Komunikaty PR

"Forma mówi" - Jubileuszowa wystawa profesora Antoniego Janusza Pastwy w Warsaw

2024-02-23  |  13:33
Biuro prasowe

Warszawa, Polska  14 lutego 2024 

"Forma mówi" - Jubileuszowa wystawa profesora Antoniego Janusza Pastwy w Warsaw Marriott Hotel

Jeden z czołowych rzeźbiarzy polskich, Antoni Janusz Pastwa, w 2024 roku obchodzi jubileusz 80. urodzin. Pierwszą odsłoną obchodów jubileuszowych jest wystawa rzeźby zorganizowana w warszawskim Hotelu Marriott.

Wystawa jest już trzecim wspólnym projektem Galerii Sztuki Współczesnej Limited Edition i Warsaw Marriott Hotel, instytucji które podjęły współpracę w celu promocji polskich artystów.

Profesor Antoni Janusz Pastwa jest wybitnym współczesnym rzeźbiarzem, istotną postacią w historii polskiej rzeźby. Jego osiągnięcia twórcze były wielokrotnie i szeroko opisywane. W szczególności zasłynął cyklami rzeźbiarskimi Torsy i Cienie. Autor wielu wystaw w kraju i zagranicą. Realizacje Antoniego Janusza Pastwy, takie jak na przykład słynna Kwadryga Apollina na frontonie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, wykonana wspólnie z Adamem Myjakiem, są doceniane zarówno w kraju, jak i za granicą. Laureat wielu prestiżowych nagród, m.in. nagrody Norwidowskiej (dwukrotnie) i Złotego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". 

Wystawa "Forma mówi" prezentuje kluczowe nurty w twórczości Pastwy, ukazując jego oryginalną koncepcję rzeźby, nad którą artysta pracuje od lat 70-tych. Antoni Janusz Pastwa posługuje się własnym językiem, którym w sposób mistrzowski i bez zbędnego patosu przekazuje nam prawdy uniwersalne. - mówi kurator wystawy Wiesława Wideryńska.

Wydarzenie to staje się okazją do odkrywania nowych znaczeń poprzez kontemplację dzieł sztuki. Na wystawie w hotelu Marriott mogą Państwo zobaczyć rzeźby potraktowane bardzo autorsko, z moim sposobem rzeźbienia, myślenia o formie. Wypowiadam się poprzez formę, uważając, że w formie można jeszcze wiele powiedzieć i nigdy wszystkiego się nie powie.- mówi artysta. 

Jednym z obiektów eksponowanych na wystawie jest Tors VI z cyklu Torsy. Jest to syntetycznie ukazana sylwetka człowieka. Nieokreślona postać wyrasta z postumentu jakby odradzała się z ziemi, zarówno w sensie fizycznym jak i duchowym. Rzeźba jest refleksją nad kondycją ludzką.

Kolejną rzeźbą prezentowaną na wystawie jest Koń IV z cyklu Cienie. Rzeźba składa się z dwóch materiałów - lipy przywołującej powidok gleby, roli, w zderzeniu z formami geometrycznymi wykonanymi z sosny, przechodzącymi w cień konia symbolizującego przemijanie. 

Na wystawie eksponowana jest również Wilczyca II z cyklu Cienie, zainspirowana wielokrotnymi podróżami do Włoch.Tam artysta zetknął się z rzeźbiarskimi wizerunkami wilczyc, które powstały w późnych wiekach średnich i na początku renesansu. Pastwa nawiązał dialog z dawnymi mistrzami proponując własną wersję Wilczycy.

Wystawa kończy się jedną z najnowszych prac artysty, Postać III, która porusza tematykę kondycji ludzkiej w obliczu współczesności.

Wystawa "Forma mówi" to nie tylko okazja do spotkania z twórczością uznanego rzeźbiarza, ale także jest doświadczeniem artystycznego dialogu pomiędzy monumentalnym gmachem Warsaw Marriott Hotel a widzem. Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia wystawy, która znajduje się na drugim piętrze hotelowego lobby. Zwiedzanie jest bezpłatne. - zachęca Dariusz Oleksiak, Managing Director Warsaw Marriott Hotel. 

Dla tych, którzy nie mogą osobiście odwiedzić wystawy, "Forma mówi" jest również dostępna online na stronie Galerii Limited Edition www.limitededition.pl. Ekspozycja wirtualna jest uzupełniona również o pierwszą część prezentacji, która miała swoją inaugurację z okazji jubileuszu 20-lecia Warszawskich Targów Sztuki. Wystawa potrwa do 15 marca.

Załączone zdjęcia: fot. Paweł Mazurek, Tomasz Kowalski

"Tors VI", "Koń IV", "Wilczyca II", "Postać III".

 

Zapraszamy do kontaktu:
beata@highlevelmarketing.pl
www.highlevelmarketing.pl 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe
2024-12-23 | 15:54

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Anna Libera, AWA WSCHO z cyklu Strasznie nam się tu podoba! Muzeum Warszawy. fot. M. Matyjaszewski, A. Sulej   Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42,
Sztuka Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
2024-12-17 | 10:45

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

W najbliższą sobotę 21 grudnia w zabytkowej Elektrowni Karola Scheiblera w otoczeniu choinek oraz klimatycznych lampek odbędzie się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru
Sztuka NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
2024-12-10 | 12:00

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA    Grobowce w formie kaplicy w stylu neomauretańskim z wielobarwnej cegły, małej neoklasycystycznej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Konsument

Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa

Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.

IT i technologie

Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich

Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.