Prace Beksińskiego, Dudy-Gracza i innych wielkich już niebawem w Koneserze
Unikatowe obrazy, nieprezentowane dotychczas publicznie prace i wielkie nazwiska. Już 25 czerwca w Centrum Praskim Koneser rozpoczyna się wystawa „Sztuka Fantastyczna w Warszawie”. Podczas wydarzenia wielbiciele malarstwa będą mieli możliwość zobaczenia wyjątkowych dzieł wybitnych przedstawicieli sztuki fantastycznej. Na zwiedzających czekają niewystawiane dotąd obrazy Zdzisława Beksińskiego, Jerzego Dudy-Gracza czy Wiesława Wałkuskiego.
Wystawa „Sztuka Fantastyczna w Warszawie” to 60 obrazów autorstwa wybitnych artystów. Wielbiciele malarstwa znajdą na ekspozycji prace, które wyszły spod pędzli największych przedstawicieli sztuki fantastycznej. Oprócz dzieł Zdzisława Beksińskiego (1929-2005) z niezwykle udanego dla mistrza i docenianego przez krytyków okresu lat 70. XX wieku, będzie można zobaczyć obrazy:
- Jerzego Dudy-Gracza (1941-2004), którego dzieła znajdują się w zbiorach najważniejszych muzeów w Polsce i za granicą, między innymi w Galerii Uffizi we Florencji czy w Muzeum Watykańskim;
- Wiesława Wałkuskiego (ur. 1956) – nagradzanego w Polsce i na świecie (Art. Directors Club, Nowy Jork, II nagroda, 1992 czy II nagroda na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Meksyku, 1990) plakacisty, ilustratora i malarza;
- Dariusza Zawadzkiego, Tomasza Alena Kopery, Jacka Szynkarczuka, Maksymiliana Novak-Zemplińskiego i innych wybitnych artystów tworzących w nurcie sztuki fantastycznej.
– „Sztuka Fantastyczna w Warszawie” to przegląd dzieł najwybitniejszych, polskich przedstawicieli tego niezwykle inspirującego i magicznego nurtu malarstwa. Co wielce intrygujące, pochodzą one z niedostępnych na co dzień szerokiemu odbiorcy zbiorów prywatnych. To sprawia, że wystawa, która dostępna będzie w Centrum Praskim Koneser, to wielkie wydarzenie zarówno dla wielbicieli sztuki fantastycznej, jak i wszystkich fanów malarstwa – podkreśla Magdalena Jaworska, dyrektor Muzeum Sztuki Fantastycznej.
Rosnące zainteresowanie sztuką fantastyczną widoczne jest między innymi na rynku aukcyjnym. W październiku 2021 r. obraz „Postać” Zdzisława Beksińskiego został sprzedany za rekordową kwotę 1,92 mln złotych. Ta praca pochodzi z 1978 r. – czyli z okresu, w którym powstały również unikatowe dzieła, prezentowane na wystawie „Sztuka Fantastyczna w Warszawie” w Centrum Praskim Koneser.
– Centrum Praskie Koneser to miejsce, w którym sztuka zajmuje szczególne miejsce. W naszej przestrzeni na co dzień działają muzea, liczne galerie sztuki i pracownie artystów, a także odbywają się największe wystawy znakomitych twórców. „Sztuka Fantastyczna w Warszawie” to kolejna, wspaniała ekspozycja, goszcząca w Koneserze i jestem przekonana, że zostanie tak samo ciepło odebrana przez zwiedzających jak „The art of Banksy. Without limits” czy „Beksiński w Warszawie” – mówi Monika Piwońska z Centrum Praskiego Koneser.
Wystawa „Sztuka Fantastyczna w Warszawie” dostępna będzie od 25 czerwca do 4 września w Centrum Praskim Koneser. Wydarzenie organizowane jest przez Muzeum Sztuki Fantastycznej, które tą ekspozycją inauguruje swoją działalność. Drugim organizatorem jest Galeria Beks.pl.
Wstęp na wystawę kosztuje 35 złotych (bilet normalny). Uczniom i studentom (za okazaniem legitymacji) oraz osobom powyżej 65. roku życia i osobom z niepełnosprawnościami przysługuje bilet ulgowy (25 złotych). Wstęp dla dzieci poniżej 6 lat jest bezpłatny. Bilety dostępne są za pośrednictwem ebilet.pl.
Partnerem wydarzenia jest Centrum Praskie Koneser.
Więcej informacji na temat wystawy „Sztuka Fantastyczna w Warszawie” można znaleźć na stronie www.sztukafantastycznawwarszawie.pl.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Anna Dec: Klimat się zmienia i w tym roku wybitnie to widać. Musimy być przygotowani na różne warunki pogodowe na wakacjach
Pogodynka przyznaje, że tegoroczne lato jest wyjątkowo kapryśne. Prognozy wskazują, że w najbliższych tygodniach upały będą się przeplatać z chłodem, burzami i obfitymi opadami deszczu. Taka zmienna pogoda nie powinna nas jednak całkowicie zniechęcać do aktywności na świeżym powietrzu. Zdaniem Anny Dec trzeba korzystać z uroków lata i niezależnie od tego, czy świeci słońce, czy też pada, tak organizować czas wolny, by nie siedzieć w domu.
Problemy społeczne
Stres w życiu zawodowym może działać destrukcyjnie. O profilaktykę muszą zadbać zarówno pracownicy, jak i pracodawcy

Co czwarty Polak doświadcza w pracy wysokiego lub bardzo wysokiego stresu, a trzech na czterech pracowników znajduje się w stresowej sytuacji zawodowej przynajmniej raz w tygodniu – wynika z badań Instytutu Psychologii Stresu. Najwyższy poziom częstego stresu dotyczy kobiet i pracowników powyżej 55. roku życia. To grupy najbardziej narażone na poczucie przeciążenia obowiązkami zawodowymi, co odbija się na ich zdrowiu fizycznym i psychicznym, a w kontekście społecznym niesie ze sobą poważne skutki ekonomiczne. W Unii Europejskiej stres zabija rocznie nawet 10 tys. osób.
Gwiazdy
Maciej Dowbor: Ostatnio kupiłem zdalnie sterowane motorówki dla córki. Ten wspólnie spędzony czas pozwala oderwać dzieci od smartfonów

Zdaniem prezentera nawet niepozorny gadżet może pomóc w budowaniu relacji ze swoimi pociechami i tworzeniu pięknych wspomnień. On sam przekonał się o tym, kiedy jego siedmioletnia córka chętnie zaczęła się bawić małymi, zdalnie sterowanymi motorówkami. Teraz kolekcja systematycznie się powiększa, a w zabawie bierze udział cała rodzina.