Komunikaty PR

Poznaj moc butelki zwrotnej.

2021-12-02  |  15:00
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 1.02 MB )

Jednym z postanowień niedawnego szczytu COP26 jest zaprzestania wycinki lasów do 2030 roku. Głowy ponad stu państw, na terytorium których znajduje się 85% globalnego drzewostanu, zobowiązały się, że za 10 lat całkowicie zaprzestaną wylesiania. To niezwykle ważne, ponieważ rośliny, a w szczególności drzewa, w ogromnym stopniu przyczyniają się do redukcji CO w atmosferze. Jednak nie tylko przywódcy krajów mają wpływ na emisję CO i na stan środowiska naturalnego. Każdy z nas może przyczynić się do ratowania planety i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych – na przykład właściwie postępując z butelką zwrotną.

Emisja gazów cieplarnianych to główny powód kryzysu klimatycznego. Naukowcy i aktywiści alarmują,
a przedstawiciele państw ustalają plan działań, aby zredukować szkodliwą produkcję CO₂. Zamiast biernie czekać na działania podejmowane na wielką skalę, już dziś możemy wprowadzić drobne zmiany w swoim życiu korzystne dla planety i naszej przyszłości. Wystarczy odrobina edukacji i kilka prostych kroków.

Wielki potencjał w małej butelce

Opakowanie szklane jest przyjazne dla środowiska, ponieważ można go używać wielokrotnie. Butelka zwrotna, zanim zostanie poddana recyklingowi, może być napełniona i wykorzystana aż 20 razy. Jednak, aby rzeczywiście tak było, mamy jeszcze dużo do zrobienia, bo obecnie aż 7 na 10 konsumentów kupując napój w szklanej butelce nie zwraca uwagi na to, czy opakowanie to podlega zwrotowi. Butelka, której nie można oddać, po jednym użyciu trafi do recyklingu lub do kosza na śmieci. To sytuacja, którą dla wspólnego dobra należy zmienić, ponieważ recykling nie jest dla środowiska rozwiązaniem idealnym. Przetwarzanie odpadów wiąże się ze zużyciem dużej ilości energii i śladem węglowym. Dlatego warto dostrzec zalety butelki zwrotnej i korzystać z niej właściwie. Mały gest każdego z nas zrobi wielką różnicę, ponieważ każda butelka, która zostaje w obiegu na dłużej, ma znaczenie.

- Według wyliczeń Kompanii Piwowarskiej butelka zwrotna użyta w prawidłowy sposób może zmniejszyć ilość gazów cieplarnianych o ponad 6 razy w stosunku do szklanych opakowań, które nie podlegają zwrotowi. Podczas zakupów pamiętajmy zatem, że butelka zwrotna może być użyta aż 20 razy i pozostawać w obiegu nawet 2 lata, zanim zużyje się i trafi do recyklingu. Jako producenci zauważamy, że butelki zwrotne używane są średnio tylko 9 razy. Rocznie 110 milionów sztuk tych opakowań nie wraca do producentów. Mogłyby zostać jeszcze wiele razy napełnione, a stają się odpadami, które należy przetworzyć w procesie recyklingu.– wyjaśnia Grzegorz Adamski, Manager ds. Zrównoważonego Rozwoju w Kompanii Piwowarskiej.

Proste kroki dla planety

Wiedząc, jakie znaczenie dla środowiska naturalnego ma właściwie użyta butelka zwrotna, warto wdrożyć w życie trzy zasady, które mogą zmienić świat na lepsze.

1. Ograniczaj 

Rozejrzyj się wokół, zobacz jak wiele odpadów generujesz każdego dnia, tygodnia, miesiąca. Jest wiele sposobów, by ograniczyć ich ilość, np. używanie toreb na zakupy wielokrotnego użytku, czy wspomniana wcześniej butelka zwrotna, którą oddasz do sklepu.

2. Naprawiaj, wymieniaj, mniej wyrzucaj

Zamiast kupować nowe buty, może wystarczy te, które masz naprawić u szewca? Może zamiast kupować nowy odkurzacz, wystarczy wymienić w nim część, która się zepsuła? Na pewno masz rzeczy, które zamiast wyrzucić możesz naprawić, wymienić z innymi, albo oddać.

3. Segreguj odpady

Te rzeczy, których nie możesz już używać, wymienić, naprawić, oddać innym, czy zwrócić do sklepu, jak butelkę zwrotną, właściwie segreguj. Dzięki temu, zamiast trafić na wysypiska, zostaną przetworzone.

Nie trzeba wiele wysiłku, aby stać się częścią dobrych inicjatyw podejmowanych przez ludzi na całym świecie. Duże zmiany można zacząć od małych kroków.

Do redaktora:

Kompania Piwowarska jest liderem polskiego rynku piwnego, z udziałem 36,4% (dane GUS, 2020). Firma zatrudnia ponad 2700 osób w swoich browarach i oddziałach w całej Polsce. Jako firma odpowiedzialna społecznie Kompania Piwowarska troszczy się o ludzi i środowisko. Realizując strategię zrównoważonego rozwoju, promuje odpowiedzialność i umiar w spożywaniu alkoholu, szkoli sprzedawców, oszczędza wodę i energię, wspiera rozwój swoich partnerów biznesowych i angażuje się w wolontariat. Lider rynku piwnego w Polsce jest dumnym sponsorem wielu lokalnych drużyn sportowych. 

Kompania Piwowarska skupia trzy browary o wieloletniej historii: Tyskie Browary Książęce (rok założenia - 1629), Browar Dojlidy w Białymstoku (1768) i Lech Browary Wielkopolski w Poznaniu (1895). To w nich warzone są najchętniej wybierane przez Polaków piwa, między innymi: Żubr, Tyskie, Lech, Redd’s, a także kolekcja specjalności Książęcego. W ofercie producenta znajdują się również cenione w Polsce piwa czeskie: Pilsner Urquell (ikona czeskiego piwa) i Kozel (najczęściej wybierane przez Czechów piwo) a także piwa bezalkoholowe sygnowane marką Lech Free 0,0% oraz Tyskie 0,0%. Sprawdzone receptury, nieskazitelna czystość w browarach a przede wszystkim umiejętności doświadczonych piwowarów – to wszystko sprawia, że warzone tam piwa są cenione w Polsce i za granicą. 

Więcej informacji o działalności i produktach Kompanii Piwowarskiej można znaleźć na stronie: www.kp.pl, na profilu Facebook firmy: https://www.facebook.com/kompaniapiwowarska oraz na portalu społecznościowym LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/kompania-piwowarska  

Kompania Piwowarska jest częścią Asahi Europe & International stanowiącej część Asahi Group Holdings. 

 

Dodatkowych informacji udziela: 

Biuro Prasowe

Kompania Piwowarska

Mail: biuro.prasowe@asahibeer.pl 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Światowy Dzień Zwierząt. Sprawdź, jak dbać o planetę i jej mieszkańców Biuro prasowe
2024-10-03 | 11:22

Światowy Dzień Zwierząt. Sprawdź, jak dbać o planetę i jej mieszkańców

W 1931 roku podczas międzynarodowej konwencji ekologicznej we Florencji, narodziła się idea zwrócenia uwagi na problemy związane z ochroną fauny. Święto to, zainspirowane postacią
Styl życia Nowe Czyżyny organizują bezpłatne badania i warsztaty dla seniorów
2024-10-02 | 13:00

Nowe Czyżyny organizują bezpłatne badania i warsztaty dla seniorów

W październiku w Krakowie nie zabraknie atrakcji dla osób starszych. W tym miesiącu obchodzone są aż dwa święta – Międzynarodowy Dzień Seniora oraz Europejski Dzień Seniora.
Styl życia Praskie Dni Seniora w Galerii Wileńskiej już po raz czwarty!
2024-10-01 | 14:00

Praskie Dni Seniora w Galerii Wileńskiej już po raz czwarty!

Praskie Dni Seniora w Galerii Wileńskiej odbędą się już 4 października. W trakcie wydarzenia, którego partnerem strategicznym jest Fundacja A.R.T., na seniorów czekają

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Qczaj: Alkohol niszczył moją rodzinę i moje dzieciństwo. Produkty z jego zawartością nie mogą być na wyciągnięcie ręki dla dzieci

Trener nie kryje oburzenia sprzedawaniem alkoholu w opakowaniach, które do złudzenia przypominają tubki z musem owocowym dla dzieci. Chodzi bowiem o zdrowie i bezpieczeństwo najmłodszych. Qczaj ze swojego doświadczenia wie, jak szybko można wpaść w uzależnienie, dlatego jest przeciwny promowaniu i reklamowaniu alkoholu. Sam od ponad dwóch lat z całych sił walczy o wytrwanie w trzeźwości. Z ostatnich informacji wynika, że w obliczu narastającej krytyki producent alkotubek, zdecydował się wycofać je ze sklepów i wstrzymać ich produkcję.

Żywienie

David Gaboriaud: Żabie udka i ślimaki są dla turystów. Francuzi nie jedzą ich codziennie, sam jadłem je trzy razy w życiu

Według Davida Gaboriauda przy ocenie kuchni francuskiej Polacy często kierują się stereotypami i wśród najbardziej popularnych wymieniają żabie udka i ślimaki. Jego zdaniem nic bardziej mylnego, ponieważ ten kraj ma niezwykle bogatą i tętniącą życiem kulturę kulinarną. Smakosze mają do wyboru wiele smacznych i często bardzo łatwych do przygotowania dań. Ale żeby poznać te smaki, trzeba pojechać do różnych regionów, nie tylko bazować na paryskich restauracjach.

Problemy społeczne

Seniorzy oczekują od miast oferty dla siebie. To mogłoby przeciwdziałać ich izolacji społecznej

70 proc. mieszkańców miast wskazuje, że samotność to jedna z głównych przyczyn złego stanu psychicznego – wynika z badania Kantar Polska przeprowadzonego dla Grupy LUX MED. Z takim stwierdzeniem zgodziło się ponad 80 proc. osób w najstarszej grupie wiekowej, co może oznaczać, że to one najczęściej zmagają się z takim problemem. Eksperci widzą tutaj dużą rolę dla miast – oferta różnych inicjatyw czy darmowa pomoc psychologiczna dla seniorów mogłyby pomóc w poprawie ich dobrostanu psychicznego.