Powrót do lat 90. z Mikro Orchestra: muzyczna i wizualna podróż
To wydarzenie nie tylko dla osób, które z nostalgią wspominają lata 90. Mikro Orchestra, promowana przez największe stacje telewizyjne i radiowe świata, zapraszana na najważniejsze europejskie festiwale sztuki, połączy muzykę i sztukę wizualną, przenosząc nas do przeszłości. Ten niecodzienny występ odbędzie się w czwartek, 24 października o godzinie 20 na Wydziale Informatyki AGH przy ul. Kawiory 21 w Krakowie. Wstęp jest wolny.
To jedyna w swoim rodzaju okazja, by doświadczyć minimalistycznych form muzycznych tworzonych na archaicznych konsolach do gier w połączeniu z wizualnymi formami na żywo. Muzyka elektroniczna lat 90. to prawdziwy przełom w historii współczesnych brzmień, który zrewolucjonizował sposób, w jaki tworzymy i odbieramy dźwięk. W tamtej dekadzie narodziły się takie gatunki jak techno, house, trance czy drum and bass, które zdominowały kluby muzyczne na całym świecie. Elektronika przestała być domeną niszowych artystów, a stała się globalnym fenomenem, napędzanym przez rozwój technologii i dostępność nowych narzędzi. Muzyka lat 90. była nie tylko pełna energii i innowacji, ale również przystępna – dzięki prostym, ale mocnym syntezatorom i bitom, które do dziś inspirują współczesnych twórców. Właśnie te brzmienia staną się kluczowym elementem koncertu Mikro Orchestra, którzy w kreatywny sposób odświeżą dźwięki tamtej epoki przy użyciu retro konsol do gier, łącząc je z wizualnymi efektami.
Mikro Orchestra to zespół, który przez lata przeszedł transformację od eksperymentalnego projektu po występy w programach telewizyjnych i festiwalach na całym świecie. Jak sami mówią, nie są artystami, a operatorami kieszonkowych konsol, a ich występ to forma muzycznego jam session.
Grupa występowała m.in. w Polskiej edycji show „Mam Talent”. Muzycy byli też bohaterami audycji radiowych i telewizyjnych m.in. w BBC News, RAI, RTL2 oraz artykułów w najważniejszej prasie krajowej i międzynarodowej. Zespół reprezentował Polskę podczas obchodów Roku Polskiego w Austrii oraz Roku Polskiego we Francji. Na koncie mają też udział w amerykańskim filmie dokumentalnym „8 BIT - a documentary about art and video games”, a także udział w festiwalach m.in. Ars Electronica w Austrii.
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Sensorium – zmysły, świadomość, strategie odbioru” realizowanego przez Fundację Nówka Sztuka.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.