Praca i rodzicielstwo - jak pomóc sobie w opiece nad dzieckiem?
Grupa FLPR
ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
kinga.kupniewska|flpr.pl| |kinga.kupniewska|flpr.pl
535 000 790
www.flpr.pl
Rodziców, którzy równocześnie pracują i zajmują się dzieckiem, nie bez powodu nazywa się superbohaterami. Pogodzenie obu ról stało się jeszcze trudniejsze po wybuchu pandemii, kiedy część pracowników musiała przenieść się z pracą do domów. Na szczęście nowoczesne technologie pomagają zdjąć część obowiązków z barków rodziców.
W obecnych czasach istnieją dziesiątki sposobów na wychowanie dziecka, dlatego różni rodzice mają różne potrzeby w tym aspekcie. Dużo też zależy od wieku dziecka. Inaczej wygląda opieka nad niemowlakiem a inaczej nad 5-klasistą. Na szczęście rozwiązania proponowane w zakresie rodzicielstwa są coraz bardziej dostosowane do potrzeb poszczególnych opiekunów.
Praca poza domem
Mimo że w wyniku wybuchu pandemii, home office stał się popularnym rozwiązaniem, to nie każdy rodzic ze względu na wykonywany zawód mógł pracować z domu. Tradycyjnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy opiekunowie szli do pracy, było pozostawianie dzieci w żłobku, w przedszkolu, w szkole lub pod opieką dziadków. Niektórzy decydowali się z kolei na zatrudnienie niani. Problemem w tym ostatnim przypadku było jednak zaufanie obcej osobie. Chociaż dana opiekunka może mieć bogate referencje, na początku współpracy wciąż pozostaje pewna doza niepewności. Nie jest to przesadzona reakcja, ponieważ sytuacje, w których z pozoru miła i kompetentna niania krzywdziła dziecko, zdarzały się wielokrotnie. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zainstalowanie kamer wewnętrznych w pokoju dziecięcym. Takie kamery świetnie sprawdzą się również w późniejszym okresie do pilnowania starszych dzieci.
Przedszkole i biuro pod jednym dachem
Po drugiej stronie barykady stoją rodzice wykonujący swój zawód z domu. Na pozór taki stan rzeczy rozwiązuje problem opieki nad podopiecznymi. W rzeczywistości nawet pracując w pokoju obok w głowie mamy potrzebę zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa. Rozwiązaniem, które daje komfort i umożliwia kontrolę - zarówno gdy pracujemy z domu, jak i gdy jesteśmy poza nim - jest domowy monitoring. To doskonały sposób, żeby w dowolnej chwili sprawdzić, czy wszystko u naszych pociech jest w porządku. Poza nagrywaniem obrazu smart kamery posiadają wiele dodatkowych funkcji, które ułatwiają opiekę nad dziećmi. Weźmy na przykład model C6W Pro marki Ezviz. Urządzenie zostało wyposażone w detekcję ruchu, dzięki czemu każdy ruch dziecka prowadzi do pojawienia się odpowiedniego powiadomienia w specjalnej aplikacji przeznaczonej na urządzenia mobilne. Dodatkowo tryb nocny, za pomocą oświetlacza podczerwieni, pozwala kontrolować sen maleństwa w nocy, a wbudowane w urządzenie głośnik i mikrofon umożliwiają nasłuchiwanie i komunikację z maluchem. Transmisja na żywo oferowana przez “wirtualną nianię” to kolejna cecha, którą docenią szczególnie rodzice często wyjeżdżają w delegację. Z takim pomocnikiem można trzymać rękę na pulsie i regularnie sprawdzać co porabia nasza pociecha.
Praca i opieka nad dzieckiem nie muszą się wykluczać. Dzięki wynalazkom smart-home takim jak kamery wewnętrzne, rodzice mają możliwość stałego kontaktu z dzieckiem, nawet kiedy nie ma ich w domu. Tego rodzaju kamery niejednokrotnie zapobiegały stłuczonym naczyniom czy siniakom na kolanie. Współczesny rodzic może korzystać nie tylko z pomocy babci, ale także inteligentnych gadżetów.
Łamigłówki – rozrywka, łącząca przyjemne z pożytecznym
Kiddymoon świętuje 6 urodziny i ogłasza konkurs dla placówek edukacyjnych
Wind of Change już w listopadzie! Oddychające tapicerki w fotelikach Avionaut
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Katarzyna Dowbor: Telewizja ma ogromną siłę i dzięki temu mogę zrobić coś dla innych. Nieważne, pod jakimi barwami – ważne, że się pomaga
Szefowa Fundacji TVP z pełnym przekonaniem przyznaje, że jej nowa rola to zarówno ogromne wyzwanie, jak i spełnienie marzeń o niesieniu pomocy innym. Katarzyna Dowbor cieszy się, że znów może pomagać ludziom w różnych kryzysach i w pewnym sensie jest to kontynuacja jej misji z programu „Nasz nowy dom”. Na razie Fundacja TVP wspiera osoby, które ucierpiały podczas niedawnej powodzi, ale pod jej skrzydła mogą też trafić inni potrzebujący.
Gwiazdy
Piotr Zelt: Od dawna weryfikuję swoje nawyki. Gonię też wszystkich z mojego otoczenia, żeby oszczędzali wodę i porządnie segregowali śmieci
Aktor zauważa, że w dzisiejszych czasach ekologiczny styl życia powinien być nie tylko modą, ale wręcz koniecznością. Zwraca bowiem uwagę na przyspieszającą degradację naszego środowiska i konieczność weryfikacji własnych przyzwyczajeń. Dobitnie tłumaczy to również swoim bliskim i mobilizuje ich do odpowiedzialnego postępowania. Zdaniem Piotra Zelta kluczowe jest przede wszystkim oszczędzanie wody, bo za jakiś czas może jej zabraknąć w naszych kranach, a także segregowanie śmieci i ograniczenie zakupów nowych ubrań oraz urządzeń elektronicznych.
Handel
Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
Niemal połowa Polaków kupujących artykuły sportowe ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13 proc. robi to codziennie. Większa aktywność powoduje, że rośnie krajowy rynek artykułów sportowych. W latach 2023–2028 ma to być średnio 6 proc. rocznie – wynika z danych PMR. Polscy konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na technologiczne aspekty i rozwiązania w produktach outdoorowych. Producenci tacy jak Columbia Sportswear inwestują więc coraz więcej w patenty i innowacje. W centrum handlowym Westfield Mokotów w Warszawie został właśnie otwarty drugi w Polsce monobrandowy sklep tej marki.