Komunikaty PR

Samochody jako… instrumenty muzyczne? Nietypowy pomysł Lexusa

2021-11-18  |  10:00
Biuro prasowe

Lubisz dźwięk zamykanych drzwi w aucie? Albo cichy klik przycisków i pokręteł na desce rozdzielczej? A może dźwięki systemu multimedialnego są zaskakująco przyjemne dla twojego ucha? Musisz wiedzieć, że w większości przypadków nie jest to dzieło… przypadku. Producenci poświęcają sporo uwagi odgłosom, jakie wydaje samochód, a w Lexusie opracowywane pod kątem akustyki są nawet uszczelki drzwi czy elektrycznie zamykana klapa bagażnika. Wszystkie te dźwięki znalazły się w kilku utworach, skomponowanych na potrzeby treningu mindfulness, czyli rodzaju medytacji, która ma na celu zmniejszenie poziomu stresu, zredukowanie niepokoju i poprawę samopoczucia.

 

Brzmienie silnika podoba się wielu z nas. Ale, jak przystało na dość skomplikowaną maszynę, samochód wydaje również całą masę innych odgłosów. Zamykanie drzwi, zapinanie pasów, ustawianie fotela – wszystkie te czynności są źródłem rozmaitych dźwięków i, co może się wydawać zaskakujące, ich brzmienie wcale nie jest przypadkowe. W Lexusie nawet zawiasy i uszczelki drzwi są optymalizowane pod kątem dźwięku, jaki wydają podczas zamykania, a inżynierowie mają na uwadze wrażenia akustyczne od początku do końca rozwoju projektu. Biorąc pod uwagę, jak duży wpływ na nasze samopoczucie mają otaczające nas odgłosy, nie dziwi fakt, że Lexus wpadł na pomysł wydania kilku utworów muzycznych składających się w całości z nagranych, zmiksowanych i zaaranżowanych dźwięków wygenerowanych za pomocą samochodów japońskiej marki. Instrumenty perkusyjne, klawisze i syntezatory zostały zastąpione przez elementy wyposażenia i konstrukcji samochodów, które wjechały do studia i użyczyły swojego głosu na potrzeby nagrania kilku utworów.

Samochód jako instrument

Brytyjski oddział Lexusa udostępnił muzykę na playliście w serwisie Spotify, a 4 utwory skomponowane zostały z wykorzystaniem odgłosów takich jak praca elektrycznych silników szyb i foteli, dźwięków ostrzegających o zamykaniu się elektrycznej klapy bagażnika, składania osłony przeciwsłonecznej na podsufitce czy zapinania pasów. Samochodowe instrumenty zmieniają się również w zależności od konkretnego utworu. W utworze Lexus Uplifting Idle Engine muzycy użyli na przykład pracującego na jałowym biegu silnika spalinowego, uruchamiania silnika Lexusa RX L czy przełączników we wnętrzu Lexusa LC, a w kawałku Lexus Rhytmic Warmth from Screen Spray wykorzystano dźwięki spryskiwacza i wycieraczek przedniej szyby. Zarejestrowane odgłosy zostały pieczołowicie obrobione i zmiksowane, a pracujący nad gotowymi utworami artyści wydobyli z nich tak dużo, jak to było możliwe. Efektem są 4 kawałki przygotowane, między innymi, na potrzeby treningu mindfulness.

Muzyczne wsparcie treningu mindfulness

O tym, co to właściwie jest i jak utwory stworzone z wykorzystaniem Lexusów wspierają słuchacza w swego rodzaju medytacji, opowiedział Christoph Spiessens – certyfikowany trener mindfulness:

Muzyka stymuluje emocje, wpływa na puls i ciśnienie krwi, a także poprawia czujność. Trening mindfulness pomaga nam stać się bardziej świadomym naszych reakcji i ocen, a to pomaga nam w oddzieleniu bodźców od reakcji, by zadecydować, jak na nie odpowiemy. Utwory Lexus mindfulness, poprzez szeroką gamę interesujących melodii i efektów dźwiękowych, dają nam możliwość zaobserwowania naszych początkowych reakcji na te intrygujące dźwięki, jak i skłonności do przypisywania ich pochodzenia konkretnym przedmiotom i działaniom.

Muzyczna podróż

Gdy czyta się o tym po raz pierwszy, może się to wydawać skomplikowane, ale mindfulness to w skrócie relaksująca podróż w głąb siebie i budowanie świadomej więzi ciała z umysłem. Przygotowane przez brytyjski oddział Lexusa utwory nie wprowadzą nas w żaden trans, ani nie zadziałają jak hipnoza. Są jednak narzędziem, dzięki któremu początkujący mogą zacząć swoją przygodę ze świadomym słuchaniem i odkryć zalety medytacji, dzięki której wiele osób po prostu czuje się lepiej.

Czy teoria sprawdza się w praktyce? Każdy musi to ocenić sam. Najlepiej będzie przesłuchać tego nietuzinkowego albumu samemu, zwracając uwagę na dźwięki płynące z głośników lub słuchawek. Doskonałą przestrzenią do słuchania utworów z playlisty dostępnej na Spotify jest rzecz jasna wnętrze Lexusa. Doskonałe nagłośnienie to cecha, którą wyróżnia się każdy model tej marki, a dostępne w każdym modelu audio Mark Levinson nada odsłuchowi niesamowitego klimatu. Twórcy tych muzycznych dzieł podkreślają jednak, że choć muzyka nada się do słuchania w samochodzie, lepiej nie próbować medytacji podczas jazdy! Wtedy nasza uwaga powinna być skupiona wyłącznie na drodze.

Playlista:
https://open.spotify.com/album/7G8PuUHE71hnjFOITo9iBf?si=VVPa_XQFRM-YzQ_h0dbFaA

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Muzyka 10 ikon francuskiej muzyki, które zapisały się w historii Biuro prasowe
2024-09-30 | 16:00

10 ikon francuskiej muzyki, które zapisały się w historii

Muzyka jest uważana za jeden z najważniejszych elementów kultury francuskiej. Artyści z tego kraju od lat zachwycają słuchaczy swoimi poruszającymi tekstami, wybitnymi kompozycjami i
Muzyka „Moja i Twoja nadzieja” w warszawskim liceum
2024-09-24 | 08:00

„Moja i Twoja nadzieja” w warszawskim liceum

Uczennice Liceum Sióstr Nazaretanek w geście solidarności i wsparcia z ofiarami powodzi, która nawiedziła południową część naszego kraju, nagrały swoją wersję utworu
Muzyka Od dwóch takich, co ukradli słońce…
2024-09-23 | 15:20

Od dwóch takich, co ukradli słońce…

Nazywają się “najbardziej pozytywnym duetem pod słońcem”. Połączyła ich wspólna pasja oraz chęć niesienia radości i zarażania optymizmem. Ich motto brzmi:

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Konsument

Z roku na rok rośnie odsetek Polaków segregujących odpady. Nie zawsze jednak robią to prawidłowo [DEPESZA]

Już 97 proc. Polaków deklaruje, że segreguje odpady – wynika z badania SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton. To o 5 pkt proc. więcej niż w 2023 roku. Rośnie również świadomość dotycząca recyklingu kartonów do płynnej żywności, a 58 proc. osób deklaruje, że prawidłowo wyrzuca je do żółtego pojemnika. Wciąż jednak pojawiają się wątpliwości co do tego, jak segregować poszczególne odpady do konkretnych pojemników. – Frakcje z poszczególnych pojemników są niekiedy zanieczyszczone innymi odpadami, co utrudnia proces sortowania i obniża jakość surowca do recyklingu – ocenia Łukasz Sosnowski, prezes Fundacji ProKarton.

Konsument

Polacy na bakier z higieną cyfrową. To przekłada się na zdrowie fizyczne i psychiczne, szczególnie młodych

Smartfony, monitory komputera, telewizory podłączone do sieci lub konsoli do gier mogą negatywnie wpływać na zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne – twierdzą lekarze. Dodatkowo nadużywanie elektronicznych gadżetów może niekorzystnie wpływać na nawyki żywieniowe. Między innymi z tego powodu coraz więcej mówi się o potrzebie higieny cyfrowej. Jej brak może prowadzić do poważnych konsekwencji.