Komunikaty PR

„ProLog” czyli sposób na lepsze wyniki edukacyjne

2022-09-30  |  08:50
Biuro prasowe

ProLog” czyli sposób na lepsze wyniki edukacyjne.

Trwa nabór do projektu dla szkół z terenów wiejskich

w województwie lubelskim

Program wspierający rozwój zawodowych kompetencji pedagogów i umiejętności uczniów

 

Szkoły podstawowe z terenów wiejskich województwa lubelskiego wciąż mają szansę na udział w  nowej edycji programu edukacyjnego „ProLog”. Jego celem jest wspieranie i rozwijanie kompetencji kluczowych wśród uczniów i nauczycieli. Prezentuje on nowatorskie podejście do kształcenia pomocne w osiągnięciu lepszych efektów edukacyjnych w krótszym czasie i przy mniejszym nakładzie pracy. Udział w „ProLogu” umożliwi pogłębienie wiedzy z zakresu wykorzystania robotyki i myślenia komputacyjnego w trakcie nauczania. Program skierowany jest do nauczycieli matematyki, informatyki i przyrody/ biologii/ geografii oraz uczniów IV-VI klas podstawowych. Rekrutacja do programu potrwa do 7 października br.

 

Po pilotażowej, wiosennej edycji projektu „ProLog”, realizowanej w województwie łódzkim, przyszedł czas na pełną edycję, tym razem przewidzianą dla szkół z województwa lubelskiego.

 

„ProLog” to  projekt Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, którego celem jest wspieranie i rozwijanie kompetencji kluczowych wśród uczniów i nauczycieli. Polega on na wprowadzeniu do nauczania przedmiotów ścisłych (matematyka, informatyka, przyroda/ biologia/ geografia) nowych metod dydaktycznych. Zakłada wykorzystywanie robotyki i programowania do przekazywania i utrwalania treści z podstawy programowej ww. przedmiotów, a także wprowadzenie do zajęć metody przechodniowości pozwalającej na osiągnięcie lepszych efektów edukacyjnych. Udział w nim umożliwi pedagogom pogłębienie wiedzy z zakresu wykorzystania robotyki myślenia komputacyjnego w ramach realizacji podstawy programowej z przedmiotów ścisłych oraz przyrodniczych w klasach IV-VI.

 

W obecnych zmaganiach ProLogowych mogą wziąć udział szkoły podstawowe z terenów gmin wiejskich, miejsko-wiejskich oraz gmin miejskich do 20 tysięcy mieszkańców z całego województwa lubelskiego (szkoły publiczne i niepubliczne).

 

Projekt jest kilkuetapowy i obejmuje  warsztaty dla nauczycieliwyposażenie szkół biorących udział w projekcie w zestawy klocków Lego SPIKE wspierających naukę programowania, a w późniejszym etapie – samodzielne przeprowadzenie zajęć przez nauczycieli, którzy otrzymają wsparcie m.in. w postaci spotkań online i spotkań z trenerami w szkołach.

 

Dla zwiększenia efektów edukacyjnych uruchomiony zostanie program grywalizacji, w ramach którego dla szkół uczestniczących w projekcie cyklicznie organizowane będą wyzwania ProLogowe. Szkoła, która po całym cyklu wyzwań zdobędzie najwyższą liczbę punktów, otrzyma nagrodę główną w postaci specjalnych zajęć z  programowania.

 

- Po entuzjastycznym przyjęciu pilotażowej edycji „ProLogu” przez nauczycieli i uczniów z województwa łódzkiego, postanowiliśmy kontynuować nasz projekt w innych szkołach, tym razem koncentrując się na województwie lubelskim. Dlatego zapraszamy szkoły z tego regionu do zgłaszania się do udziału w „ProLogu” – zachęca Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. -Uczestnicząc w projekcie, nauczyciele mają okazję podnieść swoje kompetencje w zakresie wykorzystania robotyki i myślenia komputacyjnego w ramach realizacji działań z podstawy programowej w klasach 4-6. W przypadku uczniów zajęcia ProLogowe pomagają im wyzwolić twórcze działanie i współodpowiedzialność, a także rozbudzić ich wewnętrzną kreatywność czy też pokonać nieśmiałość. „ProLog” to projekt, który udowadnia, że nauka przez zabawę z wykorzystaniem klocków konstrukcyjnych przynosi wymierne korzyści. Zajęcia w ramach programu sprawiają, że edukacja dla młodych ludzi jest atrakcyjniejsza, dostępniejsza, bardziej urozmaicona i ciekawsza– dodaje Krzysztof Podhajski.

 

Zgłoszenia do projektu przyjmowane są za pośrednictwem strony Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej (EFRWP). Rekrutacja do „ProLogu” prowadzona jest do 7 października br., natomiast projekt będzie realizowany od października 2022 do czerwca 2023. Więcej informacji o  projekcie dostępnych jest na stronie: https://www.efrwp.pl.

 

***

 

Pomysłodawcą i organizatorem projektu „ProLog” jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

 

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej (EFWRP) jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od ponad 30 lat pomaga zmienić jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wspieraniu inwestycji w zakresie infrastruktury technicznej i rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz na działaniach społecznych i edukacyjnych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie (www.efrwp.pl).

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Polskie tradycje wielkanocne, czyli zwyczaje dawnej wsi z Etnoekipą Biuro prasowe
2024-03-27 | 15:00

Polskie tradycje wielkanocne, czyli zwyczaje dawnej wsi z Etnoekipą

Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu polskim, obfitujące w bogactwo tradycji i obrzędów, których korzenie sięgają głęboko w historię naszego kraju.
Dziecko Jak się ma polska piosenka dla dzieci? Gdzie szukać zastępcy Majki Jeżowskiej?
2024-03-25 | 01:00

Jak się ma polska piosenka dla dzieci? Gdzie szukać zastępcy Majki Jeżowskiej?

Majka Jeżowska – ikona piosenki dziecięcej, która zdecydowanie wygasiła swoją działalność w piosence dla najmłodszych, zajmuje się obecnie już zupełnie niezwiązanymi z
Dziecko Wielkanocne podróże - bezpieczeństwo najmłodszych na pierwszym miejscu
2024-03-21 | 13:00

Wielkanocne podróże - bezpieczeństwo najmłodszych na pierwszym miejscu

Wraz z nadchodzącą Wielkanocą, czasem rodzinnych spotkań i wiosennych radości, wielu z nas planuje podróże do swoich bliskich. Wspólne malowanie pisanek, szukanie czekoladowych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Partner Serwisu Zdrowie

Viatris

Gwiazdy

Gwiazdy

Marcin Bosak: Mam to szczęście, że nie dostaję nietrafionych prezentów. Sam bardzo lubię je dawać

Aktor zaznacza, że lubi wręczać prezenty i obserwować reakcję osób, którym je wręcza. Raczej nie zdarzyło mu się w tej kwestii nieprzyjemnie kogoś zaskoczyć. On sam również nie dostał czegoś, co szybko wylądowało w koszu.

Gwiazdy

Enej: Wielkanoc musi być w rodzinnym gronie. Nie jesteśmy fanami wyjazdów do hoteli, żeby spędzać święta z obcymi ludźmi

Muzycy zespołu Enej przyznają, że lubią i celebrują święta, dlatego cieszą się na nadchodzącą Wielkanoc. Zamierzają wtedy zwolnić tempo, odłożyć na bok pracę i poświęcić czas rodzinie. Mirosław Ortyński i Piotr Sołoducha zdradzają, że ich popisowym, a jednocześnie ulubionym świątecznym przysmakiem jest sałatka jarzynowa. Sami też z przyjemnością ją przygotowują.