Pomysły na potreningową regenerację
Droga do szczupłej sylwetki i zdrowego trybu życia wiedzie głównie przez aktywność fizyczną i odpowiednio zbilansowaną dietę. Dla wielu z nas sport wpisany jest w grafik naszych codziennych czynności i chociaż trening na siłowni czy basenie jest obecnie niemożliwy, to ćwiczyć możemy także w domu. Na szczęcie wraz z nadejściem dłuższych i cieplejszych dni pojawia się coraz więcej sposobności do podejmowania aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Jak zapewnić efektywność naszemu treningowi i dlaczego tak duże znaczenie ma odpowiednia regeneracja?
Nie trenuj codziennie, pozwól mięśniom się zregenerować
Jeżeli chcemy osiągnąć oczekiwane rezultaty wynikające z aktywności fizycznej, w pierwszej kolejności należy zadbać o jej regularność. Nie oznacza to jednak, że każdego dnia powinniśmy poddawać nasz organizm ciężkim treningom, ponieważ nasze ciało potrzebuje czasu na odpoczynek i właściwą regenerację. To ona wzmacnia organizm i przygotowuje go do dalszych obciążeń. Odpoczynek minimalizuje ponadto ryzyko wystąpienia groźnych kontuzji przeciążeniowych czy bólów stawów i mięśni, które mogą wyeliminować nas z treningów na dłuższy czas.
Sen na zdrowie i dla szczupłej sylwetki
W kontekście odpowiedniej potreningowej regeneracji ogromną rolę pełni także… sen! To wówczas nasz organizm odpoczywa, ulega samoistnej naprawie - pozwalamy mu na odbudowę tkanek i mięśni, dzięki czemu nabieramy nowych sił zarówno do aktywności fizycznej, jak i psychicznej. Pamiętajmy, że aby sen był w pełni wartościowy, warto zadbać o jego higienę. W tym celu na dwie godziny przed pójściem spać warto zrezygnować z korzystania z urządzeń elektronicznych, które emitują światło niebieskie, utrudniające zasypianie. Należy również zadbać o pomieszczenie sypialne – warto je odpowiednio wcześniej przewietrzyć.
Ćwiczyłeś? Musisz zjeść!
Jednym z większych potreningowych błędów wielu osób jest to, że nie jedzą po treningu. Niezależnie czy był to trening poranny, czy przed snem – musimy się posilić. Nasze mięśnie potrzebują odpowiedniej ilości węglowodanów, białka i tłuszczy, by zregenerować się po wysiłku. Nawet jeśli się odchudzamy – jedzmy. Ważne jednak, aby były to posiłki zdrowe, które pomogą uzupełnić utracone (wraz z potem) podczas treningu witaminy i minerały. Co stanowi idealną przekąskę po treningu, jeśli nie chcemy spożywać bardzo obfitego dania? Bardzo dobrze sprawdzają się koktajle, np. te na bazie maślanki. Poniżej prezentujemy przepis na jeden z nich.
Zielona maślanka
Składniki:
- ogórek sałatkowy – 400 g
- awokado – 1 szt.
- limonka – 1 szt.
- bazylia – 4 łodygi
- Maślanka Mrągowska naturalna – 800 ml
- sól
- pieprz
Przygotowanie: Ogórka obieramy, kroimy wzdłuż na pół, środek usuwamy, a resztę kroimy w dużą kostkę. Awokado dzielimy na pół pozbawiamy pestki, miąższ obieramy. Dokładnie miksujemy z ogórkiem, 3 łyżeczkami soku wyciśniętego z limonki i oberwanymi listkami z 3 łodyg bazylii. Dodajemy maślankę i miksujemy na pianę. Doprawiamy solą, pieprzem i ewentualnie większą ilością soku z limonki. Przelewamy do szklanek i podajemy udekorowane pozostałą bazylią.
Więcej przepisów na posiłki idealne do spożycia po wysiłku fizycznym znajdziecie na www.najlepszewkuchni.pl.

Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową

Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa

Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.