Komunikaty PR

Rzeźba i Formy Przestrzenne. Wystawa i aukcja

2021-04-06  |  16:00
Biuro prasowe

Paryż. Rok 1880. Rue de l’Université. Auguste Rodin właśnie otworzył tam swoje atelier i będzie pracował nad najważniejszym zleceniem swojego życia. Jeszcze nie wie, że okaże się ono również jednym z najbardziej ikonicznych dzieł jego epoki. W kwietniu w DESA Unicum po raz pierwszy w Polsce zobaczyć można pracę Auguste'a Rodina. Rzeźba „Pocałunek” może być warta nawet 2 miliony złotych  i  zostanie zlicytowana 15 kwietnia. Pod młotek pójdzie również aż 5 niesamowitych dzieł Magdaleny Abakanowicz. 

 

W XIX wieku Paryż określano mianem „stolicy świata”. Był domem artystycznej bohemy, zjeżdżali do niego  pisarze i artyści. Po brukowanych uliczkach przejeżdżały konne dyliżanse. To też czas, w którym  Auguste Rodin miał stworzyć inspirowane „Boską komedią” rzeźbione wrota dla Musée des Arts Décoratifs. „Brama piekieł” miała składać się z pojedynczych elementów, które rzeźbiarz zręcznie łączył w niezwykle harmonijną całość o ogromnej sile oddziaływania. Nie był to jednak proces łatwy. Na przemian zarzucał pracę i powracał do niej. Przez trzydzieści siedem lat stworzył około dwustu figur. Jedna z nich była szczególna. Zwiastowała przeżycie nieszczęśliwej miłości, którego doświadczył w późniejszych latach.  Mowa o romansie z dziewiętnastoletnią Camile Claudele, uczennicą Rodina. Dziewczyna zafascynowała go swoją złożoną osobowością i niebywałym talentem, który naznaczyły dalszą karierę twórcy. Ich pełen emocji związek i dramatyczne rozstanie odbiły się w środowisku paryskiej bohemy szerokim echem. Zwiastunem tej relacji było niezwykle zmysłowe dzieło przedstawiające całującą się parę złączoną w miłosnym uścisku. Rodin praktycznie do śmierci pracował nad „Bramą piekieł”. Zawarł w niej całą swoją duszę i poświęcił jej życie. Choć wybitny projekt nie został w pełni ukończony, jego elementy uznawane są za arcydzieła i klasyki rzeźby przełomu XIX i XX stulecia. Prezentowana w DESA Unicum praca to odlew, który powstał jeszcze za życia artysty. 

 

Do arcydzieł zaliczana jest również twórczość polskiej rzeźbiarki, Magdaleny Abakanowicz. Twórczyni zaliczana jest do ścisłej czołówki artystów XX wieku. W 2019 roku za jej instalację „Caminando” zapłacono ponad 8 mln zł. Tym razem w DESA Unicum pojawi się aż pięć rzeźbiarskich dzieł Abakanowicz. Jednym z nich jest niesamowita forma zwierzęca „Mutant”. Rzeźba została odlana z brązu, który artystka określała mianem „materiału trwalszego niż życie”. Mutanty w ujęciu Abakanowicz mają tylko ślady ust, oczu, uszu.  Nie mają ogonów. Wydają się znajome, jak zwierzęta domowe lub gospodarne, jednak nie mając swojego odpowiednika w naturze. W DESA Unicum zobaczyć można również między innymi dzieła takie jak „Słoń” i „Postać krocząca”.

 

Z kolei w twórczości Igora Mitoraja odnajdziemy inspirację klasycznym pięknem. Oglądając wystawę w DESA Unicum, nie sposób przejść obojętnie obok aż trzech jego dzieł. Monumentalne rzeźby artysty zdobią przestrzeń publiczną najważniejszych miast świata: Londynu, Genewy, Paryża czy Rzymu. W zeszłym roku jego praca „Ikaria” została kupiona za rekordową kwotę 2,7 mln zł. Rzeźbiarz w dojrzałej fazie swojej twórczości doczekał się międzynarodowego rozgłosu. Jego prace przedstawiające zawoalowane czy fragmentarycznie uchwycone twarze lub uskrzydlone torsy znakomicie odpowiadają gustom współczesnej publiczności. W kwietniu w DESA Unicum można zobaczyć i wylicytować jego rzeźby „Perseusz”, „Asklepios” i „Memnesis". 

Na wystawie i aukcji pojawiły się również prace innych, najwybitniejszych artystów działających w rzeźbiarskim medium. Wśród nich m.in. wybitni międzynarodowi twórcy tacy jak pochodzący z Chin Chen Wenling czy amerykańsko-francuski artysta Arman, a także August Zamoyski, Adam Myjak, Bolesław Biegas, Magdalena Gross, Xawery Dunikowski, Magdalena Więcek i Oskar Zięta. 15 kwietnia o godzinie 19 zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.

Wystawa „Rzeźba i Formy Przestrzenne”: 30 marca – 15 kwietnia,  2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

 

Aukcja „Rzeźba i Formy Przestrzenne”: 15 kwietnia 2021, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

https://desa.pl/pl/aukcje-dziel-sztuki/rzezba-i-formy-przestrzenne-15-kwietnia-2021/














 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe
2024-12-23 | 15:54

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Anna Libera, AWA WSCHO z cyklu Strasznie nam się tu podoba! Muzeum Warszawy. fot. M. Matyjaszewski, A. Sulej   Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42,
Sztuka Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
2024-12-17 | 10:45

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

W najbliższą sobotę 21 grudnia w zabytkowej Elektrowni Karola Scheiblera w otoczeniu choinek oraz klimatycznych lampek odbędzie się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru
Sztuka NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
2024-12-10 | 12:00

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA    Grobowce w formie kaplicy w stylu neomauretańskim z wielobarwnej cegły, małej neoklasycystycznej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Karolina Malinowska: Wraca zainteresowanie czytelnictwem wśród dzieci. To jednoczy pokolenia i rozwija więzi rodzinne

Była modelka przekonuje, że czas spędzony wspólnie z dziećmi przy książce na pewno zaprocentuje w przyszłości. Ważne jest nie tylko czytanie maluchom, ale także zachęcanie ich do tego, by w kolejnych latach nie smartfon czy tablet, ale książka była ich najlepszym przyjacielem. W obliczu rozwoju nowoczesnych technologii Karolina Malinowska dostrzega ich potencjał w promowaniu czytelnictwa. Umożliwiają one na przykład tworzenie spersonalizowanych publikacji skrojonych na miarę naszych potrzeb.

Problemy społeczne

Firmy stawiają na coraz większą autonomię pracowników. To ważne szczególnie dla młodego pokolenia

Celem pracodawców stają się samodzielne, zmotywowane, wydajne i kreatywne zespoły. W przeciwieństwie do tradycyjnych te samozarządzające się teamy pracują autonomicznie bez ciągłej kontroli, a każdy pracownik jest właścicielem swoich celów, zadań i obowiązków, aby osiągnąć wyniki. – W organizacjach, które wprowadzają koncepcje samoorganizujących się zespołów, niewątpliwie możemy mówić o zwiększeniu zaangażowania – ocenia Tina Sobocińska, doradczyni strategiczna HR i założycielka HR4future.

Media

Adam Kszczot: Radek Majdan to człowiek niezwykle mądry życiowo. Cieszę się też, że mogłem od ludzkiej strony poznać Kubę Rzeźniczaka

Biegacz zaznacza, że udział w formacie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” poszerzył jego horyzonty i dał mu nowe spojrzenie na ludzi i ich historie. Adam Kszczot podkreśla, że każdy uczestnik wniósł do programu coś unikalnego. Ich sylwetki i życiowe doświadczenia mogą więc być dla widzów przykładem i inspiracją. On sam jest pod dużym wrażeniem Radosława Majdana i Jakuba Rzeźniczaka.