PZPN zaprasza na Wielki Mecz influencerek
Kampania „Dziewczyny. Drużyna nie tylko na boisku” to inicjatywa Polskiego Związku Piłki Nożnej, promująca kobiecą piłkę nożną. Tym razem PZPN nawiązał współpracę z dwiema twórczyniami internetowymi, których działalność śledzą miliony fanów. Julia Żugaj oraz Lena Pachuc, znana w sieci jako Hejka Tu Lenka, mają okazję przenieść swoją pasję i energię z mediów społecznościowych na stadion, pokazując młodym dziewczynom, że piłka nożna kobiet to nie tylko domena profesjonalnych sportowczyń, ale także przestrzeń do realizacji marzeń, rozwijania talentów i wspólnej zabawy.
Influencerki już niebawem spotkają się na murawie i wcielą się w rolę kapitanek drużyn piłkarskich. Pokierują zespołami dziewczynek w wieku od 8 do 14 lat, które zwyciężyły w dedykowanym konkursie ,,Drużyna Dziewczyn – Wielki Mecz Julii Żugaj vs. Hejka Tu Lenka”. Młode piłkarki będą miały okazję spotkać się z idolkami, by u ich boku spróbować swoich sił w sportowej rozgrywce na murawie jednego z największych stadionów w Polsce. Mecz dziewcząt z udziałem popularnych twórczyń odbędzie się już 29 października o godzinie 11:00 na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk, który obecnie jest domem piłkarskiej reprezentacji Polski kobiet.
Sportowe widowisko z udziałem influencerek to nie jedyne ważne spotkanie dla kobiecej piłki nożnej tego dnia. We wtorek o godzinie 18:00 na stadionie Polsat Plus Arena w Gdańsku odbędzie się mecz barażowy o awans do Mistrzostw Europy Kobiet 2025, w którym reprezentacja Polski zmierzy się z drużyną Rumunii. Bilety na mecz Polska-Rumunia można zakupić na stronie bilety.laczynaspilka.pl.
– Wierzymy, że nadchodzący Wielki Mecz będzie wyjątkowym wydarzeniem dla najmłodszych. Udział tak popularnych twórczyń internetowych jak Julia Żugaj i Hejka Tu Lenka udowadnia, że osoby będące idolami młodego pokolenia chętnie pokazują, iż piłka kobieca to przestrzeń otwarta dla każdego – bez względu na wiek czy dotychczasowe doświadczenie sportowe. Wielki Mecz influencerek to także zapowiedź kolejnego ważnego wydarzenia – meczu barażowego reprezentacji Polski o awans do Mistrzostw Europy Kobiet 2025. Reprezentantki naszego kraju zmierzą się z drużyną Rumunii. Serdecznie zapraszamy na stadion Polsat Plus Arena w Gdańsku na oba wydarzenia – mówi Zbigniew Bartnik, przewodniczący Komisji ds. Piłkarstwa Kobiecego PZPN, członek Zarządu PZPN.
Każdy, kto zakupi bilet na mecz Polska-Rumunia, zyska możliwość odebrania bezpłatnej wejściówki na Wielki Mecz influencerek. Kibice będą mogli pobrać ją na stronie stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk. Liczba miejsc na to wydarzenie jest jednak ograniczona.
Kampania ,,Dziewczyny. Drużyna nie tylko na boisku”
Wielki Mecz to kolejny element kampanii Polskiego Związku Piłki Nożnej pod hasłem „Dziewczyny. Drużyna nie tylko na boisku”, która ma na celu zmienić stereotypowe postrzeganie roli dziewcząt w sporcie, a szczególnie w piłce nożnej. W ramach kampanii działa strona druzynadziewczyn.pl, na której można znaleźć m.in. poradniki dla rodziców, mapę klubów i drużyn dla dziewczyn oraz listę osób odpowiedzialnych za piłkę nożną kobiet w danym województwie. W ramach kampanii powstał również spot, a w 2024 roku odbyły się festiwale piłkarskie dla dziewczyn w każdym województwie.
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.