Reprezentacja Polski na Mistrzostwach świata karate w Hiszpanii
55 karateków oraz pięcioro trenerów – Polacy wysłali do hiszpańskiego Cambrils bardzo silną reprezentację. Od czwartku trwa tam długi weekend Mistrzostw Świata w Karate Tradycyjnym. Przez weekend sportowcy będą walczyć o medale najważniejszej dla nich imprezy w tym roku.
Mistrzostwa świata w Karate Tradycyjnym pod egidą WTKU rozgrywa się co dwa lata. Dla zawodników to zawsze najważniejszy turniej sezonu i okazja do rywalizacji z rywalami z całego świata. W Cambrils swoich reprezentantów mają 23 państwa, a do turnieju zgłoszonych zostało ponad 550 uczestników. O medale powalczą w pięciu kategoriach wiekowych: senior, młodzieżowiec, junior, kadet i młodzik.
Polacy, od lat jedni z liderów na arenie międzynarodowej karate tradycyjnego, po raz kolejny są faworytami do wielu medali. Do Cambrils na wybrzeżu Costa Dorada w Hiszpanii pojechało 28 zawodniczek i 27 zawodników. O medale walczą w 7 tradycyjnych konkurencjach drużynowych i indywidualnych - kata indywidualne, kata drużynowe, kumite indywidualne, kumite drużynowe, kogo kumite, en-bu, fuko-go. Polaków do mistrzostw
przygotowywał zespół trenerów kadry narodowej na czele z Krzysztofem Neugebauerem (7 dan), szkoleniowcem seniorów i młodzieżowców.
W reprezentacji Polski największą liczbą reprezentantów może pochwalić się Krakowski Klub Karate Tradycyjnego. Ekipa ze Stolicy Małopolski wysłała do Hiszpanii aż 20 karateków na czele z mistrzami Polski. Mocną reprezentację ma też ziemia łódzka i lubelska, ale do Cambrils pojechali zawodnicy także m.in. z Bytomia, Zielonej Góry, Wrocławia, Gniezna czy też Pruszkowa.
Organizatorem turnieju jest World Traditional Karate-Do Union, czyli federacja zrzeszająca najważniejsze organizacje karate tradycyjnego na świecie, w której silną pozycję mają także Polacy i Polski Związek Karate Tradycyjnego.
Imprezą towarzyszącą zmaganiom najlepszych karateków jest jak zawsze podczas imprez WTKU Puchar Świata dla Dzieci. Najmłodsi uczestnicy imprezy będą toczyć rywalizację równolegle do seniorów w czterech różnych kategoriach wiekowych. Organizatorzy przyjęli ponad 1200 zgłoszeń do turnieju głównego. Mistrzostwa świata i Puchar Świata Dzieci trwają od czwartku do niedzieli (24-27.10).

Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową

Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa

Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.