Reprezentacja Polski na Mistrzostwach świata karate w Hiszpanii
55 karateków oraz pięcioro trenerów – Polacy wysłali do hiszpańskiego Cambrils bardzo silną reprezentację. Od czwartku trwa tam długi weekend Mistrzostw Świata w Karate Tradycyjnym. Przez weekend sportowcy będą walczyć o medale najważniejszej dla nich imprezy w tym roku.
Mistrzostwa świata w Karate Tradycyjnym pod egidą WTKU rozgrywa się co dwa lata. Dla zawodników to zawsze najważniejszy turniej sezonu i okazja do rywalizacji z rywalami z całego świata. W Cambrils swoich reprezentantów mają 23 państwa, a do turnieju zgłoszonych zostało ponad 550 uczestników. O medale powalczą w pięciu kategoriach wiekowych: senior, młodzieżowiec, junior, kadet i młodzik.
Polacy, od lat jedni z liderów na arenie międzynarodowej karate tradycyjnego, po raz kolejny są faworytami do wielu medali. Do Cambrils na wybrzeżu Costa Dorada w Hiszpanii pojechało 28 zawodniczek i 27 zawodników. O medale walczą w 7 tradycyjnych konkurencjach drużynowych i indywidualnych - kata indywidualne, kata drużynowe, kumite indywidualne, kumite drużynowe, kogo kumite, en-bu, fuko-go. Polaków do mistrzostw
przygotowywał zespół trenerów kadry narodowej na czele z Krzysztofem Neugebauerem (7 dan), szkoleniowcem seniorów i młodzieżowców.
W reprezentacji Polski największą liczbą reprezentantów może pochwalić się Krakowski Klub Karate Tradycyjnego. Ekipa ze Stolicy Małopolski wysłała do Hiszpanii aż 20 karateków na czele z mistrzami Polski. Mocną reprezentację ma też ziemia łódzka i lubelska, ale do Cambrils pojechali zawodnicy także m.in. z Bytomia, Zielonej Góry, Wrocławia, Gniezna czy też Pruszkowa.
Organizatorem turnieju jest World Traditional Karate-Do Union, czyli federacja zrzeszająca najważniejsze organizacje karate tradycyjnego na świecie, w której silną pozycję mają także Polacy i Polski Związek Karate Tradycyjnego.
Imprezą towarzyszącą zmaganiom najlepszych karateków jest jak zawsze podczas imprez WTKU Puchar Świata dla Dzieci. Najmłodsi uczestnicy imprezy będą toczyć rywalizację równolegle do seniorów w czterech różnych kategoriach wiekowych. Organizatorzy przyjęli ponad 1200 zgłoszeń do turnieju głównego. Mistrzostwa świata i Puchar Świata Dzieci trwają od czwartku do niedzieli (24-27.10).
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.