Komunikaty PR

Rodzaje butów sportowych i jak się w nich odnaleźć

2021-07-20  |  11:21
Biuro prasowe

Czasy, w których jedna para butów sportowych służyła na wszystkie mniej wyjściowe okazje, dawno minęły. Teraz w sklepach sportowych półki z obuwiem uginają się, bo niemal każda dyscyplina ma swój konkretny rodzaj. Buty do biegania, fitnessu, na górskie wyprawy czy do chodzenia na co dzień w sportowym stylu – wszystkie zasadniczo różnią się od siebie, ale łączy je to, że każdy z nich znajduje się w GO Sport! 

Ale dlaczego w zasadzie jest tak duży wybór obuwia sportowego? Czy nie wystarczy jedna, wygodna i przewiewna para, w której będzie można i biegać, i tańczyć, i grać w piłkę? Otóż nie – w zależności od rodzaju ruchu, w różnym stopniu obciążane są stopy, a to one odpowiadają za utrzymanie ciała w pionie oraz amortyzację wstrząsów, dla których utrudnieniem jest praca na różnych płaszczyznach, w różnym tempie i na różnych typach podłoża. Oczywiście nie oznacza to, że do wszystkich typów zajęć fitness konieczne są inne rodzaje butów, ale już buty do biegania powinny różnić się od tych zakładanych na siłownię. 

Właśnie w trakcie biegania, stopy potrzebują szczególnej amortyzacji i wsparcia. Wyliczono, że na dystansie 1 km, stopy uderzają o podłoże ok. 1000 razy, a nacisk na tę część ciała wynosi niemal trzy razy tyle, ile waga biegającego. Kluczowe jest więc, aby odpowiednio wesprzeć stopę i wybrać buty wyposażone w technologie amortyzujące. Będą one różne, w zależności od masy ciała biegacza, rodzaju stopy (pronująca/supinująca/neutralna), nawierzchni, na jakiej zamierza się biegać, oraz doświadczenia i dystansów, jakie planuje się przemierzać. 

Przy zakupie butów do fitnessu też są pewne rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim – znowu – amortyzacja. Mogą ją zapewnić zwykłe sznurówki, które dopasują buta do stopy i utrzymają ją w miejscu. Ważna jest też antypoślizgowa powłoka, która uchroni przed tak często przydarzającymi się na salach treningowych poślizgnięciami. 

Jeszcze innymi czynnikami powinni się kierować miłośnicy leśnych czy górskich wędrówek. Ci powinni zwracać uwagę na grubość oraz elastyczność podeszwy. Kluczowa jest również cholewka, która powinna być na tyle wysoka, by stabilizować stopę oraz chronić staw skokowy przed urazami. Bardzo ważne jest również to, by buty te były wykonane z nieprzemakalnego materiału, a także zapewniały przewiewność. 

Poza wspomnianymi kryteriami, przy wyborze nie można zapomnieć o własnym guście! Buty muszą pasować do dyscypliny i rodzaju stopy, ale też do stylu trenującego, dzięki czemu można zyskać dodatkową motywację do ćwiczeń. Wiedzą o tym producenci sportowego asortymentu, którzy niezawodność i funkcjonalność łączą ze stylowym sznytem, oferując produkty, z których łatwo skomponować estetyczny, sportowy look! To idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy również poza treningami preferują wygodę i prostotę. Bo dostępne dzisiaj ubrania do ćwiczeń wpisują się w minimalistyczny trend i chodzenie w nich po mieście, od dawna nie jest żadną modową wpadką. Podobnie jest w przypadku butów – te dedykowane konkretnym dyscyplinom lepiej zachować na czas treningów, jednak istnieje całe mnóstwo ich lifestyle’owych odpowiedników, które idealnie połączą się nawet z eleganckimi ubraniami!

Wszystkie rodzaje butów sportowych – zarówno te przypisane do poszczególnych rodzajów aktywności, jak i przeznaczone do użytku codziennego, można znaleźć w GO Sport, gdzie trwa obecnie wyprzedaż! Z promocji można skorzystać robiąc zakupy w sklepach stacjonarnych sieci sportowej lub zamawiając produkty online, za pośrednictwem strony www.go-sport.pl.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sport Porusz swój umysł z ASICS Biuro prasowe
2024-09-25 | 10:00

Porusz swój umysł z ASICS

Już 1 października 2024 roku o godz. 18:00 w sklepie Sportano przy ul. Malborskiej 45 w Warszawie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie inaugurujące kampanię "Style gry w sportach halowych
Sport Zostały już ostatnie dni wyzwania RakReaton! Wzywamy do wsparcia - pomóżmy dziec
2024-09-25 | 08:50

Zostały już ostatnie dni wyzwania RakReaton! Wzywamy do wsparcia - pomóżmy dziec

Poniedziałek, 30 września będzie ostatnim dniem, aby ukończyć wyzwanie sportowe na rzecz dzieci chorych na nowotwory - wspólnie musimy osiągnąć nasz cel, czyli zebrać 2
Sport Chcę być triathlonistą – jak zacząć przygodę z tym sportem?
2024-09-24 | 11:00

Chcę być triathlonistą – jak zacząć przygodę z tym sportem?

W stolicy Wielkopolski w kolebce polskiego triathlonu odbyły się niedawno kolejne z cyklu zawody Enea IRONMAN 70.3 Poznań. Są to nie tylko zawody, to przede wszystkim styl życia. Jednym z

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Muzyka

Zespół Enej: Na Ziemi mamy skrajności – od suszy po ulewę. Martwi nas, jak będzie wyglądał świat naszych dzieci

Mirosław Ortyński i Piotr Sołoducha z zespołu Enej przyznają, że obawiają się skutków suszy, która negatywnie wpływa na rolnictwo, czy ulewnych opadów deszczu prowadzących do powodzi i podtopień. Niestety klimat się ociepla i coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami w pogodzie, a wszystkie anomalie odczuwamy w naszych portfelach. Muzycy zdają sobie więc sprawę z tego, jak ważne jest uzmysłowienie społeczeństwu rangi problemu i propagowanie kultury ekologicznej. Chodzi też o to, aby wzbudzić poczucie odpowiedzialności za stan środowiska, bo lekkomyślność i zaniedbania mogą jeszcze pogorszyć sytuację.

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.