Komunikaty PR

Przed nami kolejny sezon zachorowań na grypę. Dlaczego warto się szczepić?

2021-09-23  |  09:00
Biuro prasowe

W Polsce szczyt zachorowań na grypę przypada na okres między styczniem a marcem, jednak już teraz rozpoczyna się jesienno-zimowy sezon infekcyjny, i to już drugi w trakcie pandemii COVID-19. W tym sezonie z uwagi na zniesienie większości ograniczeń, w tym powrót dzieci do nauki stacjonarnej, epidemiolodzy przewidują zwiększoną liczbę zachorowań nie tylko na COVID-19, lecz także na inne choroby dróg oddechowych, m.in. na grypę.

Grypa stanowi poważne zagrożenie dla osób z grup ryzyka, które mogą doświadczyć ciężkiego przebiegu choroby (w tym np. zapalenia zatok, oskrzeli, płuc czy zapalenia ucha środkowego), a nawet umrzećPrzechodzenie grypy nawet w łagodnej postaci to znaczące osłabienie organizmu i zwiększanie ryzyka zakażenia koronawirusem. Niestety możliwe jest też jednoczesne zachorowanie na grypę i inne choroby układu oddechowego, takie jak COVID-19.

Eksperci wciąż badają, jak powszechne jest to zjawisko. Niektóre objawy grypy i COVID-19 są podobne, co utrudnia odróżnienie ich na podstawie samych objawów. Wymaga to przeprowadzenia odpowiednich testów, co wydłuża proces diagnostyczny. Zaszczepienie się przeciwko grypie to najlepsza ochrona przed grypą i jej potencjalnie poważnymi powikłaniami, hospitalizacją czy zgonem, a zaszczepienie się na COVID-19 to najlepsza ochrona przed tą chorobą.

Ryzyko poważnych powikłań w przypadku grypy jest niższe niż w przypadku COVID-19. Nie powinniśmy jednak bagatelizować tej choroby – szczególnie w obliczu pandemii koronawirusa

– przekonuje lek med. Agnieszka Motyl, specjalista medycyny rodzinnej i epidemiolog z Medicover.

W sezonie grypowym 2021/2022 wszystkie szczepionki przeciw grypie będą czterowartościowe (czteroskładnikowe), co oznacza, że mają chronić przed czterema szczepami wirusa grypy.

Nie istnieją żadne przesłanki, by rezygnować ze szczepień przeciw grypie. Punkty szczepień  realizują je w bezpiecznych warunkach, a skuteczność szczepień jest od lat bardzo dobrze udokumentowana. Szczepienie przeciw grypie i zachęcanie do tego innych to wyraz odpowiedzialności i dbałości o najbliższych – zupełnie jak w przypadku szczepień przeciw COVID-19

– dodaje.  

Szczepienie przeciw grypie w większej skali ma również przełożenie na stan polskiego systemu opieki zdrowotnej. Wpisuje się to w szerszą strategię realizacji szczepień w czasie pandemii.

Zaprzestanie wykonywania szczepień profilaktycznych zwiększa ryzyko wystąpienia nowych ognisk zachorowań i zgonów z powodu chorób zakaźnych, a tym samym skutkuje zwiększonym obciążeniem systemu opieki zdrowotnej, już przeciążonych walką z COVID-19. Tym wzrostom w dużej mierze można zapobiec dzięki szczepieniom

– komentuje Agnieszka Motyl.

Od jesieni 2020 r. zainteresowanie szczepieniami przeciw grypie w czasie pandemii jest wyższe, niż bywało to w poprzednich sezonach. Dlatego też „nie warto czekać na szczyt zachorowań”, jak podsumowuje Agnieszka Motyl i przypomina, że „szczepienia pozostają jedną z najskuteczniejszych metod profilaktyki chorób zakaźnych, w wysokim stopniu zabezpieczają przed ciężkim przebiegiem, powikłaniami i zgonem z powodu choroby”. Dotyczy to szczepień zarówno przeciw COVID-19, jak i grypie, pneumokokom, czy krztuścowi.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Neurologiczne choroby rzadkie w Lublinie leczą modelowo Biuro prasowe
2025-05-15 | 17:00

Neurologiczne choroby rzadkie w Lublinie leczą modelowo

Pod hasłem „choroby rzadkie” kryje się długa lista różnych i w większości uwarunkowanych genetycznie schorzeń. – Patrząc na te choroby zbiorczo, okazuje
Zdrowie Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie
2025-05-08 | 17:00

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Kampania edukacyjna „Sto żyć. ALS” Stowarzyszenia Dignitas Dolentium przedstawia poruszającą historię Barbary Gołubowskiej, pacjentki z SOD1-ALS. Stwardnienie zanikowe
Zdrowie Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy
2025-03-26 | 19:00

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Strach, bóle i skurcze mięśni nie dawały Monice spać. Zaczęła długą wędrówkę po lekarzach w poszukiwaniu diagnozy. – Nie zliczę, ile było tych wizyt,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Medycyna

Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.