Komunikaty PR

Dlaczego warto uczyć się od lepszych od siebie?

2023-05-10  |  15:00
Biuro prasowe

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na rozwój osobisty i zawodowy jest czerpanie wiedzy od lepszych i bardziej doświadczonych osób. Posiadanie indywidualnego wzoru do naśladowania pozwala na zdobywanie nowych umiejętności oraz zwiększanie efektywności w pracy. Obserwując co osiągają inni, nabieramy motywacji i chęci do pracy, by osiągnąć podobne cele. Jakie są najlepsze sposoby na skuteczne szukanie mentorów zawodowych oraz czerpanie wiedzy od lepszych?

Wiedząc w jakiej branży chcemy się rozwijać i jaka dziedzina nas interesuje, warto zainwestować swój czas i uwagę na naukę od bardziej doświadczonych. To oni, mniej lub bardziej świadomie wpływają pozytywnie na nasze podejście do pracy, zwiększają naszą samoocenę i poczucie własnej wartości.

- Bez względu na to, czy jesteś początkującym w swojej dziedzinie czy doświadczonym specjalistą, zawsze warto szukać okazji do nauki od tych, którzy są lepsi od nas. Co ważne, podczas szukania mentora i wzoru do naśladowania, starajmy się obierać podobne kroki co oni w dążeniu do osiągnięcia wyznaczonego celu, a nie porównujmy się, zaniżając swoje wartości – zaznacza Mateusz Wróbel, przedsiębiorca oraz prezes firmy Supreme Energy.

Pracodawca, jako źródło ogromnej wiedzy w danej branży, powinien zapewniać wsparcie w szukaniu mentorów i umożliwiać naukę od lepszych. Dodatkowo może podzielić się swoimi strategiami, które pozwolą nam skuteczniej działać i lepiej radzić sobie z wyzwaniami.

- Idealną formą takiego wsparcia w poszukiwaniu inspiracji do pracy są szkolenia prowadzone przez doświadczonych specjalistów. Angażowanie pracowników o różnym stopniu zaawansowania w darmowe warsztaty i szkolenia umożliwia poznawanie cudzych metod i praktyk ułatwiających pracę, wzbogacanie swojego bagażu doświadczeń o nowe narzędzia i techniki oraz integrowanie się współpracowników. Rozwój zawodowy opiera się w głównej mierze na praktyce i doskonaleniu swoich umiejętności. Warto zatem czerpać wiedzę od doświadczonych kolegów i koleżanek, którzy pokonali większą liczbę kroków, by zbliżyć się do wyznaczonego celu. Szukanie mentora, który osiągnął bądź zbliżył się do tego punktu, do którego my dążymy, pozwala na skrócenie drogi do sukcesu i uniknięcie błędów, które popełnili nasi poprzednicy - dodaje Mateusz Wróbel.

Mentoring i dzielenie się wiedzą z młodszym czy mniej doświadczonym pokoleniem jest szczególnie ważne dla osób wkraczających dopiero na rynek pracy. Jak twierdzi Mateusz Wróbel, korzystanie z wiedzy i doświadczenia mentora nie jest jedyną wartością mentoringu. Równie istotnym aspektem dla młodego pracownika jest budowanie sieci kontaktów. Uzyskany dzięki temu dostęp do różnorodnych i cennych kontaktów, otwiera wiele furtek i ścieżek rozwoju.

- Uczenie się od lepszych od siebie pozwala nam na stałe podnoszenie swoich kompetencji i umiejętności. Świat się zmienia, a wraz z nim wymagania wobec naszych umiejętności. Dlatego ważne jest, aby stale je rozwijać i pogłębiać swoją wiedzę. Dzięki temu łatwiej będzie nam dostosowywać się  do zmieniających się warunków na rynku pracy – uważa Prezes Supreme Energy.

Należy pamiętać, że proces ten wymaga zaangażowania i otwartości na nowe pomysły i podejścia. Musimy być gotowi na to, żeby zmienić nasze dotychczasowe nawyki, aby osiągnąć lepsze rezultaty. Dlatego warto podejść do tego z zapałem i ciekawością. Wzorce do naśladowania, czy to w postaci mentorów, współpracowników, ludzi sukcesu czy autorów książek, niewątpliwie pozytywnie wpływają na naszą motywację i aspiracje do działania. Szukanie tych wzorów na początku swojej kariery jest niezwykle ważne w przypadku pragnień osiągnięcia coraz to wyższych celów.

 

Supreme Energy – jeden z najszybciej rozwijających się start upów na rynku OZE. Istnieje na rynku od dwóch lat i współpracuje z ponad 180 handlowcami, zatrudnia ponad 30 pracowników biurowych, a jej wartość jest wyceniana na kilkanaście milionów złotych. Jeszcze w tym roku planowana jest ekspansja na rynki zagraniczne.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Psychologia Warsztaty pierrnikowe z fundacją Gryfne Bajtle Biuro prasowe
2024-12-09 | 12:35

Warsztaty pierrnikowe z fundacją Gryfne Bajtle

W sobotę, 14 grudnia, w godz. 11.00-18.00 wraz z przedstawicielkami „Gryfnych Bajlti” oraz ich podopiecznymi zapraszamy do Parku andlowego Arena w Gliwicach na warsztaty ozdabiania
Psychologia BRAK ZDJĘCIA
2024-11-22 | 10:30

Czym różni się kariera zawodowa osób neuroatypowych od pozostałych?

Neuroróżnorodność to pojęcie, które zyskuje na popularności w kontekście współczesnego rynku pracy. Obejmuje osoby o różnych profilach neurologicznych, takich jak autyzm, ADHD, dysleksja czy zespół
Psychologia BRAK ZDJĘCIA
2024-11-12 | 10:00

Jak budować zespoły IT otwarte na zmiany

W świecie technologii zmiany są jedyną stałą. Dla osób zarządzających zespołami IT to nie tylko wyzwanie, ale i szansa – mogą być przewodnikami i przewodniczkami, którzy rozwijają potencjał swoich zespołów.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy

Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.

Konsument

Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową

Z ponad 3,6 mln uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 48 proc. stanowią kobiety – wynika z danych PFR Portal PPK. Zdaniem ekspertów podchodzą one bardzo ostrożnie do tego typu programów i starają się uzupełniać wiedzę na temat działania mechanizmów finansowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową, ale coraz więcej osób widzi w nich instrument inwestycyjny.

Media

Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące

Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.