Komunikaty PR

Przepis na smaczne święta z dzieckiem – wigilijne menu dla najmłodszych

2020-12-21  |  12:45
Biuro prasowe
Do pobrania jpg ( 11.59 MB )

Przepis na smaczne święta z dzieckiem

– wigilijne menu dla najmłodszych

Warszawa, 21 grudnia 2020 r.

 

Święta Bożego Narodzenia jest dla wszystkich wyjątkowym momentem nawet w czasach trwającej pandemii. Dzieci jak co roku, z niecierpliwością będą wyczekiwały pierwszej gwiazdki – bo wkrótce potem jest czas na prezenty. Rodzice czerpią radość z kultywowania tradycji, w tym również z organizacji kolacji składającej się zazwyczaj aż z 12 ściśle określonych wigilijnych potraw. Jak przygotować wigilijne menu by było odpowiednie dla najmłodszych członków Rodziny?

 

Tradycyjne, bożonarodzeniowe dania, chociaż podawane raz w roku, niestety często nie nadają się do spożycia przez najmłodsze dzieci. Na stole niejednokrotnie znajdują się ciężkostrawne i smażone potrawy, które są nieodpowiednie dla wrażliwych i rozwijających się organizmów. Niewskazane jest także w tym czasie podawanie nowych produktów, które wcześniej nie były spożywane przez pociechę  – nie mamy pewności jak na nie zareaguje.

- Dania powinny składać się ze zdrowych i wysokiej jakości produktów, dopasowanych do wieku dziecka. Przygotowane potrawy nie powinny zawierać soli oraz cukru. Tradycyjne potrawy wigilijne mogą powodować dyskomfort trawienny, a popularne smażone ryby warto zastąpić rybami duszonymi lub pieczonymi w folii - mówi Karolina Łukaszewicz, ekspert programu edukacyjnego „1000 pierwszych dni dla zdrowia”.

Wigilijne menu dla dziecka

Tradycyjnego karpia, który ma dużo ości, lepiej zastąpić filetem z ryby morskiej np. dorsza, halibuta lub łososia, ugotowanego na parze. Ryby jako posiłek uzupełniający można podać po wprowadzeniu warzyw, owoców czy zbóż, jednak warto pamiętać, że jej konsystencję należy dopasować do umiejętności malucha. Niezalecane dla najmłodszych są za to ryby wędzone, konserwy rybne, a także ryby w zalewach. Warto omijać również okonia morskiego, makrelę królewską, miecznika oraz rekina. Mogą kumulować one szkodliwe substancje czy metale ciężkie[1].

Z wigilijnego jadłospisu należy wykluczyć panierowane, smażone, solone lub dosładzane potrawy[2]. Dziecko nie powinno jeść również grzybów, smażonej kapusty i smażonych pierogów. Z pomocą pociechy można wspólnie przygotować odpowiednie dla dziecka pierogi: z owocami lub twarogiem. W świątecznej sałatce warzywnej (np. z marchewki, ziemniaka, jabłka i groszku) majonez lepiej zastąpić jogurtem naturalnym. Jeżeli nasze niemowlę przechodzi z pokarmu płynnego na stały, można przygotować mu barszcz lub krem z buraka, doprawiony oliwą z oliwek i cytryną [3].

Szczególną uwagę warto zwrócić na miód, który nie jest wskazany dla dzieci poniżej 12. miesiąca życia[4], a często pojawia się jako składnik świątecznych potraw. Zamiast słodkiego deseru maluch może skosztować lekkostrawnego biszkoptu, który nie ma w sobie kremu lub śmietany. Dziecku można podać samodzielnie przygotowany kisiel owocowy, pieczone jabłko lub wielozbożową kaszkę z jabłkiem i cynamonem.

Podobnie wygląda sytuacja z wigilijnym kompotem – jeśli jest sporządzony ze sprawdzonych produktów i nie zawiera cukru, to możemy podać go maluchowi. Niestety niewskazany i zbyt ciężkostrawny dla dzieci jest także mak i bakalie w większych ilościach dlatego z podaniem tradycyjnych potraw jak makowiec, kutia lub makiełki lepiej poczekać aż dziecko podrośnie.

Pierwsze potrawy wigilijne

Dzieci w okresie 1000 pierwszych dni kształtują swoje preferencję żywieniowe, które przekładają się na sposób żywienia w kolejnych latach, dlatego tak ważne jest by potrawy były naturalne w smaku, dopasowane do wieku maluchów i bez zbędnych dodatków jak cukier czy sól. Podawanie im potraw z „rodzinnego stołu” nie jest dobrym wyborem, bo małe dzieci inaczej odczuwają smaki niż dorośli[5]. Warto zainspirować się naszymi przepisami, aby skomponować dla niego zdrowy posiłek.

Propozycja 1 – Krem z buraka

Składniki:

- ½ dużego buraka (lub jeden mały)

- 1 duży ziemniak

- 1 marchewka

- łyżeczka oliwy z oliwek

- ¼ szklanki wody

Warzywa obrać, pokroić w kostkę i zagotować we wrzątku, ugotować do miękkości. Wyjąć warzywa, przestudzić i zmiksować blenderem. Dodaj oliwę oraz ¼ szklanki wody.

Propozycja 2 – Wielozbożowa kaszka bezmleczna z pieczonymi owocami

 

Składniki:

- porcja wielozbożowej kaszki bezmlecznej

- ½ jabłka

- kilka uprzednio namoczonych rodzynek

- szczypta cynamonu

Kaszkę wielozbożową przygotuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu i odstaw na chwilę do wystygnięcia. Jabłko obierz ze skórki i upiecz z cynamonem w piekarniku. Dorzuć rodzynki i pieczone jabłko.

Dobre nawyki nie tylko od święta

Jeśli nie jesteśmy pewni, co możemy podać małemu dziecku, z pomocą przychodzi Kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni życia. Dokument ten na jednej stronie, gotowej do wydrukowania i powieszenia w widocznym miejscu, mieści wszystkie najważniejsze zalecenia dotyczące żywienia dzieci, w tym kluczowym dla rozwoju okresie od narodzin do 3. roku życia a znaleźć go można tu: https://1000dni.pl/kalendarz-zywienia.

O kampanii: Ogólnopolski program edukacyjny „1000 pierwszych dni dla zdrowia” wspiera Rodziców w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych ich dzieci. Przyzwyczajenia i zachowania żywieniowe, które uda się wypracować z dzieckiem podczas 1000 pierwszych dni życia, czyli od poczęcia do około 3. roku życia, będą miały istotny wpływ na jego zdrowie teraz i gdy dorośnie. Program realizowany jest od 2013 r. Więcej na: www.1000dni.pl

 

O inicjatorze: Inicjatorem kampanii jest Fundacja Nutricia, której misją jest edukacja o roli żywienia na różnych etapach życia człowieka. Wspieramy dzieci i rodziców, pacjentów oraz ich bliskich, jak również przedstawicieli środowiska medycznego, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych, realizując działania edukacyjne na temat roli żywienia oraz finansując badania naukowe. Za pomocą naszych działań dążymy do: edukowania przyszłych pokoleń o kluczowej roli odpowiedniego żywienia w okresie 1000 pierwszych dni życia, ograniczenia skali problemu niedożywienia w chorobie oraz budowania nawyków umożliwiających zdrowe starzenie się. Więcej na: www.fundacjanutricia.pl.

  

 

Kontakt dla mediów:

Zuzanna Bieńko

LoveBrands Relations

e-mail: 1000dni@lbrelations.pl

 


[1] https://1000dni.pl/7-12-miesiecy/ryby-w-diecie-dziecka-ktore-wybierac-ktorych

[2] Poradnik żywienia niemowląt, Medycyna Praktyczna, Kraków 2016

[3] https://1000dni.pl/0-6-miesiecy/dania-wigilijne-dla-niemowlat-i-dzieci-ktore-sa#footnote2_k3xj7ry

[4] Szajewska H., Horvath A., Rybak A., Socha P., 2016. Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Standardy Medyczne, Pediatria, 13, 9-24

[5] Poradnik żywienia niemowląt, Medycyna Praktyczna, Kraków 2016

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Żywienie Polscy konsumenci zainteresowani mlekiem A2A2 Biuro prasowe
2024-06-28 | 10:00

Polscy konsumenci zainteresowani mlekiem A2A2

Chociaż mleko A2A2 – w przeciwieństwie do krajów zachodnich – nie jest jeszcze powszechnie dostępne w naszym kraju, dotychczasowe działania w ramach
Żywienie Wakacyjne odchudzanie - jak utrzymać motywację podczas zrzucania kilogramów?
2024-06-25 | 23:20

Wakacyjne odchudzanie - jak utrzymać motywację podczas zrzucania kilogramów?

Zapewne myślami jesteś już na wakacjach w nadmorskim kurorcie, ale sporym wyzwaniem wydaje się utrzymanie zdrowej diety podczas błogiego lenistwa na all inclusive. Ale jak tu nie
Żywienie Co 3. Polak nie wie o tegorocznych zmianach w opłatach za plastikowe opakowania
2024-06-25 | 13:40

Co 3. Polak nie wie o tegorocznych zmianach w opłatach za plastikowe opakowania

Niemal 30 proc. respondentów uważa, że nowe opłaty za jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych są zbyt wysokie. Nawet 60 proc. ankietowanych planuje ograniczenie ich kupowania w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Martyna Wojciechowska: Pokolenie Z jest bardzo samotne i nie radzi sobie z codziennymi problemami. Jako mama nauczyłam się bardziej słuchać i więcej pytać, niż mówić

Dziennikarka podkreśla, że martwi się o pokolenie Z, bo z jej obserwacji i rozmów z młodymi ludźmi wynika, że czują się oni bardzo samotni i wręcz przerastają ich codzienne problemy. Sami nie potrafią sobie z nimi poradzić, a niestety często też nie mogą liczyć na wysłuchanie, wsparcie i pomoc ze strony dorosłych. Martyna Wojciechowska nie ukrywa, że ona również popełniła wiele błędów wychowawczych, bo wydawało jej się, że sama najlepiej wie, czego potrzebuje jej córka, bez pytania dziewczynki o zdanie. W porę jednak dostrzegła swój błąd i teraz już wie, że dzieci najbardziej oczekują od rodziców poświęcenia im uwagi i czasu, a także zrozumienia ich emocji.

Edukacja

Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Edukacja dzieci może zapobiec katastrofalnym skutkom i uratować życie dorosłym

Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyna śmierci i trzecia najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Niewystarczająca wiedza i brak umiejętności rozpoznawania objawów udaru mózgu sprawiają, że większość pacjentów zgłasza się do szpitali zbyt późno. W odpowiedzi na ten problem powstał program FAST Heroes skierowany do przedszkolaków i uczniów klas 1–3. – Chcemy wykorzystać entuzjazm dzieci, aby to one stały się nauczycielami dla swoich dziadków – mówi Jan van der Merwe, międzynarodowy koordynator programu FAST Heroes, lider Inicjatywy Angels.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Żałuję, że dzisiaj tak rzadko pisze się sztuki wierszem. Dla aktora to prawdziwy sprawdzian umiejętności

Aktor gra jedną z głównych ról w spektaklu „Wypiór” w Teatrze IMKA. Zaznacza, że wielkim atutem spektaklu jest tekst napisany klasycznym trzynastozgłoskowcem z zachowaną średniówką po siódmej sylabie, ale traktujący o bieżących problemach młodych ludzi i w niebanalny sposób komentujący otaczającą rzeczywistość. Mateusz Banasiuk zapewnia, że on sam bardzo lubi grać w sztukach napisanych wierszem i żałuje, że twórcy teatralni odchodzą już od tej formy. Przyznaje też, że w tym przypadku nie ma mowy o improwizacji. Trzeba się wykazać niezwykłą dokładnością, by nie zgubić żadnego słowa, bo wtedy zostanie zaburzony cały rytm.