POLSCY SNOWBOARDZIŚCI Z SZANSĄ NA ZŁOTO W LIVIGNO
W ostatnim tygodniu marca największe talenty świat owego snowboardu spotkają się w małym alpejskim miasteczku. Od 23 do 30 marca, Livigno będzie gospodarzem Mistrzostw Świata w Snowboardzie Juniorów w Slopestyle i Big Air – wydarzenie to stanowi preludium do Igrzysk Olimpijskich Mediolan - Cortina 2026. Jakie polskie nazwiska będą rywalizować o mistrzowski tytuł podczas tego wydarzenia? Kto będzie bohaterem zawodów?
Tegoroczne Mistrzostwa Świata Juniorów w Slopestyle i Big Air odbędą się na terenie Snowparku Mottolino w Livigno. Zawodnicy snowboardowi z całego świata, w tym drużyna z Polski, będą konkurować ze sobą przez blisko tydzień. Zawody te są niezwykle widowiskowe i obejmują pokaz w powietrzu, zadziwiające ewolucje na desce, skoki, rotacje czy jazdę po przeszkodach. Zawodnicy będą oceniani indywidualnie – tu liczy się styl, precyzja i czas.
POLSCY SNOWBOARDZIŚCI W LIVIGNO
Wśród startujących podczas Mistrzostw Świata Juniorów w Snowboardzie w Livigno zawodników znaleźli się także Polacy. Liderami z szansą na wygraną są złoci medaliści lutowych zawodów rozegranych w Białce Tatrzańskiej w ramach Garmin Winter Sports Festival – Susie Maksym, medalistka Mistrzostw Polski w snowboardowym Big Air oraz Antoni Cukier, medalista Mistrzostw Polski w narciarskim Big Air.
- Szanse na wygrane są duże. Kluczowym elementem może być odporność psychiczna. Generalnie na tak wysokim poziomie rywalizacji trening mentalny staje się jedną z kluczowych kwestii. Nasi zawodnicy zadbali o to, więc występują w roli faworytów– mówi Jakub B. Bączek, trener mentalny.
Urodzona w 2010 roku Maksym i Cukier (rocznik 2006) to młodzi, obiecujący faworyci, których sportowe poczynania śledzi z zapartym tchem świat snowboardu. W marcu oboje będą bronić swoich mistrzowskich tytułów, mają także szanse na zdobycie medali dla naszych barw narodowych. Pozostałymi polskimi zawodnikami, którzy będzie można podziwiać na stokach Livigno, będą Radosław Gasienica- Kleryk i Stanisław Solik (kategoria Freestyle), a także Wiktor Kozarski, Patryk Lojek oraz Igor Truszkowski startujący w kategorii Snowboard.
LIVIGNO, MIEJSCE UWIELBIANE PRZEZ SPORTOWCÓW
Livigno jest od lat miejscem docenianym przez sportowców i kadry narodowe. Z racji lokalizacji szczególnie upodobali sobie to miejsce miłośnicy zimowych dyscyplin sportowych. Idealne warunki, zaplecze techniczne i przede wszystkim nowocześnie przygotowany ośrodek, to atuty tego niewielkiego kurortu, dzięki którym jest on wybierany jako lokacja do treningów dla mistrzów olimpijskich i kadr nordowych, m.in. z Włoch, Polski, Tajlandii czy nawet Korei. Polska Mistrzyni Justyna Kowalczyk trenuje w Livigno i już tradycynie co roku wygrywa lokalny wyścig La Sgambeda. Z kolei Snowpark Mottolino, uznawany jest za najlepszy we Włoszech i jeden z najlepszych w Europie, dlatego od kilku lat jest domem Pucharu Europy w narciarskim freestyle, slopestyle i w snowboardzie. Livigno łączy sportowców, organizując międzynarodowe wydarzenia, a także chętnie inwestuje w nowoczesną infrastrukturę i bazę hotelową, aby móc gościć prestiżowe wydarzenia sportowe.
- Położone na wysokości 1.8 16 m n.p.m. Livigno oferuje długie zimy i wyjątkową jakość śniegu. Freestyle jest częścią DNA tego miejsca: od początku lat 2000 jesteśmy gospodarzami międzynarodowych zawodów freestyle’owych i dlatego też zostaliśmy wybrani do organizacji zawodów snowboardowych w ramach Igrzysk Olimpijskich Mediolan- Cortina. Jeżeli chodzi o infrastrukturę, ośrodek pracuje nad przygotowanie się na przyjęcie najlepszych sportowców na świecie w 2026 roku, szykujemy bardzo nowoczesne , ale i przyjazne środowisku obiekty - mówi Letizia Oratlli z biura turystyki Livigno.
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Jestem dumny z tego, jaki teraz jestem. Mam przy boku osobę, która ma na mnie bardzo dobry wpływ
Były piłkarz przyznaje, że po narodzinach córki Antosi w jego życiu dużo się zmieniło. Wszystko, co teraz robi, jest bowiem podporządkowane potrzebom i rozwojowi córeczki. Kilka miesięcy temu Jakub Rzeźniczak i jego żona Paulina podjęli decyzję o przeprowadzce z Kołobrzegu do Warszawy. Teraz natomiast planują imprezę urodzinową dziewczynki. Sportowiec podkreśla, że rodzina jest jego azylem. Przeszłość oddziela grubą kreską i zrobi wszystko, by nie popełnić już tych samych błędów.
Transport
Rekordowy wzrost sprzedaży samochodów Mercedes-Benz. Rośnie zainteresowanie przede wszystkim autami niskoemisyjnymi
Pod względem liczby rejestracji nowych aut osobowych 2024 rok był drugim najlepszym wynikiem w historii. To był sprzedażowo dobry rok także dla koncernu Mercedes-Benz. Na polskim rynku sprzedaż wyniosła 26,3 tys. samochodów osobowych, co oznacza 38-proc. wzrost w ciągu roku. Mercedes jest też wśród liderów dostaw aut elektrycznych. Ze względu na rosnącą popularność tego segmentu producent w tym roku wprowadzi na rynek nowość – w pełni elektryczny model CLA.
Edukacja
Lekarze będą lepiej przygotowani do pracy w obliczu działań militarnych. Powstał nowy model kształcenia lekarzy cywilnych i wojskowych
Większa interoperacyjność między medycyną cywilną i medycyną pola walki oraz kształtowanie gotowości do podejmowania szybkich decyzji w kryzysowych sytuacjach to jedne z fundamentów nowego modelu kształcenia lekarzy cywilnych i wojskowych. Ministerstwo Obrony Narodowej patronuje projektowi, w ramach którego model ten będzie wdrażany we współpracy między wojskiem, środowiskiem medycznym i uczelniami. Potrzeba zmian w tym zakresie jest dyktowana dynamiczną sytuacją geopolityczną.