Komunikaty PR

Skala wykorzystywania seksualnego dzieci w internecie

2021-10-21  |  09:50
Kontakt
Michał Michalski
ITBC Communication

Al. Ks. Józefa Poniatowskiego 1
03-901 Warszawa
michal_michalski|itbc.pl| |michal_michalski|itbc.pl
+48 602 789 188
www.itbcgroup.pl

·Raport Global Threat Assessment 2021 przygotowany przez WeProtect Global Alliance wzywa do radykalnej zmiany międzynarodowego podejścia do wykorzystywania seksualnego dzieci w internecie

·Pandemia COVID-19 przyczyniła się do znacznego wzrostu skali problemu

·Aż 1 na 3 respondentów (34%) biorących udział w globalnym badaniu Economist Impact przyznało, że w dzieciństwie zostali poproszeni o zrobienie czegoś o charakterze jednoznacznie seksualnym w internecie, z czym czuli się niekomfortowo

·Badanie pokazuje, że dzieci LGBTQ+ znajdują się w grupie bardziej narażonych na krzywdę seksualną w środowisku onlinei

·Mimo niepokojących danych przedstawionych w raporcie, istnieje nadzieja, że rozwój technologii związanych z cyberbezpieczeństwem i zwiększone zaangażowanie rządów pomogą zmniejszyć skalę problemu

 

WeProtect Global Alliance to globalny sojusz zrzeszający ponad 200 rządów, firm z sektora prywatnego i organizacji społeczeństwa obywatelskiego pracujących wspólnie w celu zmiany nastawienia międzynarodowego środowiska do problemu wykorzystywania seksualnego i niegodziwego traktowania dzieci w internecie, opublikował raport Global Threat Assessment 2021.

Zawarte w analizie dane pokazują, że skala tego typu naruszeń w internecie rośnie w tak szybkim tempie, że konieczna jak najszybsza zmiana międzynarodowego podejścia do kwestii zwiększania cyberbezpieczeństwa dzieci.

Eksperci wskazują również, że w ciągu ostatnich dwóch lat liczba zgłaszanych przypadków wykorzystywania seksualnego i niegodziwego traktowania dzieci w internecie osiągnęła najwyższy poziom o czym świadczą dane z  amerykańskiego Narodowe Centrum ds. Dzieci Zaginionych i Wykorzystywanych (NCMEC), które każdego dnia przetwarza 60 000 zgłoszeń dotyczących tego typu naruszeń w internecie.

Pandemia COVID-19 bez wątpienia była jednym z czynników mających wpływ na wzrost skali problemu. Coraz bardziej niepokojąca staje się stale rosnąca liczba tworzonych przez dzieci materiałów o treściach seksualnych – Fundacja Internet Watch zaobserwowała aż 77% wzrost liczby „samodzielnych” materiałów seksualnych dzieci w latach 2019-2020. To kolejny negatywny trend, który wymusza zmianę międzynarodowego podejścia do kwestii bezpieczeństwa dzieci online.

„Internet stał się centralnym elementem życia dzieci na całym świecie – zjawisko uwydatniła dodatkowo pandemia COVID-19. W ciągu ostatnich dwóch lat zaobserwowaliśmy wzrost skali i złożoności wykorzystywania seksualnego dzieci w internecie. Prezentowany raport i zawarte w nim dane powinny być dla nas wszystkich sygnałem alarmowym; razem musimy zintensyfikować reakcję środowiska międzynarodowego i stworzyć bezpieczniejszy cyfrowy świat dla wszystkich dzieci” mówi Iain Drennan, Dyrektor Wykonawczy WeProtect Global Alliance.

Raport 2021 Global Threat Assessment szczegółowo opisuje skalę i zakres zagrożenia zjawiska wykorzystywania seksualnego oraz niegodziwego traktowania dzieci w internecie. Opracowanie  ma na celu zachęcenie do podjęcia działań w tej kwestii, tak aby zmniejszyć ryzyko i zapobiegać incydentom oraz nadużyciom.

Trzy główne tezy raportu to:

  1. Skala i złożoność wykorzystywania seksualnego i niegodziwego traktowania dzieci wzrasta i zaczyna przekraczać globalną zdolność reagowania.
  2. Priorytetem powinny być  działania o charakterze profilaktycznym. Niezależnie od  potrzeby zdecydowanego egzekwowania prawa i odpowiedniej reakcji  sądownictwa, prawdziwie zrównoważona strategia musi obejmować aktywne zapobieganie nadużyciom. Konieczne jest stworzenie bezpiecznego środowiska internetowego, gdzie dzieci będą mogły się rozwijać.
  3. Aby poradzić sobie z tym złożonym, międzynarodowym problemem, konieczna jest ścisła współpraca wszystkich podmiotów zaangażowanych w ochronę dzieci w internecie tak, by jak najszybciej zmienić podejście do tej kwestii. Istnieje jednak cień nadziei na poprawę sytuacji – problem wykorzystywania dzieci w celach seksualnych jest coraz częściej poruszany na arenie międzynarodowej. Rządy podejmują więcej działań, aby zapewnić odpowiednią ochronę nieletnim. Dodatkowo zawansowane rozwiązania technologiczne oraz coraz większa świadomość w zakresie cyberbezpieczeństwa w społeczeństwie mogą pomóc zminimalizować ten problem.

W ramach raportu Economist Impact przeprowadziło globalne badanie doświadczeń z dzieciństwa ponad 5 000 młodych dorosłych (w wieku od 18 do 20 lat) w 54 krajach. Więcej niż jeden na trzech respondentów (34%) przyznał, że w młodym wieku został poproszony o zrobienie w internecie czegoś o charakterze jednoznacznie seksualnym, z czym czuł się niekomfortowo.

Co bardziej niepokojące, według badania Economist Impact, ponad połowa (54%) nastolatków w wieku od 18 do 20 lat doświadczyła krzywdy seksualnej online w dzieciństwie. Regiony,  gdzie zanotowano wyskoki odsetek respondentów, którzy doznali krzywdy seksualnej, to Ameryka Północna (71% respondentów) i Europa Zachodnia (65% respondentów). Europa Wschodnia i Wspólnota Niepodległych Państw z kolei znajdują się wśród regionów o jednym z najniższych wskaźników (44%) wykorzystywania seksualnego dzieci i niegodziwego ich traktowania w internecie.

W raporcie zawarto również wyniki ankiety wśród firm technologicznych, które wykazały, że większość z nich używa narzędzi do wykrywania materiałów związanych z wykorzystywaniem seksualnym dzieci (87% używa technologii „hash-matching”), ale tylko 37% używa obecnie narzędzi do wykrywania tzw. groomingu, czyli uwodzenia dzieci w internecie.

Global Strategic Response (GSR) opracowana przez WeProtect Global Alliance to międzynarodowa strategia mająca na celu zmniejszenie skali wykorzystywania i niegodziwego traktowania dzieci online. Strategia wzywa nie tylko do międzynarodowej współpracy, przejrzystości działań i wdrażania odpowiednich technologii bezpieczeństwa w sieci, lecz także zmodyfikowania regulacji prawnych w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczniejszymi dzieciom w sieci oraz zwiększenia inwestycji w egzekwowanie przyjętych obostrzeń prawnych..

„Raport 2021 Global Threat Assessment wzywa do podjęcia działań, tak by powstrzymać jedno z największych zagrożeń naszych czasów. Wykorzystywanie seksualne zostawia ślad w psychice dziecka, który ciężko jest później wymazać, dlatego tak ważne jest by chronić najmłodszych. Odpowiednie regulacje i przepisy mogą ułatwić prewencję, a także  usprawnić wspólne działanie wszystkich podmiotów i organizacji zainteresowanych rozwiązaniem tego palącego problemu, w tym firm technologicznych. Organy ścigania muszą dysponować odpowiednim zasobami ludzkimi oraz sprzętem, aby sprostać rosnącej skali zagrożenia. Tylko jeśli będziemy współpracować, na poziomie lokalnym jak i międzynarodowym, uda nam się odpowiednio reagować i zapobiegać takim przestępstwom” mówi Ylva Johansson, Komisarz Unii Europejskiej do spraw wewnętrznych.

Badanie Economist Impact wskazało również, że dziewczęta i respondenci, którzy określili się jako osoby transpłciowe/niebinarne, LGBQ+ i/lub niepełnosprawne, częściej doświadczali krzywd seksualnych w internecie w dzieciństwie, a respondenci, którzy zidentyfikowali się jako mniejszości rasowe lub etniczne, rzadziej szukali pomocy.

  • 57% kobiet i 48% mężczyzn przyznało, że doświadczyło co najmniej jednej krzywdy seksualnej online
  • 59% respondentów, którzy zidentyfikowali się jako osoby transpłciowe/niebinarne, doświadczyło krzywdy seksualnej w internecie, w porównaniu do 47% respondentów cis-seksualnych
  • 65% respondentów, którzy określili się jako LGBQ+, doświadczyło krzywdy seksualnej w internecie, w porównaniu do 46% osób niebędących osobami LGBQ+
  • 57% niepełnosprawnych respondentów doznało krzywdy seksualnej w internecie w porównaniu do 48% zdrowych
  • 39% respondentów z mniejszości rasowych lub etnicznych usunęłoby lub zablokowało osobę wysyłającą im treści o charakterze jednoznacznie seksualnym, w porównaniu do 51% respondentów niebędących członkami mniejszości
  • 17% respondentów z mniejszości rasowych lub etnicznych rozmawiało o treści z zaufaną osobą dorosłą lub rówieśnikiem, w porównaniu do 24% respondentów niebędących członkami mniejszości

Aby pobrać pełny raport, zapraszamy na https://bit.ly/GlobalThreatAssessment21

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: ITBC Communication
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Wspólna zabawa, wspólny rozwój: Grupa LEGO odkrywa korzyści płynące z zabawy! Biuro prasowe
2024-10-31 | 13:00

Wspólna zabawa, wspólny rozwój: Grupa LEGO odkrywa korzyści płynące z zabawy!

Nowe badanie Play Well Grupy LEGO na Polskę dowodzi, że jedna na pięć rodzin (17%) nigdy nie bawi się razem[1], mimo że aż 83% rodziców rozumie, jak ważna jest zabawa dla rodzinnego
Dziecko Marka Grześki wspiera drugą odsłonę projektu „Hejt nie jest OK”
2024-10-31 | 11:10

Marka Grześki wspiera drugą odsłonę projektu „Hejt nie jest OK”

Marka Grześki po raz kolejny została strategicznym partnerem antyhejtowego podcastu „Hejt nie jest OK” autorstwa Ewy Abart. Tegoroczny projekt obejmuje osiem odcinków, w
Dziecko “Nikt nie lubi słyszeć, że jego dziecko ma problem…”
2024-10-30 | 16:05

“Nikt nie lubi słyszeć, że jego dziecko ma problem…”

Nie ma rodzica, który chciałby, aby choroby psychiczne i otyłość dotknęły jego dziecko. Niestety, często dorośli bagatelizują wiele sygnałów, aż do momentu, gdy  jest

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Edukacja

Medycyna stylu życia zyskuje na znaczeniu. Może zapobiegać przewlekłym chorobom serca i nowotworom

W 2022 roku zmarło w Polsce niemal 450 tys. osób. Za niemal 75 proc. zgonów odpowiadały przewlekłe choroby niezakaźne, przede wszystkim choroby układu krążenia i nowotwory złośliwe. Badania wskazują, że utrzymywanie zdrowego stylu życia może o blisko 80 proc. zmniejszyć ryzyko choroby przewlekłej czy zawału serca. Może też odwrócić skutki chorób i wspierać proces leczenia. Dlatego też coraz większego znaczenia nabiera medycyna stylu życia.

Gwiazdy

Robert El Gendy: Halloween to zupełnie nie moja estetyka. Na początku listopada nie jest mi do śmiechu, raczej pogrążam się w zadumie

Prezenter zaznacza, że nijak nie potrafi się przekonać do świętowania Halloween. Uważa bowiem, że jest to zwyczaj zbyt komercyjny i nieprzystający do jego stylu. Jego zdaniem przełom października i listopada to nie czas na dobrą zabawę, maskaradę i upiorne stroje, ale na zadumę, refleksję i wspomnienia o naszych bliskich zmarłych.