystyki Go Vilnius, w okresie świątecznym wszyscy chcemy wierzyć w cuda, a Wilno pomaga to urzeczywistnić: W przyszłym roku Wilno stanie się zarówno Zieloną, jak i Świąteczną Stolicą Europy. Już teraz się do tego przygotowujemy, łącząc zrównoważony rozwój z duchem świąt i dodając do tego szczyptę magii.
Inicjatywa stworzenia przytulnych strojów dla pomników szybko zyskała przychylność lokalnej społeczności artystów – spośród 30 zgłoszeń wybrano 10 utalentowanych osób, które wcieliły tę wizję w życie, tworząc ozdoby z ekologicznych materiałów, takich jak wełna i sznurek. Swoją radość z realizacji projektu, wyraziła jedna z twórczyń i dziennikarka, Jūratė Jaseliūnienė: Od jakiegoś czasu myślałam o tym, jak wspaniale byłoby ozdobić wileńskie rzeźby wzorzystymi szalikami na Boże Narodzenie, a ten projekt dał mi możliwość owinięcia jednego z moich szalików wokół samego Kristijonasa Donelaitisa – bardzo ważnego litewskiego pisarza, którego pomnik znajduje się na Uniwersytecie Wileńskim.
W ramach inicjatywy ozdobiono między innymi pomniki Wielkiego Księcia Giedymina na Placu Katedralnym, słynnej litewskiej pisarki Žemaitė oraz współczesnej autorki, Jurgi Ivanauskaitė (w tym przypadku bożonarodzeniowe akcesoria zyskała rzeźba kota stworzona na jej cześć). Monument przedstawiający litewskie psy gończe dzięki akcji nawiązuje teraz do reniferów św. Mikołaja. Zwiedzający mogą odnaleźć i odwiedzić 11 udekorowanych rzeźb korzystając z interaktywnej mapy stworzonej przez Go Vilnius.

Smart travel w 5 krokach. Jak wypocząć i nie przepłacić?

Polacy rezerwują wczasy na ostatnią chwilę

Linie lotnicze Corendon Airlines świętowały 20. lecie działalności podczas spektakularnej Gali w Antalya Cosmos Theatre
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.