Komunikaty PR

Pracownicy wiedzą, jak żyć zdrowo, ale czy mają na to siłę?

2024-07-23  |  10:00

Polacy zdają sobie sprawę ze znaczenia aktywności fizycznej, jednak mimo to większość z nas nie spełnia zaleceń WHO w tym zakresie. Co ciekawe, powodem nie zawsze jest brak czasu, a często brak chęci i motywacji. Pracodawcy mają coraz więcej możliwości, by pomóc pracownikom w dbaniu o zdrowie. Konieczne jest jednak kompleksowe podejście, uwzględniające zarówno dobrostan fizyczny, jak i psychiczny.

Z najnowszego raportu opracowanego przez Medicover „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2023” wynika, że 74 proc. pracowników znajdujących się opieką Medicover, mimo dobrego rozumienia znaczenia stylu życia dla zdrowia, nie spełnia norm WHO dot. aktywności fizycznej. Jest to spadek o 7 p.p. w porównaniu do 2022 r.

Coraz więcej osób przestaje regularnie uprawiać aktywność fizyczną. Wzrosła liczba pracowników, którzy poświęcają czas na ruch jedynie 1-2 razy w tygodniu bądź rzadziej lub którzy całkowicie rezygnują ze sportu. Aż 25 proc. badanych wskazuje, że nie widzi potrzeby uprawiania sportu, a ok. połowa jako główną przyczynę obniżonej aktywności fizycznej podaje brak chęci i czasu. A co, jeśli pracownicy nie ćwiczą, bo mają problemy związane ze zdrowiem psychicznym?

Brak ruchu, często wynikający z niskiej motywacji i poczucia wypalenia, może prowadzić do błędnego koła. Apatia, chroniczne zmęczenie i brak energii – te pozornie błahe problemy mogą być symptomami poważniejszych zaburzeń np. depresji. Niestety brak aktywności fizycznej pogłębia problemy psychiczne, a te z kolei skutecznie zniechęcają do ruchu, tworząc zamknięte koło. Ważne jest, aby pracodawcy wykorzystywali swoje możliwości, m.in. by zadbać o zdrowie pracowników zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Na pierwszy rzut oka, brak chęci do ćwiczeń może wydawać się wynikiem prostej decyzji lub lenistwa. Jednak głębsza analiza często ujawnia bardziej skomplikowane podłoże tego stanu. Wiele osób, które nie podejmują aktywności fizycznej, może odczuwać niskie poczucie własnej wartości, lęki, stres lub chroniczne zmęczenie – symptomy często powiązane z problemami zdrowia psychicznego. Osoby cierpiące na depresję często odczuwają brak energii i zainteresowania aktywnościami, które wcześniej sprawiały im przyjemność. Lęk społeczny lub zaburzenia lękowe mogą prowadzić do unikania miejsc, takich jak siłownie, parki czy grupowe zajęcia sportowe. Przewlekły stres i przeciążenie pracą mogą powodować, odczuwanie takiego zmęczenia, które utrudnia znalezienie energii na ćwiczenia. Stan naszego zdrowia psychicznego jest często odpowiedzialny za wiele naszych decyzji i podejmowanych działań lub ich unikaniu. Aktywność fizyczna odgrywa kluczową rolę nie tylko w utrzymaniu zdrowia fizycznego, ale także w poprawie zdrowia psychicznego. Liczne badania naukowe potwierdzają, że regularne ćwiczenia mają pozytywny wpływ na nastrój, redukcję stresu oraz ogólną jakość życia

– komentuje Dorota Wiśniewska-Szeplewicz, Dyrektor Szpitala MindHealth z oddziałami psychiatrycznymi.

Dane pokazują, że polscy pracownicy coraz częściej zmagają się z objawami chorób psychicznych. Co piąty pracownik w przeciągu ostatnich trzech lat korzystał ze zwolnienia lekarskiego bądź urlopu ze względu na złe samopoczucie psychiczne. W ciągu dwóch lat aż o 23 p.p. wzrosła liczba zwolnień lekarskich spowodowanych silną reakcją na stres lub depresją.

Zdrowie w ruchu

Umiarkowana aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na zdrowie nie tylko fizyczne, lecz także psychiczne, poprawia nastrój i redukuje objawy depresji [1].

Niewątpliwie zdrowie psychiczne i fizyczne są ze sobą związane, a ich równowaga jest kluczowa dla ogólnego dobrostanu pracowników. Zaniedbanie bądź nieodpowiednie podejście do jednego z nich może prowadzić do problemów z tym drugim. Angażowanie się w sport to nie tylko dbanie o ciało, ale to też nauka wygospodarowywania czasu dla siebie – poza pracą i poza domem oraz przełamywania swoich „słabości”. Nie zapominajmy, że sport jest również związany z relacjami społecznymi. Aktywność fizyczna sprzyja różnym interakcjom – nawiązywaniu znajomości, funkcjonowaniu w grupie, stymuluje do wyjścia z domu. A z kolei budowanie swojej sieci społecznej ma wpływ na lepsze samopoczucie i stanowi profilaktykę depresji

– komentuje Sylwia Rozbicka, psycholog, Kierownik ds. Psychologii i Psychiatrii w Centrach Zdrowia Psychicznego MindHealth.

WHO zaleca wszystkim zdrowym dorosłym (18-64 lat) tygodniowo 150-300 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności lub 75-150 minut aktywności fizycznej o dużej intensywności. Regularnie uprawiana aktywność fizyczna pomaga poprawić sprawność mięśniową i sercowo-oddechową, zmniejszyć ryzyko nadciśnienia, upadków oraz utrzymać zdrową masę ciała. Odpowiednia dawka ruchu chroni przed zachorowaniem m.in. na raka jelita grubego, raka piersi i trzonu macicy.

Wyniki badania oceniającego styl życia pracowników[2] pokazują, że tylko 26 proc. badanych uprawia średnio minimum 30 minut nieprzerwanej aktywności fizycznej dziennie – zgodnie z rekomendacjami WHO.

Ważne jest, aby regularnie przypominać pracownikom, jakie korzyści przynosi ruch, zachęcać ich do aktywności fizycznej i uświadamiać jej znaczenie. Dlatego do poprawy stanu zdrowia pacjenta podchodzimy kompleksowo, uwzględniając m.in. aktywność sportową. Pakiety  Medicover Sport dają dostęp do ponad 5000 obiektów sportowych i rekreacyjnych. Duża dostępność obiektów w całej Polsce i szeroki wybór dyscyplin – od basenów, przez kluby fitness i siłownie, po sztuki walki, taniec, jogę i pilates – sprawiają, że łatwiej jest nabrać ochotę na regularną aktywność fizyczną  

– mówi Justyna Gościńska, Dyrektor Departamentu Sportu i Fitnessu w Medicover w Polsce.

Medicover od kilku lat intensywnie rozwija się w kierunku zintegrowanej opieki zdrowotnej i stawia na holistyczne podejście do zdrowia, a nie tylko na leczenie konkretnego obszaru. Firma zauważa wpływ zdrowia fizycznego na zdrowie psychiczne i bada związki między sportem, aktywnością fizyczną a ogólnym stanem zdrowia. Medicover inwestuje w obszar zdrowia psychicznego i od 2021 r. rozwija sieć specjalistycznych centrów psychiatrycznych Mind Health.


[1] Journal of Clinical Psychology, Myers et al., 2011  

[2] Raport Medicover „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2023”

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sport Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową Biuro prasowe
2024-12-31 | 09:00

Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową

Montis poleca latarkę do biegania Sposób na spalenie świątecznych kilogramów, zwiększenie odporności i wytrzymałości oraz poprawę krążenia, a także humoru. Bieganie
Sport Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
2024-12-31 | 01:00

Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa

W ostatnich dniach siatkarki KSG Warszawa, drużyny rywalizującej w 1. Lidze Kobiet, odwiedziły małych pacjentów w dwóch warszawskich szpitalach - Klinice Pediatrii Państwowego
Sport Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
2024-12-27 | 12:30

Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół

W ostatnich dniach siatkarki KSG Warszawa zawitały do dwóch warszawskich szkół podstawowych - SP 403 i SP 388 - aby podzielić się swoją pasją do sportu i zachęcić

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku

Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca

Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.

Bankowość

Styczeń powinien przynieść wzrost popytu na hipoteki i sprzedaży mieszkań. Klientom pomogłyby obniżki stóp procentowych

W styczniu eksperci rynku nieruchomości spodziewają się wzrostu popytu na kredyty hipoteczne. Rezygnacja przez rząd z zapowiadanego programu Kredyt 0 proc. spowodowała, że do banków zwracają się klienci czekający do tej pory na rządowe dopłaty. Jak podkreśla założyciel serwisu Tabelaofert.pl, jest grupa klientów, którzy ze względu na sytuację rynkową i swoje finanse potrzebują wsparcia państwa, ale taka ingerencja nie byłaby potrzebna przy niższym poziomie stóp procentowych. Ewentualna pomoc państwa powinna obejmować premie dla oszczędzających na własne M.

Muzyka

Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę

Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.