Polak na podium wyścigu Mallorca 312 OK Mobility
Na hiszpańskiej Majorce odbył się prestiżowy wyścig kolarstwa szosowego – Mallorca 312 OK Mobility, który skupił 8,5 tysiąca zawodników z całego świata. Na górskiej trasie 167 km drugie miejsce na podium zajął Polak, aktualny Mistrz Świata UCI „Gran Fondo” 2023 - Wojciech Szczepanik.
Wyścig Mallorca 312 stanowi wyjątkowe wyzwanie dla każdego kolarza. Trasa wiedzie przez góry, z przewyższeniami sięgającymi nawet 4,5 tysięcy metrów łącznie i daje możliwość wybrania zawodnikom jednego z trzech dystansów - 167 km, 225 km lub 312 km. Wydarzenie od lat przyciąga elitarne grono zawodników gotowych na pojedynek w najtrudniejszych warunkach i co roku bije rekordy zainteresowania zarówno amatorów jak i zawodowców. Ponad 8 tysięcy pakietów startowych tej edycji wyprzedało się w niespełna... 6 minut.
Do rywalizacji po malowniczej, ale wymagającej trasie stanął także Wojciech Szczepanik, Mistrz Świata UCI „Gran Fondo” (Glasgow 2023), który w 2022 roku uzyskał drugie miejsce na trasie 167 km. Szczepanik w tym roku przekroczył linię mety trasy 167 km w klasyfikacji mężczyzn ze wspaniałym, rekordowym wynikiem 4:40:09, zajmując ponownie drugie miejsce. Tym samym pokonał niemal trzy tysiące osób, które wybrały ten odcinek wyścigu. Trzecie miejsce zajął Nelson David Lopez Garcia z tym samym czasem, a zwycięskie miejsce na tej trasie uzyskał Aleksandro Martinez Marin z czasem 4:38:49.
- Jestem bardzo zadowolony z wyniku i szczęśliwy, bo to pierwszy start w sezonie i od razu z dobrym efektem - drugie miejsce na trasie 167 km. Wytrzymałem niesamowite tempo wyścigu i obroniłem pozycję z 2022 roku, jednak z nowym rekordem czasu – mówi Wojciech Szczepanik.
Podczas wyścigu Wojciech Szczepanik zmierzył się nie tylko z malowniczą trasą, ale także z elitą światowego kolarstwa. Mallorca 312 OK Mobility, jako jeden z najbardziej prestiżowych wyścigów, przyciąga najlepszych z najlepszych. Na trasie można było spotkać kolarzy takich jak Alberto Contador, Vincenzo Nibali, Sean Kelly, Joseba Beloki, Pedro Horrillo czy zdobywczynię olimpijskich medali – Annemiek Van Vleuten.
- Poziom tej edycji był kosmiczny. Od początku startu czułem się świetnie, miałem dobrą dyspozycję,
ale zaskoczyło mnie ogromne tempo wyścigu i poziom przygotowania zawodników. Utrzymywanie tak wysokiej mocy przez całą trasę było wyzwaniem. Dodatkowo, tempo pierwszego, bardzo wymagającego podjazdu było znacznie wyższe niż się spodziewałem. Było dużo ataków i nierównego, szarpanego tempa, co miało konsekwencje na dalszych etapach trasy. – dodaje Szczepanik. – Czuję lekki niedosyt, bo
z powodów usterki przerzutek nie mogłem pojechać na długi dystans, jednak nigdy nie jechałem tego wyścigu w tak szybkim tempie. Ponowne stanięcie na podium Mallorca 312 traktuję jako sukcesi solidną rozgrzewkę przed kolejnymi startami.
Najdłuższy dystans, 312 km najszybciej pokonał Roman Locher, uzyskując czas 8:51:13.
Pełna klasyfikacja wyników dostępna na stronie organizatora:
https://sportmaniacs.com/es/races/mallorca-312-ok-mobility-2024/662d4b0c-eb04-4009-ad7f-463fac1f171c/results#rankings

Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową

Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa

Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Eliza Gwiazda: Polacy wyrzucają śmieci, gdzie popadnie. Za chwilę nasza planeta będzie pełna śmieci
Influencerka przyznaje, że ją samą najbardziej w oczy kłują śmieci bezmyślnie rozrzucone w rezerwatach przyrody, w parkach, w lasach czy na plażach. Najczęściej są to zrywki, pety, plastikowe kubeczki czy opakowania po produktach żywnościowych, ale nie brakuje też elektrośmieci czy starych ubrań. Eliza Gwiazda dziwi się takim praktykom, bo przecież zamiast wywozić gdzieś samemu zepsute telewizory, pralki, laptopy czy telefony, można zamówić bezpłatny odbiór takich sprzętów z domu. Celebrytka chwali też ideę recyklingu i dawania ubraniom drugiego życia.
Edukacja
Miliony młodych biorą udział w międzynarodowej wymianie akademickiej. Celem jest udział w niej 23 proc. studentów z UE

Mobilność edukacyjna jest jednym z istotnych punktów w agendzie instytucji UE. W ubiegłym roku Rada UE wydała w tym obszarze zalecenia „Europa w ruchu”, w którym wskazała nowy cel na 2030 rok. Chodzi o to, by odsetek absolwentów w UE, którzy skorzystali z zagranicznej mobilności edukacyjnej, wynosił co najmniej 23 proc. Jak podkreślają przedstawiciele Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, mobilność edukacyjna to korzyści zarówno dla studentów, jak i kadry akademickiej oraz samej instytucji naukowej czy uczelni.
Motoryzacja
Kajra: Samochody mogą służyć nam latami. Mamy ze Sławomirem trzydziestoletniego golfa III, który wygląda, jakby wczoraj zszedł z linii produkcyjnej

Piosenkarka wyznaje zasadę, że jeżeli coś się zepsuło, to trzeba próbować to naprawić, a nie od razu wyrzucać do kosza, generując kolejne śmieci. Dlatego też nie kupuje coraz nowszych modeli telefonów tylko po to, by móc pochwalić się modnym gadżetem. Wraz z mężem mają natomiast słabość do kultowych wręcz modeli samochodów i o ten, który jest w ich garażu, dbają jak o prawdziwą perełkę.