Dlaczego warto uczyć się od lepszych od siebie?
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na rozwój osobisty i zawodowy jest czerpanie wiedzy od lepszych i bardziej doświadczonych osób. Posiadanie indywidualnego wzoru do naśladowania pozwala na zdobywanie nowych umiejętności oraz zwiększanie efektywności w pracy. Obserwując co osiągają inni, nabieramy motywacji i chęci do pracy, by osiągnąć podobne cele. Jakie są najlepsze sposoby na skuteczne szukanie mentorów zawodowych oraz czerpanie wiedzy od lepszych?
Wiedząc w jakiej branży chcemy się rozwijać i jaka dziedzina nas interesuje, warto zainwestować swój czas i uwagę na naukę od bardziej doświadczonych. To oni, mniej lub bardziej świadomie wpływają pozytywnie na nasze podejście do pracy, zwiększają naszą samoocenę i poczucie własnej wartości.
- Bez względu na to, czy jesteś początkującym w swojej dziedzinie czy doświadczonym specjalistą, zawsze warto szukać okazji do nauki od tych, którzy są lepsi od nas. Co ważne, podczas szukania mentora i wzoru do naśladowania, starajmy się obierać podobne kroki co oni w dążeniu do osiągnięcia wyznaczonego celu, a nie porównujmy się, zaniżając swoje wartości – zaznacza Mateusz Wróbel, przedsiębiorca oraz prezes firmy Supreme Energy.
Pracodawca, jako źródło ogromnej wiedzy w danej branży, powinien zapewniać wsparcie w szukaniu mentorów i umożliwiać naukę od lepszych. Dodatkowo może podzielić się swoimi strategiami, które pozwolą nam skuteczniej działać i lepiej radzić sobie z wyzwaniami.
- Idealną formą takiego wsparcia w poszukiwaniu inspiracji do pracy są szkolenia prowadzone przez doświadczonych specjalistów. Angażowanie pracowników o różnym stopniu zaawansowania w darmowe warsztaty i szkolenia umożliwia poznawanie cudzych metod i praktyk ułatwiających pracę, wzbogacanie swojego bagażu doświadczeń o nowe narzędzia i techniki oraz integrowanie się współpracowników. Rozwój zawodowy opiera się w głównej mierze na praktyce i doskonaleniu swoich umiejętności. Warto zatem czerpać wiedzę od doświadczonych kolegów i koleżanek, którzy pokonali większą liczbę kroków, by zbliżyć się do wyznaczonego celu. Szukanie mentora, który osiągnął bądź zbliżył się do tego punktu, do którego my dążymy, pozwala na skrócenie drogi do sukcesu i uniknięcie błędów, które popełnili nasi poprzednicy - dodaje Mateusz Wróbel.
Mentoring i dzielenie się wiedzą z młodszym czy mniej doświadczonym pokoleniem jest szczególnie ważne dla osób wkraczających dopiero na rynek pracy. Jak twierdzi Mateusz Wróbel, korzystanie z wiedzy i doświadczenia mentora nie jest jedyną wartością mentoringu. Równie istotnym aspektem dla młodego pracownika jest budowanie sieci kontaktów. Uzyskany dzięki temu dostęp do różnorodnych i cennych kontaktów, otwiera wiele furtek i ścieżek rozwoju.
- Uczenie się od lepszych od siebie pozwala nam na stałe podnoszenie swoich kompetencji i umiejętności. Świat się zmienia, a wraz z nim wymagania wobec naszych umiejętności. Dlatego ważne jest, aby stale je rozwijać i pogłębiać swoją wiedzę. Dzięki temu łatwiej będzie nam dostosowywać się do zmieniających się warunków na rynku pracy – uważa Prezes Supreme Energy.
Należy pamiętać, że proces ten wymaga zaangażowania i otwartości na nowe pomysły i podejścia. Musimy być gotowi na to, żeby zmienić nasze dotychczasowe nawyki, aby osiągnąć lepsze rezultaty. Dlatego warto podejść do tego z zapałem i ciekawością. Wzorce do naśladowania, czy to w postaci mentorów, współpracowników, ludzi sukcesu czy autorów książek, niewątpliwie pozytywnie wpływają na naszą motywację i aspiracje do działania. Szukanie tych wzorów na początku swojej kariery jest niezwykle ważne w przypadku pragnień osiągnięcia coraz to wyższych celów.
Supreme Energy – jeden z najszybciej rozwijających się start upów na rynku OZE. Istnieje na rynku od dwóch lat i współpracuje z ponad 180 handlowcami, zatrudnia ponad 30 pracowników biurowych, a jej wartość jest wyceniana na kilkanaście milionów złotych. Jeszcze w tym roku planowana jest ekspansja na rynki zagraniczne.

Warsztaty pierrnikowe z fundacją Gryfne Bajtle
Czym różni się kariera zawodowa osób neuroatypowych od pozostałych?
Jak budować zespoły IT otwarte na zmiany
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.