SALOMON przedstawia INDEX.01 - recyklingowy but treningowy
Salomon, marka outdoorowa, która jest jednym ze światowych liderów w produkcji sprzętu do biegania w terenie oraz sprzętu narciarskiego z dumą przedstawia Index.01, wydajne buty do biegania wykonane i przeznaczone do recyklingu. Index.01 to wynik trzech lat badań i rozwoju w Salomon's Annecy Design Center we francuskich Alpach. But skonstruowany w celu zmniejszenia ilości odpadów materiałowych, będzie dostępny w sprzedaży wiosną 2021 roku.
Członkowie zespołu zajmującego się produktami obuwniczymi firmy Salomon postanowili stworzyć uniwersalne buty do biegania w pełni przyjazne planecie. Ich celem było uczynienie ich nadającymi się do recyklingu, ale bez poświęcania cech stanowiących o wydajności butów marki Salomon. Unikalne materiały i konstrukcja Index.01 sprawiły, że marzenie stało się rzeczywistością.
Projektanci Salomona zapewniają, że obie części Index.01 nadają się do recyklingu. W górnej części buta zastosowano poliester z recyklingu, w dolnej użyto termoplastyczny poliuretan (TPU). Pod koniec okresu użytkowania buta, wkładka jest wyjmowana, aby można było rozdzielić górną i dolną część i rozpocząć proces recyklingu. Po oddzieleniu dolna jednostka zostanie zmielona na drobne granulki, a następnie połączona z pierwotnym TPU, używanym do produkcji butów narciarskie i innych produktów marki Salomon. Poliestrową cholewkę można również ponownie wykorzystać w tworzeniu materiału.
JAK POWSTAJE INDEKS.01
Pod koniec 2019 roku Salomon zaprezentował koncepcyjny but wykonany w całości z termoplastycznego poliuretanu (TPU). Pomysł polegał na tym, że pod koniec życia cały but można było podzielić na drobne kawałki, a następnie wykorzystać materiał do stworzenia butów narciarskich Salomon dedykowanych narciarstwu alpejskiemu. Ta koncepcja była inspiracją do stworzenia modelu Index.01.
Kluczowym wyzwaniem przy tworzeniu Index.01 było znalezienie materiału na dolną część buta, który nadawałby się zarówno do recyklingu i byłby w stanie zapewnić idealną amortyzację i odbicie potrzebne do biegania w terenie. Odpowiedzią była nasycona azotem pianka na bazie TPU o nazwie INFINIRIDE, którą można zmielić na drobne kawałki i poddać recyklingowi, gdy żywot buta dobiegnie końca. Do połączenia dolnej i górnej części użyto kleju na bazie wody w celu zminimalizowania zanieczyszczenia materiału.
But jest tak skonstruowany, aby można go było w łatwy sposob zdemontować po zakończeniu użytkowania. Po rozdzieleniu materiału, górne i dolne części są oddzielnie poddawane recyklingowi. Nić używana do zszycia wszystkich elementów wykonana jest z poliestru, dzięki temu również poddawana jest recyklingowi.
RECYKLING INDEKSU 01
Aby rozpocząć proces recyklingu, biegacze posiadający Index.01 mogą po prostu odwiedzić stronę salomon.com i wydrukować etykietę wysyłkową, aby bezpłatnie wysłać buty do najbliższego punktu zbiórki. Stamtąd buty rozpoczną swoją podróż w kierunku “drugiego życia”. Aby zminimalizować wpływ transportu na środowisko, buty będą odbierane w punktach zbiórki w każdym regionie Europy, Ameryki Północnej i Azji / Pacyfiku. Tam produkt zostanie umyty i zdemontowany przed wysłaniem każdego materiału do lokalnego recyklingu. Materiały z dolnej części, które są poddawane recyklingowi w Europie, zostaną wykorzystane do stworzenia nowych butów narciarskich Salomon począwszy od sezonu zimowego 2022. Poliestrowa cholewka zostanie zeszlifowana, a następnie przekształcona w przędzę i wykorzystana do produkcji tkaniny. Obecnie określani są partnerzy zajmujący się recyklingiem i konkretnym wykorzystaniem materiałów w “drugim życiu” w każdym z wymienionych regionów.
Ponadto wewnątrz butów Index.01 nie będzie używany papier do wypychania ani dodatkowe zawieszki, aby zmniejszyć marnotractwo materiału. Na sezon wiosna 2021 wszystkie buty Salomon będą miały opakowania z certyfikatem FSC. Wpływ na środowisko wszystkich opakowań obuwia Salomon został drastycznie ograniczony w 2017 r., kiedy wyeliminowano klej i tusz na bazie wody oraz zmniejszono ilość tektury.
Łącząc wydajność, styl i cechy sportowe, Index.01 wyróżnia się prostym, ale innowacyjnym wyglądem, Waży zaledwie 285 gramów i jest przeznaczony do codziennego treningu.
https://www.youtube.com/watch?v=9cYQAlokWhQ&feature=youtu.be
Index 01 jest dostępny w sprzedaży na: www.salomon.com , www.sklepbiegacza.pl oraz www.sneakerstudio.pl
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Adam Kszczot: Radek Majdan to człowiek niezwykle mądry życiowo. Cieszę się też, że mogłem od ludzkiej strony poznać Kubę Rzeźniczaka
Biegacz zaznacza, że udział w formacie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” poszerzył jego horyzonty i dał mu nowe spojrzenie na ludzi i ich historie. Adam Kszczot podkreśla, że każdy uczestnik wniósł do programu coś unikalnego. Ich sylwetki i życiowe doświadczenia mogą więc być dla widzów przykładem i inspiracją. On sam jest pod dużym wrażeniem Radosława Majdana i Jakuba Rzeźniczaka.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.