"Dzikie" zwierzęta w Koneserze. Wystawa Takiego Myka na Pradze
Jeden z najdłużej działających w polskim świecie street artu twórców – Wojciech Wiśniewski, czyli Taki Myk – zaprezentuje swoje prace w Centrum Praskim Koneser. To artysta zwracający w swoich dziełach szczególną uwagę na zwierzęta. I to właśnie one są osią wystawy „Dzikie”, którą można oglądać podczas Klimatycznej Wiosny Konesera już od 19 marca (plac Konesera 5, od wtorku do niedzieli, w godz. 12.00-18.00). Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, a zysk ze sprzedaży prac ma wspierać ogrody zoologiczne w Ukrainie.
Płótna, murale i sitodruki. Łącznie około 30 prac Wojciecha Wiśniewskiego, przedstawiających zwierzęta, zostanie zaprezentowanych w Centrum Praskim Koneser. Podziwiać będzie można wilki, rysie, łosie czy lisy. Artysta tworząc wystawę „Dzikie”, zainspirował się kwestią zagrożeń, z jakimi zmagają się żyjące na wolności – w Bieszczadach i Białowieży – gatunki. Prace zwracają uwagę między innymi na negatywne skutki przyrodnicze, niosące za sobą takie działania jak budowa muru przy granicy z Białorusią.
– Natura, zrównoważony rozwój i promocja zdrowego, ekologicznego stylu życia to wartości, które są szczególnie bliskie społeczności Centrum Praskiego Koneser. Tego efektem jest Klimatyczna Wiosna Konesera, właśnie startująca w naszych przestrzeniach. Cieszymy się, że jej częścią jest wystawa „Dzikie” Wojciecha Wiśniewskiego. To artysta, który z wielkim zaangażowaniem spogląda na kwestie związane z ochroną środowiska i siedlisk zwierząt. Dziś, w obliczu zmian klimatycznych, są to sprawy, które nie mogą być na drugim planie – mówi Monika Piwońska, Dyrektor Komercyjny Centrum Praskiego Koneser.
Wernisaż wystawy „Dzikie” (19 marca, godz. 18.00) zbiega się w czasie z konfliktem zbrojnym w Ukrainie, będącym efektem rosyjskiej agresji. Taki Myk zauważa, że podczas wojny cierpią zarówno ludzie, jak i zwierzęta. Dlatego 30 procent funduszy uzyskanych ze sprzedaży wszystkich dzieł, znajdujących się na ekspozycji, zostanie przeznaczonych na wsparcie ukraińskich ogrodów zoologicznych.
Wojciech Wiśniewski jest jednym z najdłużej działających twórców w polskim świecie street artu. Jak sam podkreśla, choć szablony nadal pojawiają się w jego kompozycjach, to nie są już ich meritum. „Staram się je zmiękczyć, przełamać” – wskazuje Taki Myk. Obecnie artysta większy nacisk stawia na luźniejsze formy, oddziałujące z klimatem. „Całość spajam linią konturu. Te dwa media, dwie estetyki dobrze wyrażają dwa światy w moich obrazach: zwierzęcy i cywilizacyjny” – pointuje streetartowiec.
Wystawa „Dzikie” Wojciecha Wiśniewskiego dostępna jest do 9 kwietnia w przestrzeni zlokalizowanej przy placu Konesera 5 (na tyłach restauracji ORZO). Jej organizatorem jest Leonarda Art Gallery, działająca w Centrum Praskie Koneser. Prace Takiego Myka można oglądać od wtorku do niedzieli w godz. 12.00-18.00. Wstęp wolny.
***
Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce i serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki, przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej i zakupowej. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: AZIA, Bombaj Masala, Ferment Praski, frankie’s, ORZO, Koneser Grill, Syreni Śpiew, a także unikatowe sklepy i polskie marki, tworzone przez rodzimych producentów, takie jak Mydlarnia Cztery Szpaki, Świece Zapachowe Domkove.pl czy Centrum Twórcze Przerób-My. Ogólnodostępny plac Konesera, stanowiący rdzeń inwestycji, to miejsce licznych wystaw, targów i różnego rodzaju wydarzeń oraz pokazów artystycznych. Centrum Praskie Koneser to jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Polski, w którym znajduje się Muzeum Polskiej Wódki i nietuzinkowe galerie: Art Sułek Space, Czajka Art Gallery, Dom ze Sztuką, ToTuart oraz Zwierzyniec.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Qczaj: W te wakacje planuję zwiedzić sporą część Stanów Zjednoczonych. Pojadę z siostrą do Yellowstone
W Stanach Zjednoczonych trener zamierza spędzić co najmniej miesiąc. Jak zaznacza, szczególnie marzy o tym, by zobaczyć Park Narodowy Yellowstone – miejsce, które zafascynowało go po obejrzeniu popularnego serialu. Qczaj planuje też zabrać mamę na wycieczkę samochodową po atrakcyjnych trasach USA. Pielęgnowanie relacji rodzinnych jest dla niego niezwykle ważne, dlatego chce efektywnie spędzić czas z bliskimi tak, by po wakacjach pozostały im miłe wspomnienia.
Nauka
Dog parenting jest skutkiem szerszych zmian społecznych. U źródeł rosnąca samotność i trudności w budowaniu relacji [DEPESZA]

Naukowcy z Uniwersytetu Loránda Eötvösa w Budapeszcie uważają, że dzięki specyficznym cechom wyglądu niektórych psów, zachowaniom komunikacyjnym zbliżonym do niemowląt i zależności od człowieka mogą one budzić w nas instynkt opiekuńczy porównywalny z tym, jaki wywołują dzieci. Obserwowane w bogatych i rozwiniętych krajach zjawisko dog parentingu budzi wiele kontrowersji, ale zdaniem naukowców nie ma ono wpływu na rodzicielstwo.
Podróże
Maciej Dowbor: Mamy dom w Hiszpanii i tam odpoczywamy, ale na co dzień mieszkamy w Polsce. Tu pracujemy, płacimy podatki, a nasze córki chodzą do szkoły

Prezenter zaznacza, że co prawda wraz ze swoją żoną kupili dom w Hiszpanii, to jednak większość czasu spędzają w Polsce. Tutaj bowiem mają pracę, a ich córki chodzą do miejscowych szkół. Maciej Dowbor zdradza też, że dużo lepiej funkcjonuje mu się w naszym kraju. Tu realizuje większość swoich projektów zawodowych, natomiast możliwość wyjechania z dala od Warszawy pomaga mu się wyciszyć, odpocząć od zgiełku i nabrać do wszystkiego dystansu.