Komunikaty PR

Puchar Świata FIA wraca na rajdowe trasy

2020-07-29  |  14:00
Biuro prasowe

Trzy dni walki, siedem odcinków specjalnych, ponad 444 km rajdowych zmagań - znamy pierwsze szczegóły tegorocznej edycji Wysoka Grzęda Baja Poland. Runda Pucharu Świata FIA odbędzie się w dniach 4-6 września w Szczecinie, Dobrej i Drawsku Pomorskim. Właśnie ruszyły zgłoszenia. Spodziewana jest gwiazdorska obsada z zawodnikami z Rajdu Dakar na czele.

 

Fundacja Baja Poland opublikowała regulamin i uruchomiła zgłoszenia do rundy Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych Baja. To będzie najważniejsza impreza motorsportowa w tym roku w Polsce. Prawie pół roku przerwy w Pucharze Świata FIA spowodowało, że organizator rajdu spodziewa się sporej liczby zgłoszeń i czołowych rajdowych zespołów oraz gwiazd rajdów terenowych. Zawodnicy spragnieni najtrudniejszych i najdłuższych w Polsce rajdowych tras mogą się już zgłaszać do Wysoka Grzęda Baja Poland.

“Otrzymujemy liczne pytania dotyczące rajdu od zawodników z całego świata, co bardzo nas cieszy. Większość zespołów nadal chce się ścigać i planuje wystartować w Wysoka Grzęda Baja Poland. Tegoroczny sezon mocno się skurczył, co może spowodować, że lista zgłoszeń nas zaskoczy. Mamy już potwierdzone pierwsze mocne załogi- mówi przewodniczący komitetu organizacyjnego Michał Kaczmarczyk.

Jeszcze więcej frajdy dla zawodników

Trasy największego rajdu baja w Polsce ponownie odwiedzą Szczecin, Dobrą i Drawsko Pomorskie. Przez trzy dni rajdu zawodnicy przejadą łącznie ponad 817 kilometrów, walcząc o najlepsze czasy na siedmiu odcinkach specjalnych o długości przekraczającej 444 kilometry.

“Piątek i niedziela będą tradycyjnymi pozycjami w harmonogramie rajdu. Zawodnicy rozpoczną zmagania od 7-kilometrowego Odcinka Kwalifikacyjnego na terenie strzelnicy 12. Brygady Zmechanizowanej przy ul. Szafera w Szczecinie. Z kolei niedziela to zakończenie rywalizacji na klasycznych “kaloryferach” obok Dobrej Szczecińskiej i  trasach w okolicach Lubieszyna i Wołczkowa przejeżdżanych dwa razy o łącznej długości 57,3 km” - mówi wicedyrektor rajdu Tomasz Brzeziński.

Tegoroczną nowością będzie lokalizacja głównego miasteczka rajdowego, która została przeniesiona na rozwijające się lotnisko Szczecin-Dąbie. Z kolei siedziba rajdu znajdować się będzie w położonym tuż obok Centrum Żeglarskim. W piątkowy poranek oraz południe na terenie okalającym lotnisko zostanie przeprowadzony Odcinek Testowy, na którym zawodnicy będą mogli zrobić sobie rozgrzewkę oraz sprawdzić swoje pojazdy przed startem.

“Spore zmiany wprowadziliśmy w konfiguracji najdłuższego 190-kilometrowego odcinka specjalnego, zlokalizowanego na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko. Trasy na poligonie w Drawsku Pomorskim to wizytówka polskich rajdów terenowych. Pozwalają nam ułożyć odcinki specjalne w taki sposób, by dawały jak najwięcej frajdy z jazdy zawodnikom i to było naszym głównym celem w tym roku.” - dodaje Brzeziński.

Z całego świata na Baja Poland

Wysoka Grzęda Baja Poland od lat przyciąga zawodników z różnych części świata i ścigających się różnorodnymi pojazdami. To nie tylko runda Pucharu Świata FIA, ale też jedna z eliminacji Mistrzostw FIA Strefy Europy Centralnej w Rajdach Terenowych oraz czempionatów i pucharów z Polski i Czech w sporcie samochodowym i motocyklowym. A to gwarancja międzynarodowego towarzystwa i długiej listy zgłoszeń.

Kogo możemy się spodziewać na trasach w Szczecinie, Dobrej i Drawsku Pomorskim? Fabryczne zespoły Toyoty i Mini z Rajdu Dakar i Pucharu Świata FIA szykują się do startu, pojadą też czołowi motocykliści i quadowcy, a liczna powinna być grupa w pojazdach SSV, które zyskują niesamowitą popularność. Co roku gratką podczas Baja Poland są ciężarówki, które imponują tempem i sprawnością pokonywania trudnych odcinków specjalnych.

Wszystkich zawodników startujących w Wysoka Grzęda Baja Poland poznamy 28 sierpnia, gdy zostaną opublikowane listy zgłoszeń do rajdu.

 

Program Wysoka Grzęda Baja Poland 2020


Piątek, 28 sierpnia

12:00: Publikacja listy zgłoszeń do rajdu

www.bajapoland.eu 


Piątek, 4 września

09.00-15.00: Odcinek Testowy

Miasteczko Rajdowe Szczecin - Lotnisko Szczecin-Dąbie

17:00: Start rajdu

Miasteczko Rajdowe Szczecin - Lotnisko Szczecin-Dąbie

17.40: Prezentacja załóg

Szczecin Krzekowo-Bezrzecze, ul. Szafera

18:00: QS-1 SZCZECIN – Odcinek Kwalifikacyjny, 7 km

Szczecin Krzekowo-Bezrzecze, ul. Szafera

19:20: Serwis A 

Miasteczko Rajdowe Szczecin - Lotnisko Szczecin-Dąbie

20:45: Wybór pozycji startowych przez 10 najlepszych kierowców

Miasteczko Rajdowe Szczecin - Lotnisko Szczecin-Dąbie

 

Sobota, 5 września

6.45: Re-start 1 etapu rajdu

Miasteczko Rajdowe Szczecin - Lotnisko Szczecin-Dąbie

08:45: OS-2 DRAWSKO POMORSKIE, 190 km

Poligon Drawsko Pomorskie

12:05: Serwis B

Miasteczko Rajdowe Drawsko Pomorskie - Drawsko Pomorskie ul. Toruńska

14:35: OS-3 DRAWSKO POMORSKIE, 190 km

Poligon Drawsko Pomorskie

17:55: Serwis C

Miasteczko Rajdowe Drawsko Pomorskie - Drawsko Pomorskie ul. Toruńska

21:00: Meta 1 etapu rajdu

Miasteczko Rajdowe Szczecin - Lotnisko Szczecin-Dąbie

 

Niedziela, 6 września

8.00: Start 2 etapu rajdu

Miasteczko Rajdowe Szczecin - Lotnisko Szczecin-Dąbie

08:50: OS-4 SZCZECIN-DOBRA, 18,40 km

Szczecin Krzekowo-Bezrzecze, Dobra

09:30: OS-5 LUBIESZYN-DOBRA, 10,25 km

Lubieszyn, Dobra

10:25: Serwis D

Miasteczko Rajdowe Szczecin - Lotnisko Szczecin-Dąbie

12:30: OS-6 SZCZECIN-DOBRA, 18,40 km

Szczecin Krzekowo-Bezrzecze, Dobra

13:10: OS-7 –LUBIESZYN-DOBRA, 10,25 km

14:30: Ceremonia podium

Miasteczko Rajdowe Szczecin - Lotnisko Szczecin-Dąbie

15:15: Meta rajdu

Miasteczko Rajdowe Szczecin - Lotnisko Szczecin-Dąbie

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sport „Duży wywiad z Łukaszem Fabiańskim” tylko w Viaplay! Biuro prasowe
2024-04-19 | 08:00

„Duży wywiad z Łukaszem Fabiańskim” tylko w Viaplay!

- Artur Boruc? Osobowość. Jerzy Dudek? Inspiracja. Wojciech Szczęsny? On to ma - Łukasz Fabiański nie zastanawia się długo zapytany o pierwsze skojarzenia z najlepszymi polskimi bramkarzami
Sport Michał Mazurkiewicz sięgnie po rekord Guinnessa w symultanie szachowej
2024-04-19 | 07:00

Michał Mazurkiewicz sięgnie po rekord Guinnessa w symultanie szachowej

Michał Mazurkiewicz znany jest jako mistrz świata w podwodnych szachach. Tym razem postanowił jednak pójść o krok dalej – zagrać podwodną symultanę szachową i ustanowić
Sport Stolica Dolnego Śląska zostanie opanowana przez strzelców
2024-04-17 | 13:00

Stolica Dolnego Śląska zostanie opanowana przez strzelców

Już niedługo Wrocław stanie się świadkiem niezwykłej rywalizacji. Do walki w I Rundzie Pucharu Polski staną wybitni strzelcy z całego kraju. Swoje umiejętności zaprezentują między

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Media

Wojciech „Łozo” Łozowski: Nazywam Małgosię Rozenek terminatorem. Ona jest niesamowicie ambitną i zdyscyplinowaną kobietą

Wokalista nie ukrywa, że z dużą przyjemnością stanął do rywalizacji z Małgorzatą Rozenek-Majdan w biathlonie. Szybko się jednak przekonał, że prezenterka nie będzie łatwym przeciwnikiem i trzeba nie lada wysiłku, by jej dorównać. A i sama konkurencja przysporzyła mu niemało problemów.

Finanse

Zwolnienia lekarskie w prywatnej opiece medycznej są ponad dwa razy krótsze niż w publicznej. Oszczędności dla gospodarki to ok. 25 mld zł

Stan zdrowia pracujących Polaków wpływa nie tylko na konkurencyjność firm i koszty ponoszone przez pracodawców, ale i na całą gospodarkę. Jednak zapewnienie dostępu do szybkiej i efektywnej opieki zdrowotnej może te koszty znacząco zmniejszyć. Podczas gdy średnia długość zwolnienia lekarskiego w publicznym systemie ochrony zdrowia wynosi 10 dni, w przypadku opieki prywatnej to już tylko 4,5 dnia – wynika z badania Medicover. Kilkukrotnie niższe są też koszty generowane przez poszczególne jednostki chorobowe, co pokazuje wyraźną przewagę prywatnej opieki. Zapewnienie dostępu do niej może ograniczyć ponoszone przez pracodawców koszty związane z prezenteizmem i absencjami chorobowymi w wysokości nawet 1,5 tys. zł na pracownika.