Przestronny salon – co na podłogi i ściany?
Przestronny salon daje nam duże pole do popisu w kwestii jego aranżacji. Gdy mamy do dyspozycji otwarte wnętrze, możemy pozwolić sobie na bardziej odważne pomysły, bez obawy, że optycznie zmniejszymy pomieszczenie. Jakie rozwiązania są obecnie w modzie?
Gdy myślimy o urządzaniu salonu, zwykle na pierwszy plan wysuwają się meble w konkretnym stylu – wygodna kanapa, stolik kawowy, szafka pod telewizor, stół z krzesłami. To właśnie ich wygląd często determinuje aranżację pozostałych elementów pomieszczenia, to znaczy podłóg i ścian. Jak sprawić, aby nie były one jedynie tłem? Co cieszy się obecnie największą popularnością? Spytaliśmy o to dwoje ekspertów.
Podłogi – parkiet, panele czy podłoga winylowa?
– Ostatnie kilka miesięcy możemy nazwać wielkim powrotem jodełek – drewnianych parkietów z dębowych klepek, ułożonych pod kątem w charakterystyczny, elegancki wzór. To w połączeniu z lekko kontrastowym wybarwieniem drewna tworzy naprawdę ciekawe efekty aranżacyjne – mówi Robert Chmielewski, właściciel białostockiego salonu podłóg BENTO. – Na równi z podłogami drewnianymi, częstym wyborem wśród klientów indywidualnych i architektów wnętrz są panele winylowe. Stanowią one dobry kompromis pomiędzy pięknym wyglądem a funkcjonalnością.
Przy podejmowaniu decyzji o konkretnej podłodze, oprócz walorów estetycznych, warto wziąć pod uwagę także kwestie praktyczne. Jeśli salon ma służyć rodzinie z małymi dziećmi, lepiej postawić na wytrzymałe, ciepłe i przyjemne w dotyku panele winylowe. Dobrze sprawdzą się także panele laminowane, które wykazują dużą odporność na uszkodzenia.
Jeśli natomiast zależy nam na naturalnej jakości materiału i wiemy, że jesteśmy w stanie poświęcić pielęgnacji podłogi nieco więcej czasu, możemy postawić na deski lub klepki drewniane. Wykończone matowym lub półmatowym lakierem, olejem lub olejowoskiem świetnie nadają się do wnętrz w każdym stylu – skandynawskim, loftowym, glamour czy hampton.
Efektowna ściana
– Jeśli chodzi o aranżację ścian w salonach, ostatni czas zdecydowanie należy do murali. Tworzą one niepowtarzalny charakter i przyciągają oko każdego, kto wejdzie do wnętrza. Duży wzór na ścianie staje się jakby obrazem, szczególnie, jeśli ma malarski styl – mówi Marta Kwaśniewska ze sklepu Iguane.pl – Tworzone przez młodych, polskich artystów i grafików, idealnie podkreślają osobowość właścicieli domu. Zaletą jest naprawdę wyjątkowa jakość oraz możliwość dopasowania nie tylko rozmiaru, ale także grafiki do indywidualnych potrzeb.
Innymi, modnymi trendami są sztukateria, pozwalająca tworzyć ciekawe kompozycje i dająca nieskończone możliwości aranżacyjne, panele 3D oraz drewniane lamele, które dają wrażenie przytulności w niezwykle nowoczesnym wydaniu.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Uroda
Adam Kszczot: Moja żona została mistrzynią świata w makijażu permanentnym. Trochę się też do tego przyczyniłem
W trakcie swojej kariery sportowej lekkoatleta specjalizujący się w biegu na 800 m odniósł wiele sukcesów i zdobył medale na najważniejszych międzynarodowych zawodach. Ale jak się okazuje, w domu nie jest jedynym mistrzem. Jego żona bowiem również może się poszczycić tytułem mistrzyni świata, ale nie w sporcie. Renata Kszczot specjalizuje się w microbladingu, czyli metodzie makijażu permanentnego brwi. Olimpijczyk jest niezwykle dumny z osiągnięć partnerki, wspiera ją i stwarza jej przestrzeń potrzebną do rozwijania pasji. W zamian za to ona wprowadza go w tajniki swojej pracy.
Gwiazdy
Iga Baumgart-Witan: Mama nie pozwoliła mi na udział w programie „Mistrzowskie pojedynki”. Zdecydowałam się i już pierwszego dnia marzyłam, żeby wrócić do domu
Biegaczka nie ukrywa, że miała kilka momentów zwątpienia w kwestii swojego udziału w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory”. Po obejrzeniu zajawki zagranicznej edycji zrozumiała bowiem, jak wymagające mogą być konkurencje, i nie była do końca przekonana, czy sobie z nimi poradzi. Oliwy do ognia dolała jej mama, która absolutnie nie godziła się na ten wyjazd. Mimo wątpliwości Iga Baumgart-Witan postanowiła jednak stawić czoła trudnościom i zmierzyć się z wyczerpującymi wyzwaniami, ale jak zaznacza – nic za wszelką cenę.
Media
Iwona Guzowska: W programie „Mistrzowskie pojedynki" jest kilka osób stricte nastawionych na rywalizację. Chciały jak najwyżej zajść i szły po trupach do celu
Mistrzyni świata w kickboxingu z entuzjazmem wspomina swój udział w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory”, bo jak podkreśla, okazał się dla niej wyjątkowo cennym doświadczeniem. Realizując poszczególne zadania, sportowcy musieli bowiem stawić czoła nie tylko rywalom, ale i własnym ograniczeniom. Iwona Guzowska zdradza też, że niektórzy uczestnicy byli mocno zdeterminowani. Nie ukrywali, że przyjechali po to, żeby wygrać, i nie dawali sobie żadnej taryfy ulgowej.