Reprezentacja Polski na Mistrzostwach świata karate w Hiszpanii
55 karateków oraz pięcioro trenerów – Polacy wysłali do hiszpańskiego Cambrils bardzo silną reprezentację. Od czwartku trwa tam długi weekend Mistrzostw Świata w Karate Tradycyjnym. Przez weekend sportowcy będą walczyć o medale najważniejszej dla nich imprezy w tym roku.
Mistrzostwa świata w Karate Tradycyjnym pod egidą WTKU rozgrywa się co dwa lata. Dla zawodników to zawsze najważniejszy turniej sezonu i okazja do rywalizacji z rywalami z całego świata. W Cambrils swoich reprezentantów mają 23 państwa, a do turnieju zgłoszonych zostało ponad 550 uczestników. O medale powalczą w pięciu kategoriach wiekowych: senior, młodzieżowiec, junior, kadet i młodzik.
Polacy, od lat jedni z liderów na arenie międzynarodowej karate tradycyjnego, po raz kolejny są faworytami do wielu medali. Do Cambrils na wybrzeżu Costa Dorada w Hiszpanii pojechało 28 zawodniczek i 27 zawodników. O medale walczą w 7 tradycyjnych konkurencjach drużynowych i indywidualnych - kata indywidualne, kata drużynowe, kumite indywidualne, kumite drużynowe, kogo kumite, en-bu, fuko-go. Polaków do mistrzostw
przygotowywał zespół trenerów kadry narodowej na czele z Krzysztofem Neugebauerem (7 dan), szkoleniowcem seniorów i młodzieżowców.
W reprezentacji Polski największą liczbą reprezentantów może pochwalić się Krakowski Klub Karate Tradycyjnego. Ekipa ze Stolicy Małopolski wysłała do Hiszpanii aż 20 karateków na czele z mistrzami Polski. Mocną reprezentację ma też ziemia łódzka i lubelska, ale do Cambrils pojechali zawodnicy także m.in. z Bytomia, Zielonej Góry, Wrocławia, Gniezna czy też Pruszkowa.
Organizatorem turnieju jest World Traditional Karate-Do Union, czyli federacja zrzeszająca najważniejsze organizacje karate tradycyjnego na świecie, w której silną pozycję mają także Polacy i Polski Związek Karate Tradycyjnego.
Imprezą towarzyszącą zmaganiom najlepszych karateków jest jak zawsze podczas imprez WTKU Puchar Świata dla Dzieci. Najmłodsi uczestnicy imprezy będą toczyć rywalizację równolegle do seniorów w czterech różnych kategoriach wiekowych. Organizatorzy przyjęli ponad 1200 zgłoszeń do turnieju głównego. Mistrzostwa świata i Puchar Świata Dzieci trwają od czwartku do niedzieli (24-27.10).

Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową

Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa

Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.