Komunikaty PR

Randka w klubie fitness? 4 na 5 Polaków jest za [badanie]

2023-02-11  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt

Co ciekawe aż 93% badanych twierdzi również, że wspólnie podejmowana aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na ich relację z partnerem.

Aktywny styl życia zadomowił się w Polsce na stałe. Coraz więcej osób widzi w nim już nie tylko szansę na poprawę własnego zdrowia psychofizycznego, ale coraz częściej także relacji partnerskich. Według ekspertów pozytywne emocje wynikające z regularnego trybu życia partnerów mogą sprawić, że będą oni szczęśliwsi na co dzień, a ich relacja stanie się trwalsza. Potwierdza to walentynkowa edycja badania MultiSport Index przeprowadzona przez agencję badawczą Minds&Roses na zlecenie Benefit Systems. Aż 93% Polaków uważa, że podejmowana wspólnie przez partnerów aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na ich relację, a 88% zgadza się ze stwierdzeniem, że aktywne fizycznie pary są szczęśliwsze na co dzień. Dlaczego tak się dzieje?

– Podam przykład: wyobraźmy sobie, że spóźniamy się na ważne spotkanie, przez co w pracy pojawia się konflikt z szefem. Mamy zły nastrój – czy „wyparowuje” on z nas w momencie, kiedy opuścimy biuro? Nie do końca. Nagromadzone podczas ciężkiego dnia emocje zazwyczaj przenosimy do domu. Kiedy dodatkowo jesteśmy w stałym w związku i mieszkamy z partnerem, najczęściej emocje te „przenosimy” właśnie na niego. Kiedy jesteśmy regularnie aktywni fizycznie, znacznie trudniej jest wyprowadzić nas z równowagi, nawet w obliczu sytuacji, którą postrzegamy jako stresującą. Dobrym rozwiązaniem może być trening zaraz po pracy, który spowoduje, że nasza uwaga skutecznie przeniesie się na obszary niedotyczące zawodowych "turbulencji", a powstała pod wpływem wysiłku "chemiczna zupa w mózgu" zmieni sposób postrzegania rzeczywistości. To z kolei zapewni powrót do domu w lepszym nastroju i pomoże nam reagować na pojawiające się emocje odpowiednio do sytuacji. Warto pamiętać, że najskuteczniejsza jest systematyczna aktywność fizyczna. Dzięki regularności w tym zakresie lepiej poradzimy sobie z potencjalnymi, stresującymi sytuacjami w przyszłości - mówi dr Iwona Piątkowska, doktor nauk o kulturze fizycznej w zakresie nauk biomedycznych.

Sport wzmacnia samoocenę

Według dr Piątkowskiej aktywność fizyczna, podczas której dochodzi do zwiększenia stężenia neuroprzekaźników i neuromodulatorów poprawiających nastrój, wpływa pozytywnie na postrzeganie otaczającej nas rzeczywistości oraz samych siebie. Potwierdza to też walentynkowe badanie MultiSport Index - aż 95% Polaków uważa, że aktywność fizyczna wzmacnia pewność siebie i poczucie własnej atrakcyjności.

– Z punktu widzenia ewolucji najbardziej atrakcyjny był ten osobnik, który potrafił uciec przed niebezpieczeństwem, zbudować schronienie czy obronić członków swojego stada. Do tego wszystkiego potrzebna była sprawność fizyczna i to ona jako „narzędzie do sukcesu” w dużym stopniu determinowała poczucie własnej wartości i atrakcyjności. Nawet jeśli dziś takie podejście wydaje się prymitywne, to z punktu widzenia układu nerwowego, sterującego naszym całym życiem, niewiele się zmieniło – dodaje dr Piątkowska.

Trening we dwoje zamiast czekoladek

Rosnąca świadomość Polaków w zakresie korzyści wynikających z aktywności fizycznej widoczna jest także w podejściu do zbliżających się Walentynek.

– Już 77% Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że wspólna wizyta w obiekcie sportowym jest dobrym pomysłem na walentynkową randkę lub walentynkowy prezent. Warto nadmienić, że częściej taką odpowiedź wskazują kobiety (82%), niż mężczyźni (70%). Chęć spędzenia walentynek w aktywny sposób deklaruje też 74% osób w wieku 65-75 lat, czyli grupa wiekowa charakteryzująca się najniższym poziomem aktywności fizycznej w Polsce. W tym przypadku to ważny i pozytywny sygnał, także dla podmiotów działających w obszarze aktywności fizycznej, zdrowego stylu życia czy profilaktyki – komentuje dr Adam Waszkowski, Dyrektor Analiz z Benefit Systems.

Respondenci w badaniu zostali także zapytani, podczas jakiej aktywności szansa na poznanie drugiej połówki jest ich zdaniem największa. Na pierwszym miejscu znalazło się bieganie/jogging, na drugim aktywność na siłowni lub w klubie fitness. Trzecie miejsce zajął rower.

– Zdrowie społeczne to w skrócie zdolność człowieka do podtrzymywania, nawiązywania i rozwijania relacji z innymi. Coraz więcej badań naukowych ostatniej dekady wskazuje, że otaczanie się bliskimi osobami pomaga nam zachować dobre zdrowie, zmniejsza ryzyko rozwoju chorób i wydłuża życie, a subiektywne poczucie samotności wpływa negatywnie zarówno na mózg, jak i na ciało. Trening może być świetnym sposobem budowania więzi z osobami, które już są w naszym życiu, ale także podstawą do tworzenia całkiem nowych relacji. Wspólne podejmowanie wysiłku, stawianie czoła słabościom, które pokonujemy podczas treningu i w końcu przyjemność, którą odczuwamy po zakończonym wysiłku fizycznym, stwarzają okoliczności idealne do poznawania osób o zainteresowaniach i wartościach podobnych do naszych. Co bardzo ważne w obecnych czasach, poznajemy wówczas realnego człowieka, a nie kryjącą się za ekranem telefonu postać – dodaje dr Iwona Piątkowska.

Z roku na rok Polacy coraz bardziej zakochują się w aktywności fizycznej. Obecnie 57% Polaków ćwiczy przynajmniej raz w tygodniu, z czego co piąty Polak (19%) jest aktywny fizycznie 5 razy w tygodniu lub częściej[1]. Coraz więcej osób korzysta także z kart sportowych oferowanych przez pracodawców – obecnie w Polsce z kartą MultiSport ćwiczy już blisko 1,2 mln użytkowników.

***

Walentynkowe badanie MultiSport Index zostało przeprowadzone na zlecenie Benefit Systems przez agencję badawczą Minds&Roses w dniach 26.01 – 01.02.2023r. na reprezentatywnej  próbie 1001 Polaków powyżej 18. roku życia z wykorzystaniem techniki wywiadu online (CAWI).

 


[1] Raport MultiSport Index 2022

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sport Na miejsca, gotowi… START! Sportowa uczta z TCL w najlepszej jakości w Twoim do Biuro prasowe
2024-08-08 | 15:20

Na miejsca, gotowi… START! Sportowa uczta z TCL w najlepszej jakości w Twoim do

Sportowe emocje z TCL TCL zaprasza wszystkich do wspólnego przeżywania najwspanialszych wydarzeń z bliska dzięki najnowocześniejszej technologii wyświetlania i świetnie brzmiącym
Sport Novak Djoković: Olimpijskie złoto najważniejszym celem mojej kariery
2024-08-05 | 16:00

Novak Djoković: Olimpijskie złoto najważniejszym celem mojej kariery

Novak Djoković na igrzyskach olimpijskich w Paryżu sięgnął po złoto w singlu, czyli po ostatni medal, którego brakowało w jego bogatej kolekcji. Serb jest zaledwie trzecim sportowcem
Sport Krakowianie pobiegną po protezę dla Kasi i rehabilitację dla Filipa
2024-08-01 | 14:00

Krakowianie pobiegną po protezę dla Kasi i rehabilitację dla Filipa

W stolicy Małopolski po raz 13. odbędzie się największa charytatywna sztafeta biznesowa – Poland Business Run. W biegu weźmie udział ponad 40 000 osób na całym świecie, z

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Dom i ogród

Beata Pawlikowska: Wiele razy planowałam życie w różnych miejscach z dala od Polski. Kupiłam nawet kawałek dżungli w Amazonii

Podróżniczka zaznacza, że choć do tej pory przemierzyła świat wzdłuż i wszerz, odwiedzając wiele nietuzinkowych zakątków, to najbardziej ze wszystkich ukochała sobie dżunglę amazońską. Ma do tego miejsca ogromny sentyment, lubi tam wracać i ładować życiowe akumulatory. Jak zaznacza, przebywanie wśród Indian, którzy są niezwykle dobrzy, prawdomówni i uczciwi, przywraca jej wiarę w ludzi i w lepszy świat. Beata Pawlikowska cieszy się również z tego, że kiedyś udało jej się kupić kawałek dżungli i ten wyjątkowy nabytek ma dla niej szczególne znaczenie.

Handel

Branża kosmetyczna z coraz większym wpływem na krajową gospodarkę. Polska jest piątym największym eksporterem kosmetyków w UE

Z najnowszego raportu „Kosmetyczna Polska”, który opublikowano po siedmiu latach od poprzedniego raportu o stanie sektora, wynika, że krajowa branża kosmetyczna jest w dobrej kondycji, z roku na rok się rozwija, a jej znaczenie zarówno dla polskiej gospodarki, jak i eksportu rośnie. Zmieniają się odbiorcy polskich kosmetyków, co związane jest z brexitem i sankcjami nałożonymi na Rosję. Prognozy zakładają dalszy wzrost wartości sektora, jednak stoi przed nim wiele wyzwań, z których najważniejsze dotyczą implementacji przepisów Europejskiego Zielonego Ładu.

Ochrona środowiska

Ocieplenie się klimatu oznacza poważne zmiany leśnego ekosystemu. Sosny, świerki czy modrzewie będą stopniowo zastępowane innymi gatunkami

Sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski i brzoza brodawkowata zajmują dziś 75 proc. powierzchni lasów w Polsce. Te cztery gatunki są najbardziej wrażliwe na wzrost temperatury i jego pośrednie skutki. Wielomiesięczne okresy suszy i gwałtowne huragany osłabiają drzewostany, które następnie padają ofiarą patogenów pojawiających się w naszym klimacie. – Nie grozi nam wylesienie, tylko wyparcie jednych gatunków przez inne. W konsekwencji czeka nas rewolucyjna zmiana ekosystemów – ocenia przyrodnik, dr hab. Krzysztof Świerkosz, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego.