Powrót do lat 90. z Mikro Orchestra: muzyczna i wizualna podróż
To wydarzenie nie tylko dla osób, które z nostalgią wspominają lata 90. Mikro Orchestra, promowana przez największe stacje telewizyjne i radiowe świata, zapraszana na najważniejsze europejskie festiwale sztuki, połączy muzykę i sztukę wizualną, przenosząc nas do przeszłości. Ten niecodzienny występ odbędzie się w czwartek, 24 października o godzinie 20 na Wydziale Informatyki AGH przy ul. Kawiory 21 w Krakowie. Wstęp jest wolny.
To jedyna w swoim rodzaju okazja, by doświadczyć minimalistycznych form muzycznych tworzonych na archaicznych konsolach do gier w połączeniu z wizualnymi formami na żywo. Muzyka elektroniczna lat 90. to prawdziwy przełom w historii współczesnych brzmień, który zrewolucjonizował sposób, w jaki tworzymy i odbieramy dźwięk. W tamtej dekadzie narodziły się takie gatunki jak techno, house, trance czy drum and bass, które zdominowały kluby muzyczne na całym świecie. Elektronika przestała być domeną niszowych artystów, a stała się globalnym fenomenem, napędzanym przez rozwój technologii i dostępność nowych narzędzi. Muzyka lat 90. była nie tylko pełna energii i innowacji, ale również przystępna – dzięki prostym, ale mocnym syntezatorom i bitom, które do dziś inspirują współczesnych twórców. Właśnie te brzmienia staną się kluczowym elementem koncertu Mikro Orchestra, którzy w kreatywny sposób odświeżą dźwięki tamtej epoki przy użyciu retro konsol do gier, łącząc je z wizualnymi efektami.
Mikro Orchestra to zespół, który przez lata przeszedł transformację od eksperymentalnego projektu po występy w programach telewizyjnych i festiwalach na całym świecie. Jak sami mówią, nie są artystami, a operatorami kieszonkowych konsol, a ich występ to forma muzycznego jam session.
Grupa występowała m.in. w Polskiej edycji show „Mam Talent”. Muzycy byli też bohaterami audycji radiowych i telewizyjnych m.in. w BBC News, RAI, RTL2 oraz artykułów w najważniejszej prasie krajowej i międzynarodowej. Zespół reprezentował Polskę podczas obchodów Roku Polskiego w Austrii oraz Roku Polskiego we Francji. Na koncie mają też udział w amerykańskim filmie dokumentalnym „8 BIT - a documentary about art and video games”, a także udział w festiwalach m.in. Ars Electronica w Austrii.
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Sensorium – zmysły, świadomość, strategie odbioru” realizowanego przez Fundację Nówka Sztuka.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.