Komunikaty PR

Produkty z bambusa – w czym tkwi ich fenomen?

2021-08-20  |  15:37
Biuro prasowe

Można powiedzieć, że bambus jest wszędzie. Sklepowe półki uginają się od produktów wykonanych z naturalnego surowca – sięgamy po wielorazowe słomki do napojów, wybieramy szczoteczki do zębów czy artykuły do sprzątania. Kuszą nie tylko proekologicznym rodowodem, ale także pięknym designem. Materiał wydaje się odkryciem, choć z jego właściwości od setek lat korzystają Chińczycy. Skąd bierze się jego współczesna popularność? Sprawdźmy!

Zielone pędy bezsprzecznie kojarzą się nam z Azją oraz przysmakiem pand wielkich. Mało kto jednak wie, że z naukowego punktu widzenia bambus wcale nie jest drzewem, a trawą, która porasta rejony Indii, Korei, Chin czy Malezji. I to w dosłownym znaczeniu – roślina ma bardzo szybkie tempo wzrostu – przyrasta nawet do 91 cm dziennie, będąc pokarmem dla zwierząt oraz materiałem o szerokim zastosowaniu dla ludzi.

Surowiec idealny?

Mówi się, że bambus jest materiałem o 1000 zastosowań. Doceniamy jego lecznicze i terapeutyczne działanie płynące z naparów, olejków oraz ekstraktów. Korzystamy także z właściwości użytkowych rośliny – jej wytrzymałość jest porównywalna z miłorzębem, który przetrwał nawet wybuch bomby atomowej podczas II wojny światowej. Dodatkowo bambus jest lekki, ale i elastyczny, dlatego z łatwością można go uformować w dowolny kształt. Z wytrzymałych pędów powstają więc naczynia, tkaniny, materiały budowlane czy meble. Coraz częściej ten azjatycki surowiec pojawia się jako ekologiczna alternatywa dla wielu tradycyjnie wykorzystywanych materiałów. Dlaczego jest to opcja lepsza dla środowiska?

„Sztama” ze środowiskiem naturalnym

Bambus wywodzi się z natury, ale i dla tej natury robi wiele pożytecznego. Nie tylko rośnie szybko, ale także nie ma specjalnych wymagań dotyczących uprawy, dlatego sprawdza się nawet na zubożałych glebach, które wzbogaca o składniki mineralne, zmniejszając jej erozję. Wyróżnia się także antybakteryjnymi właściwościami, dlatego samodzielnie radzi sobie z grzybami i pasożytami, co ogranicza użycie pestycydów przez hodowców. Ponadto roślina posiada zdolność pochłaniania dwutlenku węgla z powietrza (nawet do 12 ton rocznie) i wytwarza więcej tlenu od drzew. Jeśli dodać do tego fakt, że śmiało może zastąpić np. tworzywo sztuczne i być wykorzystywana w produkcji, jej wartość wzrasta.

– Rosnąca świadomość ekologiczna sprawia, że jako konsumenci zwracamy coraz baczniejszą uwagę na to, co wkładamy do koszyków – czy produkty są wykonane z materiałów naturalnych, czy można je poddać recyklingowi, czy są pozyskiwane w zrównoważony sposób i mają certyfikaty, które to poświadczają? Jako producent artykułów gospodarstwa domowego odpowiadamy na te potrzeby, korzystając z surowców, które wyprodukowała matka natura. Włókna bambusowe są tego najlepszym przykładem – użyliśmy ich jako budulca uniwersalnych ściereczek na rolce Paclan For Nature. Są wytrzymałe, a jednocześnie delikatnie i dobrze sprawdzają się do codziennych porządków
mówi Marta Krokowicz, Brand Manager marki Paclan i dodaje: oprócz bambusa istnieje całkiem spora grupa materiałów o naturalnym pochodzeniu – kukurydza, agawa czy wiskoza – które można wykorzystywać w procesie produkcji i staramy się to robić, oferując ściereczki czy zmywaki o proekologicznym rodowodzie.

Sięgając po sztućce czy artykuły kosmetyczne wykonane z bambusa warto pamiętać, że to nie chwilowa moda czy trend, ale przejaw świadomej odpowiedzialności za środowisko naturalne. W końcu duże zmiany zaczynają się od małych rzeczy.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele? Biuro prasowe
2025-05-13 | 06:00

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Rynek nieruchomości w Polsce rządzi się swoimi prawami. Klient nierzadko poznaje ceny lokali dopiero wtedy, gdy zapyta o nie sprzedawcę. Najlepiej osobiście, podczas spotkania
Dom Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Dom Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.

Handel

Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.

Moda

Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość

Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.