Komunikaty PR

Poradnik posezonowej konserwacji drewna ogrodowego

2023-10-27  |  10:30
Biuro prasowe
Kontakt
Kinga Szkutnik
Practum Consulting

Bukowińska 22/107
02-703 Warszawa
kinga.szkutnik|practum.pl| |kinga.szkutnik|practum.pl
609884480
www.practum.pl

Intensywnie eksploatowane podczas lata drewniane elementy ogrodu wymagają kompleksowej konserwacji po sezonie. Silne działanie gorącego słońca mogło bowiem osłabić strukturę tego naturalnego materiału, przez co może być on jeszcze bardziej podatny na niszczący wpływ wilgoci czy zmiennych temperatur w jesienno-zimowym okresie. Tikkurila podpowiada, jak krok po kroku zabezpieczyć różne powierzchnie drewniane na zewnątrz domu, by w pełni zachowały swą funkcjonalność i estetykę. 

Podstawowe zasady konserwacji 
Niezależnie od rodzaju powierzchni, która będzie poddana renowacji, warto przypomnieć o kilku uniwersalnych zasadach. Pierwszą jest wybór właściwego produktu, który uzależniony jest od kondycji drewna oraz oczekiwanego efektu dekoracyjnego. Jeśli planujemy użyć oleju, to należy pamiętać, że można go aplikować na drewno surowe lub też wcześniej olejowane. Jeżeli drewno wcześniej było pokryte innym rodzajem preparatu np. impregnatem czy lakierobejcą, to konieczne jest usunięcie tych starych powłok i dopiero wtedy możliwa jest aplikacja oleju. Niezależnie od stosowanego preparatu, drewno zawsze malujemy wzdłuż słojów. Powierzchnie poddane renowacji muszą być suche, a wilgotność względna drewna nie powinna przekraczać 20%. Wilgoć może bowiem utrudniać penetrację preparatu i wydłużać czas jego schnięcia. Ponadto, malowane drewno nie powinno być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, a prace malarskie najlepiej wykonywać przy temperaturach 8°C-25°C, przy wilgotności względnej powietrza niższej niż 80%. 

Malowanie tarasów krok po kroku
Do konserwacji tarasów świetnie nadają się oleje, np. Tikkurila Valtti Plus Wood Oil. Produkt ten głęboko wnika w drewno, zabezpieczając je przed wilgocią oraz ogranicza pękanie. Jednocześnie dzięki transparentnej formule pogłębia i podkreśla naturalne usłojenie surowca, zachowując jego szlachetny wygląd. Przed przystąpieniem do malowania należy najpierw oczyścić powierzchnię z brudu, kurzu i wszelkich zanieczyszczeń, a miejsca zainfekowane pleśnią umyć stosownym środkiem. Przed rozpoczęciem olejowania produkt należy dobrze wymieszać i czynność tę powtarzać w trakcie prac. Bardzo ważne jest dokładne zabezpieczenie olejem krawędzi ciętych, by zapobiegać przedostawaniu się wilgoci do wnętrza.  Olej  najlepiej jest aplikować przy pomocy pędzla, cienkimi warstwami, dokładnie go wcierając i rozprowadzając. Deski zawsze malujemy pojedynczo wzdłuż słojów, a nadmiar oleju usuwamy miękką szmatką lub suchym pędzlem. 

Pielęgnacja architektury ogrodowej 
Altany, ogrodzenia, drewniane ściany, a nawet meble ogrodowe – te wszystkie konstrukcje również wymagają posezonowej konserwacji. Warto pomalować je preparatami ochronno-dekoracyjnymi, które nie tylko zabezpieczą je przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych, ale zadbają też o ich atrakcyjny wygląd. W zależności od rezultatu, jaki chcemy uzyskać, można zastosować np. lakierobejcę Tikkurila Valtti Plus Complete, która zapewni satynowy efekt lub impregnat Tikkurila Valtti Plus Color o matowym wykończeniu. Stare, połyskliwe powłoki warto zmatowić, żeby zapewnić właściwą absorpcję preparatu, a w razie konieczności można je całkowicie usunąć. Dobrze jest też wykonać malowanie próbne. W celu zabezpieczenia drewna przed grzybami i sinizną, warto nałożyć impregnat gruntujący Tikkurila Valtti Wood Guard. Przed malowaniem należy produkt wymieszać i czynność powtarzać w trakcie malowania. Preparat nakładamy równomiernie, wcierając go wzdłuż włókiem drewna pędzlem lub gąbką, tak aby uniknąć nakładania się warstw na siebie. Drugą warstwę można nakładać w odstępie ok. 2 godzin. Więcej uwagi warto poświęcić  zakończeniom i łączeniom drewna, które są często bardziej chłonne. W razie potrzeby w tych miejscach należy nałożyć nieco grubszą warstwę preparatu. Zaimpregnowane w ten sposób drewno posłuży przez wiele lat i utrzyma swój piękny wygląd. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Practum Consulting
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Architektoniczne inspiracje ze świata arch. Magdaleny Federowicz-Boule Biuro prasowe
2024-07-31 | 13:50

Architektoniczne inspiracje ze świata arch. Magdaleny Federowicz-Boule

Podróże są nieodłącznym elementem zarówno życia zawodowego, jak i prywatnego architektki Magdaleny Federowicz-Boule, założycielki wielokrotnie nagradzanej pracowni
Dom Vileda wprowadza nową linię suszarek Ultimate – styl i funkcjonalność w jednym
2024-07-31 | 09:30

Vileda wprowadza nową linię suszarek Ultimate – styl i funkcjonalność w jednym

Kultowe suszarki w stylowym, czarnym kolorze Firma Vileda, znana z dostarczania nowoczesnych rozwiązań ułatwiających domowe obowiązki, wprowadza nową, wyjątkową linię suszarek do
Dom Lampy w dobrym świetle – dobór opraw, a wysokie przeszklenia
2024-07-30 | 17:00

Lampy w dobrym świetle – dobór opraw, a wysokie przeszklenia

Okazałe przeszklenia to symbol nowoczesnej architektury, a ich zastosowanie zyskuje na popularności również w budownictwie mieszkaniowym. To otwarcie na otaczający krajobraz, więcej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Media

Rafał Zawierucha: Trzeba być do zawodu aktora w jakimś stopniu powołanym. Nie można jednak mówić ludziom, jak mają żyć, na kogo głosować i co jeść

Zdaniem Rafała Zawieruchy, żeby zostać aktorem, trzeba poczuć w sobie powołanie do wykonywania tego zawodu, mieć talent i charyzmę, ale też być świadomym tego, że niesie on ze sobą wiele trudności i niełatwych decyzji. Na dobrą rolę i na sukces trzeba ciężko zapracować, ale sława jest ulotna, konkurencja duża i szybko można zostać zapomnianym. Artysta sądzi też, że nawet zdobywając dużą popularność i będąc na szczycie, nie wolno się wywyższać, uważać się za wyrocznię i dyktować innym, co mają robić i jak żyć.

Nauka

Sztuczna inteligencja wspiera lekarzy przy leczeniu niepłodności. Z rozwiązań polskiej firmy korzystają kliniki na całym świecie

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia niepłodność może dotyczyć ok. 17,5 proc. dorosłej populacji. To oznacza, że średnio jedna osoba na sześć doświadcza problemów z niepłodnością. W Polsce to może być ok. 1,5 mln par, z których część decyduje się na procedurę in vitro. Z pomocą lekarzom w jej trakcie przychodzi sztuczna inteligencja. Polska firma MIM Fertility opracowała aplikacje, które optymalizują pracę embriologów i lekarzy. – Sztuczna inteligencja nie zastąpi lekarzy, ale wspiera ich w podejmowaniu decyzji – mówi ich współtwórca prof. Piotr Sankowski.

Sport

Siatkówka z coraz większym wsparciem sponsorów. Największe firmy inwestują nie tylko w drużyny narodowe, ale i ligowe kluby

Polska liga siatkówki jest jednym z chętniej oglądanych w Polsce wydarzeń sportowych. W ubiegłym sezonie spotkania w fazie zasadniczej przyciągnęły do hal ponad pół miliona osób, a średnia oglądalność meczów ligowych wzrosła do ponad 84 tys. Sukcesy sportowe i zainteresowanie widzów przekładają się na coraz większe zaangażowanie sponsorów, także w siatkówkę ligową. Stołeczny zespół siatkarzy Projekt Warszawa pozyskał nowego sponsora tytularnego – została nim PGE Polska Grupa Energetyczna.